İnebolu

İnebolu Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. İnebolu ilçesi Kastamonu il merkezine 89 km uzaklıkta yer almaktadır.

İnebolu İlçesi

İnebolu; Ankara’ya 415 km, İstanbul’a ise 600 km uzaklıkta yer almaktadır. İnebolu ilçesinden Kastamonu’dan Küre Dağlarının muhteşem manzarasını izleyerek gidebilirsiniz. İnebolu Kastamonu’nun en büyük ilçesidir. Karadeniz kıyısında yer alan İnebolu oldukça gelişmiş, güzel bir ilçedir.  İlçede çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

İnebolu Hangi Şehirde
İnebolu Haritası

Şehit Şerife Bacı Anıtı

İlçe meydanında yer almaktadır. 1921 yılında İnebolu’dan aldığı cephanelikler ile yola çıkan ve soğuk kış şartlarına rağmen cephanelikleri kışla yakınına kadar getirip burada donarak şehit olan büyük kahraman Şehit Şerife Bacı anısına dikilmiştir.

İnebolu

İnebolu Evleri

İnebolu ilçe merkezinde yer almaktadır. Üst katları ahşap alt katları taştan yapılan İnebolu mimarisine özgü evlerdir. Kerpiç ve tuğlalardan yapılan çatılara sahip bu evler görülmeye değer. Bu evlerin geneli aşı boyalıdır. Bu evleri yakından ziyaret edebilirsiniz. Özellikle bu evleri Apeş tepesinden izlemenizi tavsiye ederim.

İnebolu Plajları
İnebolu Sahil

Pembe Köşk

İnebolu ilçe merkezinde liman manzarasına hâkim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Aslında burası tarihi bir İnebolu evdir. Tan ailesi tarafından 1983 yılında satın alınarak harabe olan ev onarılarak ve pembe rengine boyanarak bir köşk halin getirilmiştir. Büyük bir bahçe içinde yer alan Pembe Köşk İnebolu ilçesinin en çok dikkat çeken yapısıdır.

İnebolu Pembe Köşk

Nezihe Battal Kültür Evi

Tarihi İnebolu evlerinden olan bina 1896 yılında inşa edilmiştir. İnebolu Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından onarılarak kültür evi olarak hizmete açılmıştır.

İnebolu İlçesi
İnebolu Nasıl Gidilir

Apeş Tepesi

İnebolu ilçesine bağlı Boyranaltı Mahallesi; Apeş tepesi üzerinde yer almaktadır. İnebolu ilçesinin en yüksek tepelerindendir. Yeşillikler içinde yer alan İnebolu manzarasını buradan izlemenizi tavsiye ederim. Buradan sahilin güzelliklerini izleyebilirsiniz. Ayrıca Boyranaltı Mahallesine doğru ilerleyip bahçelerin arasında yer alan kalenin surlarını görebilirsiniz.

İnebolu Nerede

Geliş Tepesi

İnebolu ilçesinin en yüksek ikinci tepesi olma özelliğine sahiptir. İlçenin güneyinde yer almaktadır. Geliş Tepesinden dantel gibi işlenmiş kıyıları, büyük İnebolu limanını, tarihi İnebolu evlerini, yeşillikler ile kaplı vadileri ve tepeleri izleyebilirsiniz. Özellikle buradan güneşin batışını mutlaka izlemelisiniz.

Özlüce Köyü

İnebolu ilçesine bağlı bir köydür. İlçeden köye ulaşım sağlanmaktadır. Özlüce Köyü sahilleri ve kumsalları ile ön plana çıkmaktadır. İnebolu ilçesinde yüzmek için Özlüce Köyünde yer alan kumsalları, Cide ve Abana yolları üzerinde bulunan koyları ve ilçede yer alan iki plajı tercih edebilirsiniz.

İnebolu Otelleri ve İnebolu Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here