İspanya Ekonomisi
İspanya Ekonomisi

İspanya, Avrupa’da beşinci sırada yer alan karma bir kapitalist ekonomiye sahiptir. Dünya Bankası’na göre ülke yüksek gelirli bir ekonomidir. Hizmet sektörü, ülkenin GSYH’sinin yaklaşık% 70’ine katkıda bulunurken, onu sanayi (% 14,1), inşaat (% 9,9) ve tarım (% 4,5) izlemektedir.

İspanyol turizm sektörü dünya çapında ikinci sırada yer alıyor ve Dünya Turizm Örgütü’nün merkezi Madrid’de bulunuyor. Ülke, en büyük şarap ve zeytinyağı üreticilerinden biridir. Ülkenin işsizlik oranı 2017’de% 17,2 idi. İspanya, yenilenebilir enerjide en büyük üreticidir ve Avrupa’nın en büyük rüzgar enerjisi üreticisidir. Ülke, 2.174.80 mil yol kat ederek Avrupa’nın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağına sahip ve onu dünyanın en büyük ikinci demiryolu ağı yapıyor.

İspanya’nın hızlı treni dünyanın en hızlısı, Japon ekspres treni ve Fransız TGV ise ikinci ve üçüncü sırada. Barselona, 2006’dan beri Mobil Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. İspanya’nın 2018 nominal gsyih’sının 1.360 trilyon dolar olduğu tahmin edilirken, kişi başına GSYİH’nın 29.800 dolara ulaşması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü, ispanyol sağlık sistemini dünyada yedinci sırada yer aldı. Sağlık hizmeti, altı ila 16 yaş arası çocuklar için eğitim gibi tüm ispanyol vatandaşları için ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here