İngiltere Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
İngiltere Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

İngiltere, Kuzey Avrupa’da yere alan ve Büyük Britanya ismiyle adlandırılan, Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. İlk kez ziyaret edenler sadece Westminster Manastırı veya Londra Knightsbridge’deki alışveriş gibi İngiltere’deki önemli olayları izlemek ve belki bir üniversite kasabası ya da Stonehenge’i ziyaret etmek isteyebilir.

İngiltere Gezilecek Yerler

Göz at ;

  1. İngiltere Gezilecek Yerler
  2. Londra Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Londra Gezilecek Yerler
  4. Londra Nerede, Nasıl Gidilir?
  5. Londra Gece Hayatı
  6. Londra Otelleri ve Londra Otel Fiyatları
  7. Bonus Hikaye : Londra’da Tatlı Bir İltifat Aldım
  8. İngiltere 3 Günlük Gezi Planı
  9. İngiltere Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  10. İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

İngiltere’yi ziyaret ettiğiniz zaman aslında gezilecke çok fazla yer olduğunu ve gerçekten sizlere bir şeyler kattığını fark edeceksiniz.

10. Brighton

Sussex sahilindeki Brighton, 19. yüzyılın ortalarından beri popüler bir sahil beldesi olmuştur. Asloında popüler olmasının bir nedenide Londra’ya hayli yakın olmasıdır. Ziyaretçiler, ünlü Palace Pier’de yürümek veya geleneksel İngiliz bahçelerini görmek için gelmektedirler.

9. Lake District

Kuzeybatı İngiltere’nin Cumbria’daki Göl Bölgesi, ülkenin en büyük milli parkına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin aynı zamanda dağlık olması ve doğa yürüyüşlerine elverişli olması ziyaretçileri çekmektedir. Sırf burası yılda 15 milyon ziyaretçi çekmektedir.

8. St Ives

Sahilde yer alan St. Ives, eski bir balıkçı kasabası ve şimdilerde önemli bir liman bölgesidir. Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüş yapıp sana galerilerini gezebilirsiniz.

7. Bath

MS 60’lı yıllarda Romalılar tarafından kurulan Bath, sıcak termal sularından dolayı ismini almıştır. Sularıyla ünlü olan bölge, aynı zamanda Gürcü mimarisiyle tanınmaktadır.

6. Cambridge

Cambridge, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Londra’nın 80 km kuzeyinde tarihi bir şehirdir. 1209 yılında kurulmuştur. Üniversitede okuyan öğrenciler, bölge nüfusunun yüzde 20’sine denk gelmektedirler. Üniversiteyi gezdikten sonra, River Cam’da tekne turu, büyük antik koleksiyonuyla Fitzwilliam Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5. Jurassic Coast

Buradaki kayaların 185 milyon önce oluştuğu düşünülmektedir. Burası tam olarak bir fosil bölgesidir. Ayrıca çok güzel plajları ve yol boyunca yürüdüğünüz zaman küçük ve şirin güzel kasabaları bulunmaktadır. Burayı gezerken tek dikkat etmeniz gerekense kayaların düşme olasılığıdır. Bundan dolayı kayalara her zaman dikkat etmelisiniz.

4. Oxford

Oxford, Saxon İngiltere’sine dayanıyor. Bugün, İngilizce konuşan dünyadaki en eski üniversiteye, Oxford Üniversitesi’ne, yani 12. yüzyıla kadar uzanan bir ev sahipliği bulunmaktadır. Öğrenciler buraya okumak için dünyanın dört bir yanından geldikleri için çok farklı bir etnik yapısı vardır.

3. York

York, Foss Nehri’yle buluşan ve zengin bir mirasa sahip duvarlı bir şehirdir. Kentin Arnavut kaldırımı sokaklarında gezinirken, heyecan verici manzaralar sizi etkileyecektir. Kentin simgelerinden biri York Minster’dir. 13. yüzyılda III. Henry tarafından yeniden inşa edilen ve ortaçağdan kalma Clifford Kulesi, şehir etrafındaki panoramik manzaralar için mükemmel bir bakış açısı sunmaktadır.

2. Stonehenge & Avebury

İngiltere’de ziyaret edilecek en popüler yerlerden biri olan Stonehenge, Wiltshire’de bulunan tarih öncesi bir anıttır. Yaklaşık olarak 2500 BC’den itibaren Neolitik Çağ ve Bronz Çağından taşların getirildiği düşünülmektedir. Stonehenge’e yapılacak bir gezi, İngiltere’ya yapacağınız gezinizin en önemli kısmı olabilir.

1. Londra

İngiltere’ye geldiğiniz zaman kesinlikle başkent Londra’yı görmeden dönmeyiniz. Dünyanın diğer başkentlerinin aksine kesinlikle sıkıcı değildir. Buckingham Sarayında muhafız değişimini izleyebilir, Carnaby Caddesinde alışveriş yapabilir, ya da İngilizlerin ünlü kırmızı renkli ve çift katlı otobüslerinde şehir turu atabilirsiniz. Londra aynı zamanda canlı tiyatroyla ünlüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here