Van Ilıkayanak Köyü

Ilıkaynak köyü, Van ilinin, İpekyolu ilçesine bağlı bir mahalledir. Van il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunur.

Buraya şahsi aracınızla Özalp yolu üzerinden Erçek’in içinden geçip tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ya da Van otogarından kalkan köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol ücreti 7,5 TL’dir.

Köyde yaklaşık 150-200 hane bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık 1500’dür. Köyde bir ilkokul bir de ortaokul bulunmaktadır. Sağlık ocağı ve PTT şubesi bulunmamaktadır. Ayrıca burada kanalizasyon da yoktur. Elektrik ve telefon bulunur.

Köy her ne kadar 2009 yıllında yapılan muhtarlık seçiminden sonra kötü anılmış olsa da gidip gezip gördüğünüzde bu havanın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Ilıkaynak Köyü ya da Kürtçe ismiyle Çermik olarak bilinir. Köyün tarihi Ermenilere dayanmaktadır. Köy halkının anlattığına göre Ermenilere ait birçok yapı bulunmaktadır. Köyün neredeyse hepsi Kürtlerden oluşmaktadır. Köyde birçok farklı aşiret bulunur.

Köyün gezi rehberini ele alacak olursak köyde özellikle ilkbaharda gezilip görülmeye değerdir. Karın erimesiyle birlikte yeşil bir doğa sizi karşılar. Soğuk suyu ve harika manzaralı dağlarında güzel vakit geçirebilirsiniz. Özellikle burada yetişen Uçkun(Rıbes) tatmanızı öneririm. Dağ muzu olarak da bilinir.  Bu köy Erçek gölüne sınırı olup yaz aylarında göle gidip yüzebilirsiniz.

Köy halkı misafirperver olup buraya gittiğinizde köydeki yaşayan insanlarla oturup sohbet edebilirsiniz. Ayrıca Köyde popüler olan Keledoş, Ayran Aşı(Gırar), Tandır Ekmeği ve otlu peyniri tatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Van Çermik Köyü
Van Çermik Köyü
Van İpekyolu Ilıkaynak Köyü
Van İpekyolu Ilıkaynak Köyü
Van İpekyolu Çermik Köyü
Van İpekyolu Çermik Köyü
Van İpekyolu Çermik Köyü Kış Ayı
Van İpekyolu Çermik Köyü Kış Ayı
Van İpekyolu Çermik Köyü Gezi Rehberi
Van İpekyolu Çermik Köyü Gezi Rehberi
Van Ilıkaynak Köyü Manzarası
Van Ilıkaynak Köyü Manzarası
Çermik Köyü Manzarası
Çermik Köyü Manzarası
Van Ilıkaynak (Çermik) Köyü

6 YORUMLAR

    • Serdar Bey bu köyde aşiretçilik pek ön planda değildir. Fakat yine de küçük çapta birçok farklı aşiret bulunur. Bunlardan en yoğun olanları Xani ve Muhacir denilen aşiretlerden oluşur… Fakat anlamadığım aşiretle gezmek arasında nasıl bir bağ kurdunuz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here