Sultanahmet Meydanı'ndaki Theodosius Dikilitaşı'ndan bir görünüm.

Dikilitaş veya Theodosius Dikilitaşı İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet meydanında bulunan bir Antik Mısır dikilitaşıdır. Bu dikilitaş aynı meydanda bulunan Yılanlı Sütünün yanında bulunur.

III. Tutmosis Dikilitaşı Nerede?

İstanbul III. Tutmosis Dikilitaşı

Dikilitaş nedir önce onu bir açıklayalım. Dikilitaş veya Obelisk şu anlama geliyor: yüksek, daire veya dört kenarlı tepeye doğru incelen taştan anıttır. Bu taş bir şeyi yada bir kişiyi anmak için yapılır. Tarihte mısırlılar çok kullanmışlardır.

III. Tutmosis Dikilitaşı Sultanahmet

III. Tutmosis Dikilitaşı 390 yıllında Roma imparatoru I. Theodosius tarafından Mısır’dan getirilerek bugünkü yerine konulmuştur. Sultanahmet’e giden herkesin mutlaka uğradığı bu dikilitaş aynı zamanda birçok sırları bulunur.

III. Tutmosis Dikilitaşı

Bu dikilitaşı ilk olarak m.ö 15. Yüzyılda Mısır Firavunu III. Tutmosis tarafında yapılmıştır. ve Karnak Tapınağının 7. Pilonun güneyine dikilmiştir. Dikilitaşın üzerinde Rumca ve Latice bazı şeyler yazmaktadır.

Dikilitaşın kaidesinden bir kesit

Yolunuz Sultanahmet Meydanı’na düşerse mutlaka bu gizemli dikilitaşı ziyaret edip inceleyiniz. Bu taşın fotoğrafı çekmeyi de unutmayın. Burayı gezdikten sonra orada bulunan cafede soluklanıp bir şeyler içip diğer yapıları gezebilirsiniz.

Hiyerogliflerin alt bölümü (güney yüzü)

III. Tutmosis Dikilitaşı Nasıl Gidilir?

Tramvay ile: Sultanahmet durağında inerek kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: İlimizin birçok yerinde kalkan Otobüsler ile Sultanahmet meydanına ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz