Irak Hangi Kıtada
Irak Hangi Kıtada

2005 anayasasına göre ülkenin resmi adı “Irak Cumhuriyeti” dir. Ülke adının kökeni henüz belirlenmemiştir, ancak bazı teoriler bunun Sümer şehri Uruk’tan geldiğini öne sürmektedir. Arap halkı, ismin kökeninin “köklü, iyi sulanmış” veya “verimli” olduğuna inanıyor. Bölgenin adı geçmişte değişti, ancak çoğu varyasyonda Irak adı vardı.

Irak Hangi Kıtada
Irak Hangi Kıtada

Irak’ın Konumu

Irak, Asya kıtasının batısında yer alan bir devlettir. Irak, doğuda İran, kuzeyde Türkiye, Güneyde Suudi Arabistan, güneydoğuda Ürdün ve Kuveyt ve batıda Suriye ile sınırlanmıştır. Ülkenin koordinatları 33 ° 20’K 44 ° 26’d’dir. Ülkenin başkenti Bağdat’tır.

Diğerlerinin yanı sıra Ermeniler, Mandalılar, Yezidiler, Türkmenler, Şabakiler gibi alt gruplar olmasına rağmen, Araplar ve Kürtler Irak’taki ana etnik gruplardır. Irak’taki 37 milyon insanın% 95’inin büyük bir kısmı Müslüman, geri kalan% 5’i ise Hıristiyan ve diğer küçük dinlerden oluşuyor. Ana kabileler Araplar ve Kürtler olduğu için Irak’ın Resmi Dilleri Arapça ve Kürtçedir. 168.754 mil kare büyüklüğüyle Irak, büyüklük açısından dünya çapında 58. ülkedir. Irak, Paraguay’dan biraz daha büyük, ancak neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kaliforniya eyaleti kadar büyük.

Irak coğrafyası ve tarihi

Irak’ın kıyı şeridi, Basra Körfezi boyunca 36 mil uzunluğundadır. Ulus ayrıca Mezopotamya alüvyon ovasını, Suriye çölünün doğu kısmını ve Zagros Dağları’nın kuzeybatı kısmını da içerir. Irak’ta sadece iki büyük nehir var; Dicle nehri ve Fırat Nehri ülkeyi geçen Shatt al-Arab yakın Basra Körfezi. Bu nehirlerin yakınında önemli miktarda verimli arazi bulunmaktadır. Ülkenin diğer bölgeleri çoğunlukla çöldür.

Tarihe göre, Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki alan olan Mezopotamya, medeniyetin beşiğidir. Mezopotamya, insan türünün ilk olarak okuma yazmayı, yasa çıkarmayı ve yapılandırılmış bir hükümet altındaki şehirlerde yaşamayı öğrenmeye başladığı yerdir. Geçmişte Sümer, Akad, Babil ve Asur İmparatorlukları gibi diğer etkileyici medeniyetler de bölgeyi ev olarak adlandırdı. Bölgenin parçası olduğu diğer imparatorluklar arasında diğer eski imparatorlukların yanı sıra Osmanlı, Moğol, Roma, medyan, Sasani, Part İmparatorluğu da bulunmaktadır.

Irak Siyaseti

Genellikle modern Irak’ın sınırları, 1920 yılında, 1932’de bağımsızlığa kadar İngiliz egemenliğine girdiği Milletler Cemiyeti tarafından belirlendi ve Irak Krallığı’nın oluşumuna yol açtı. Krallık 1958’de devrildi ve Irak cumhuriyeti kuruldu. İlk olarak 2005 yılında kullanılan yeni anayasaya göre Irak, 19 vilayet veya vilayetten oluşan federal bir parlamento devletidir. Irak, BM’nin kurucu üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz