İznik

İznik Bursa’ya bağlı bir ilçedir. İznik ilçesi Bura il merkezine 76 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yemyeşil zeytin ağaçları ve rengarenk çiçekler ile çevrili İznik ilçesi görülmesi gereken yerlerdendir. Çinileri ve zeytini ile ünlü İznik ilçesinde gezilecek tarihi ve doğal birçok yer bulunmaktadır.

İznik Gezilecek Yerler

İznik Gölü: Türkiye’nin 5. Büyük Gölü olan İznik Gölü Bursa sınırları içinde bulunmaktadır. Adını kıyısında bulunan İznik ilçesinden alan İznik Gölü tatlı suya sahiptir. Bundan dolayı içinde çok sayıda balık türü bulunmaktadır.

Muhteşem bir manzaraya sahip İznik Gölünün çevresi ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile çevrilidir. İznik Gölünün kıyısında restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Bu muhteşem manzaraya karşı oturup sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca İznik Gölünün kıyısında bulunan mesire yerlerinde piknik yapmak da mümkün.

Göz at ;

 1. İznik Gezilecek Yerler
 2. İznik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 4. İznik Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 5. İznik Yeşil Camii
 6. İznik Otelleri
 7. Bursa Gezilecek Yerler
 8. Bursa Gece Hayatı
 9. Bursa’da Gezilecek 10 Yer
 10. Bursa Hayvanat Bahçesi
 11. Timsah Arena Stadyumu Nerede
 12. Bursa Otelleri ve Bursa Otel Fiyatları
 13. Bursa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 14. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 15. Bursa Su Oyunları Parkı
 16. Bursa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
 18. İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları
 19. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer
 20. Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri
 21. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
İznik Gölü

İznik Kalesi: İznik Gölü yakınlarında bulunmaktadır. Uzunluğu 4 bin 970 metre ve yüksekliği 13 metre olan İznik Kalesi üç ana kapıya ve 114 yuvarlak burca sahiptir.

İznik Kalesi heybetli görüntüsü ile ilçeye can vermektedir. İhtişamlı bir görünüme sahip İznik Kalesinin İstanbul Kapısı ve Lefke Kapısında bulunan savaşın tasvir edildiği kabartmalar dikkat çekmektedir.

Kalenin tarihi yapısı dışında göl manzarası da harika bir görüntü oluşturmaktadır. Tarihi derinliklerinden gelen İznik Kalesi görkemli yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir. İznik gezinize tarihi bir boyut kazandırmak istiyorsanız İznik Kalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İznik Kalesi

İznik Ayasofya Müzesi: İznik ilçe merkezinde dört ana kapıdan gelen yolların birleştiği noktada yer almaktadır. Ayasofya Müzesi Bizans Döneminde XI. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ayasofya Kilisesi İznik Konsili burada toplanıldığı için Hristiyan dünyası için önemli bir kilisedir. Orhan Gazi Döneminde minare eklenerek camiye çevrilmiştir. Camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi Orhan Gazi Camii adını almıştır. Zamanla tahribe uğramış camii Mimar Sinan tarafından yenilenmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya Kilisesi görülmesi gereken yerlerdendir.

İznik Ayasofya Müzesi

Yeşil Camii: İznik ilçesinin sembolü olan Yeşil Camii Erken Osmanlı Döneminin önemli mimarisidir. Yeşil Camii adını yeşil çinilere sahip tuğladan yapılan minaresinden almıştır. Yeşil Camii Osmanlı devleti zamanında 1391 yılında Ali Paşa tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamlı mimarisini sergileyen Yeşil Camii iç kısmının süslemeleri, çinileri ve tarihi mimarisi ile görülmesi gereken eserlerdendir.

İznik Yeşil Camii

Koimesis Kilisesi: İznik ilçesinde Yakup Sokakta Yakup Çelebi türbesinin yanında yer almaktadır. Koimesis Kilisesi ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Piskopos Hyakinthos tarafından 8. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. 1605 yılında olan depremde hasar gören klişe yeniden onarılmış ve yenilenmiştir. Bizans Dönemi mimarisini yansıtan Koimesis Kilisesi süslemeleri, ikonaları ve mozaikleri ile dikkat çekmektedir. Koimesis Kilisesi tarihi yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir. İznik ilçesinde bulunan çinilerin yapıldığı atölyeleri gezip birbirinden güzel çeşitli çinilere şahit olup satın alabilirsiniz.

NOT

İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları

İznik Koimesis Kilisesi
İznik Hangi Şehirde
İznik Haritası
İznik Nasıl Gidilir
İznik Nerede
İznik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz