Hristiyanlar Cadılar Bayramını Neden Kutlar? Kökeni ve Başlangıcı
Hristiyanlar Cadılar Bayramını Neden Kutlar? Kökeni ve Başlangıcı

Dünya genelinde her yıl 1 Kasım tarihinde kutlanan Halloween yani namı diğer Cadılar Bayramı, neredeyse bin yıldan fazla bir süredir kutlanmaktadır. İlk çıkışı dini bir ritüel ya da anma olarak başlasa da sonradan değişim gösterdi ve yüzyıllar boyunca farklı şekillerde kutlanmaya devam etti. Günümüzde ise özellikle Hristiyan çocuklar için giyinme, eğlence ve bir çeşit tatil olarak kutlanmaktadır.

Bilindiği kadarıyla Cadılar Bayramının kökeni her yıl 1 kasımda Kelt festivaline kadar uzanmaktadır. O gün, ölülerin ruhlarının kendi evlerine döndüklerine inanılmaktadır. Bu yüzden insanlar, farklı kostümler giyip ateşler yakarak ölü ruhları kovduklarına inanmaktadırlar. Sadece cadılar değil, aynı zamanda hayalet ve Gobin kostümleri de giyilmektedir.

İlk olarak 7.yüzyılda Papa BONİFACE IV, Azizler gününü ilk kutlamaya başladı sonrasında ise Papa Gregory III, 1 Kasım tarihini tatil yapıp Pagan festivali yerine Cadılar Bayramı ilan etti. Başlangıçta sadece Fransa, İngiltere ve İrlanda’da kutlanan Cadılar bayramı sonrasında ise Dünyanın tüm bölgelerine taşınmış oldu. Amerikalı sömürgeciler ise ilk başlarda bu bayramı yasaklamış olsalar bile sonradan Amerika’ya göç eden İrlandalılar sayesinde Cadılar Bayramı Amerika’da kutlanmaya başlamıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde 20. yüzyılın başlarında popüler olan ve 1950 yılına gelindiğinde, şeker ve tatil olması nedeniyle Cadılar Bayram’ının en popüler etkinliklerinden biri haline gelmesi ise kaçınılmaz oldu. Bugün, Cadılar Bayramı, Amerika Birleşik Devletlerindeki şeker satışlarını yılda 2,5 milyar doları aşan büyük bir ekonomi oluşturmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here