İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır
İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır

İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? Soruları çok popüler olup seyahat edecek olanların en çok aradığı soru tipleridir. Biz de bu sorulardan yola çıkarak size ayrıntılı ve açıklayıcı bir yazı kaleme aldık. Umarım bu yazı ışığında merak ettiğiniz soruların cevabını bulursunuz.

İran Vizesi

Sınır komşumuz İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından vize istenmemektedir. Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaport sahipleri süresi 90 günü aşmayan seyahatlerde vize istenmiyor.

Bu Yazılarda Okumalısınız ;

 1. Van’dan İran’a Nasıl Gidilir
 2. İran Para Birimi, TL Tümen Kuru ve Para Durumu
 3. Van Tebriz Arası En Ucuza Nasıl Giderim?
 4. Arabayla İran Gezi Planı / Kırın Ön Yargılarınızı
 5. İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Tebriz’de Gezilecek 10 Yer
 7. İran’da Gezilecek 10 Yer
 8. Türk Gezgin İran’da 20 Gün Sudan Ucuza Kaldı
 9. Genç Gezginler İran’dan Van’a Otostopla Geldiler
 10. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
 11. İran Nerede?
 12. İran Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 13. Tahran Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 14. Tahran Gece Hayatı

Fakat daha uzun süreli seyahatler için vize almanız gerekir. Fakat sınır kapılarında pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekeceğinden dolayı bazı evraklar lazım oluyor. Bunları liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

 1. Pasaport(En az 6 aylık süresi olması gerekir. Ayrıca pasaportlarda 1 boş sayfa olması gerekir.)
 2. Davetiye
 3. Seyahat sağlık sigortası
 4. Otel Rezervasyonu
 5. Uçak veya araba bileti

İran’nın Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

No Ülke Konsolosluğu Adres Tel Numarası
1. İran Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa Tahran Cad. No: 10, 06700 Kavaklıdere, Ankara  (0312) 468 28 21
2. İran İstanbul Başkonsolosluğu Ankara Cad. No.1, Cağaloğlu, İstanbul  (0212) 513 82 30
3. İran Erzurum Başkonsolosluğu Alparslan Bulvarı, Osman Gazi mah., 201. Sok., Eres Yapı Kooperatifi, D Blok, Yıldızkent, Erzurum (0442) 315 99 83
4. İran Trabzon Başkonsolosluğu Taksim Caddesi Kızıltoprak Sokak No: 3, Trabzon (0462) 326 76 51

14 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Seyahat sağlık sigortası vesaire 90 gün aşırı ziyaretler için mi? Yoksa 90 günü aşmayan ziyaretlerde de o belgeler isteniyor mu? Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?

  Eğer ben 6 aylık bir pasaport aldıysam ve bu pasaportun geçerlilik süresinin dolmasına 4 ay kaldıysa, İran giriş yaptırmaz mı? Doğru mu anladım?

  • Serhat bey merhaba. Pasaport süreniz dolmadığı sürece irana giriş çıkış yapabilirsiniz. Biz yaptık sorun olmadı. Ancak sorun olmayacağı anlamına da gelmez. Fakat genelde insanlar sizde ki gibi pasaport süresinin dolmasına bir kaç ay kala bile giriş çıkış yapabiliyorlar.
   Seyahat sağlık sigortası için seyahat ajanslarına ya da google üzerinden yazarsanız tüm sigorta firmaları yapmaktadır. Genelde 15 dolar isterler. Biz giderken almamıştık ama siz alırsanız iyi olur. İnsanın başına yurt dışında iş gelirse gerçekten faydalı oluyor.

 2. Merhaba öğrenci olarak gezmek istiyorum. Otostop ile gitmeyi planlıyorum ve bu bilet, davetiye alamayacağım anlamına geliyor. Ne yapmam gerek. Dönüş icin kadirdevir@gmail.com adresine yazabilir misiniz?

 3. Merhaba, davetiye nedir? Bir davetiye yoksa, pasaportumu alıp gerekli konaklama rezervasyonlarımı yapıp giremem mı? Nereleri gezip, nerede kaç gün kalmak isteyeceğimi de kestiremem belki. Aslında konaklama için rezervasyon da yapmak zor.

  • İlker bey davetiye şart değil. Olursada olur ama. Sadece yanınıza pasaportunuzu alarak giriş yapabilirsiniz. Zaten vize istemeyen bir ülke. Diğer sorularınız için Sitede iran hakkında önemli yazılar var onları okuyunuz lütfen.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here