İkizdere

İkizdere Rize iline bağlı bir ilçedir. İkizdere ilçesi Rize il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır.

İkizdere İlçesi

İkizdere ilçesi yüz ölçümü bakımından Rize ilinin en büyük ilçesidir. İlçe adını meşhur Anzer balı ile duyurmuştur. Doğal güzelliğe sahip İkizdere ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Şimşirli Camisi

İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli Köyünde yer almaktadır. Derin bir vadiye bakan cami; 1849 yılında inşa edilmiştir. Kestane ağacından yapılan cami Karadeniz Bölgesinin en önemli ahşap camilerindendir. İki katlı bir yapıdır. Muhteşem ahşap işçiliği ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Anzer Yaylası

İlçenin 39 km güneyinde yer almaktadır. İlçe merkezinden Anzer yaylasına toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün. Tüm alt yapıya sahip olan Anzer Yaylasında bakkal, kasap, manav, fırın, kır kahvesi, lokantalar ve konaklamak içi çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Anzer Yaylası 1991 yılında turizm merkezi ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Birçok hastalığa şifa olduğu söylenen Anzer balı bu yaylada üretilmektedir. Anzer Yaylası; trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için elverişlidir.

Çağrankaya Yaylası

İkizdere ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaz aylarında ilçe merkezinden buraya dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır. Çağrankaya Yaylası; Anzer Yaylası gibi her türlü alt yapı imkânına sahiptir. Yaylanın etrafı dik uçurumlar ile çevrilidir. Doğa harikası bir güzelliğe sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here