İnönü Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Malatya ilimize geldiğinizde gezilecek yerler arasına alacağınız yer İnönü Müzesi de olması gerekir. biz de size neden gidip orayı gezmeniz gerektiğini anlatacağız.

 İnönü Müzesine Nasıl Gidilir
İnönü Müzesine Nasıl Gidilir

Malatya İnönü Müzesi

Malatya ilimizin Elazığ- Malatya kara yolu üzerinde yer alan tarihi İnönü  üniversitesinin girişinde bulunan İnönü müzesi hakkında sizi bilgilendireceğiz. Fakat ona geçmeden önce bu isim hakkında biraz size bilgi verelim. Evet ismet İnönü hakkında kısa bir bilgi verelim. İsmet İnönü Cumhuriyet tarihi açısında 2. Adam olarak bilinir. Kurtuluş savaşındaki başarılarını, devlet adamlığını, reformlarını yazarak bitiremeyiz. Ancak biz İsmet İnönü’yü daha çok Lozan Barış Anlaşmasında tanırız. Günümüze kadar varlığını sürdüren bir anlaşma olması ve sınırlarımızı kesin çizen bir anlaşma olması Türk tarihi açısında önemli bir yere sahiptir. Bunun dışında Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı hakkında ciltlerce kitap yazılabilir. Malatya doğumlu olan İsmet İnönü adına Malatya da birçok isim bulunmaktadır. Bunlardan biri de İnönü Müzesidir. Bu müzede İnönü’ye ait birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca İnönü’ye ait özel eşyalar ve kurtuluş savaşına ait birçok eser yine bu müze de sergilenmektedir. Haftaiçi her gün açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.

 İnönü Müzesi Nerede
İnönü Müzesi Nerede

Sonuç olarak yolunuz Malatya ilimize düşerse İnönü üniversitesine gidip İnönü müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece hem müzeyi hem de üniversiteyi görmüş olursunuz.

 İnönü Müzesi
İnönü Müzesi

İnönü Müzesi Nerede?

İnönü Müzesi, Malatya İnönü Üniversitesi rektörlük binası giriş katında yer almaktadır.

İnönü Müzesi Nasıl Gidilir?

Çevre yolunda üniversiteye giden dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz.

İnönü Müzesi Ziyaret Saatleri

İnönü Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İnönü Müzesi Giriş Ücreti

İnönü Müzesi Girişi ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here