İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi İlimizin Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayının Veliaht Dairesi’nde kurulan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar Müzesidir. Gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir.

İstanbul Resim Heykel Müzesi Nerede

Bu müze 20 Eylül 1937 yıllında Ulu Önder Mustafa Kemal’in emirleri ile açılan bir müzedir. Bu müze yukarıdan da bahsettiğim gibi ülkemizde bulunan ilk güzel sanatlar müzesidir. Müzenin bulunduğu bina 1856 yıllında Karabet Balyan ve Nikoğos Balyan tarafında tasarlanıp inşa edilmiştir.

Atatürk, Resim ve Heykel Müzesi’nde

Bu müze 1970 yıllına kadar ülkemizin tek sanat müzesi olarak kalmıştır. müze koleksiynunda yerli ve yabancı bir sanatçıya ait Resim, heykel, özgün baskı yapıtları, Antik ve Rönesans dönemlerinden heykel mülajlarının yanı sıra müzeye bağış yoluyla gelmiş özel koleksiyonlardan yapıtlarda bulunmaktadır. resim bölümünde çoğunlukta yağlı boya çalışmaları bulunmaktadır. kısaca 19. Ve 20. Yüzyıllın yoğunlukta olduğu 2000 aşkın resim ile 400 kadar heykelin kronolojik bir tertip ile sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Sizin de yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada bulunan her eser bir tarihi yapı niteliğindedir. Mutlaka ziyaret etmeye gidiniz.

İstanbul Resim Heykel Müzesi Tam sanat

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Nerede

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 80700 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Ziyaret Saat ve Günleri

Müze haftanın 5 günü saat 10:00-16:30 arasında açıktır, sadece Pazar ve Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti alınmamaktadır.

Haremde Beethoven, Halife Abdülmecid
Kızlar Atölyesi, Ömer Adil

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here