Jamaika'da Gezilecek 10 Yer
Jamaika'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 2,8 milyon nüfusuyla Orta Amerika ve Karayiplerde yer alan Jamaika, Küba’nın güneyinde, Büyük Antiller’de bulunan harika bir ada ülkesidir.

Göz at ;

  1. Jamaika Gezilecek Yerler
  2. Kingston Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Jamaika’da Gezilecek 10 Yer
  4. Jamaika Nerede?
  5. Jamaika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Jamaika Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Hatta ünlü gezgin Kristof Kolomb 1494 yıllında ”Gözlerimle gördüğüm en güzel ada” cümlesi bu ülke için kullanmıştır. Ülke daha çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Burada çok sayıda plajlar, mağaralar, dağlar ve şelaleler bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler..

Port royal

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Port Royal, 1518 yıllında İspanyollar tarafından kurulan bir şehirdir. Bu şehir tarihte oldukça önemli olaylara şahitlik etmiştir. Şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Fakat 7 Haziran 1692 tarihinde meydana gelen depremle şehir yerle yeksan olmuştur. Okyanus içerisinde kaybolmuştur. Fakat sonradan yapılan çalışmalar sonucunda şehir su altında bulunmuştur. Birçok tarihi yapı su altında bozulmadan kalmıştır. Bu koruma günümüze kadar devam etmektedir. Bu nedenle turistler tarafında sıkça ziyaret edilen şehirlerden biri oldu. Bugün orada kimse yaşamıyor olsa bile çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Burası denizlere hapsolmuş tarihin il korsan günah şehri olarak bilinmektedir.

 Mavi Dağlar

Jamaika sınırlarında bulunan Mavi Dağlar(Blue Mountains), uzun bir dağ sırasıdır. 2256 metreyi bulan yüksekliğiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu dağların bir kısmı Jamaika hükumeti tarafında 1992 yıllında Milli Park ilan edip koruma altın almıştır. Burası bitki örtüsü bakımında oldukça zengindir. Burada yaklaşık 500 tür bitki bulunur. Bunun dışında Dünyanın en büyük 2. kelebek popülasyonu durumundaki bölge, yakın tarihte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu harika manzaraları ziyaret edebileceğiniz bu milli parkı gezip görün derim.

Negril Plajı

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Negril şehrinde yer alan Negril Plajı, ziyaret edilmesi gereken önemli turistik alanlarından biridir. Bilindiği üzere Karayipler’de bulunan Jamaica’nın dünyanın en güzel plajlarına sahip olunduğu söyleniyor ve biliniyor. Bunlardan biri de şüphesiz Negril Plajıdır. Burada deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada konaklama ve eğlence yerleri de mevcuttur. Uzun bir tatil için burası tercih edilebilir.

Büyülü Bahçe

Jamaika’nın önemli merkezlerinden Ocho Rios’a çok yakın bir konumda yer alan Büyülü Bahçe(The Enchanted Gardens), yaklaşık 20 dönüm üzerinde kurulan harika bir yerdir. Burada bir doğal nehir ve tam 14 adet harika manzaralı şelale bulunur. Bunun dışında bölgeye has çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip harika doğa eşliğinde gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz. Böyle bir güzellik dünyada çok az yerde bulunur. Gelince mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

James Bond Plajı

Ocho Rios merkezinden yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alan James Bond Plajı, küçük bir yarımada üzerinde kurulan turistik bir yerdir. Plajın bulunduğu yerde su sporu merkezleri, barlar, restoranlar ve konaklama mekanları bulunur. Dünyaca popüler bazı ses sanatçıları buraya gelip konserler vermektedir. Tatil ve huzur adına aradığınız her şey bu plajda mevcuttur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip ince kumlardan uzanıp deniz, kum, güneş ve eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Mayfield Şelaleleri

Westmoreland yakınlarındaki Mayfield Nehri üzerinde yer alan Mayfield Şelaleleri, 21 tane birbirinden güzel manzaralı şelaleden oluşmaktadır. Çevresindeki yemyeşil  bitki örtüsüyle görülmeye değer bir alandır. Etrafta asma köprüler bulunmaktadır. Bu köprülere çıkıp bu harika manzaraları izleyip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ya da şelalenin içine girip serinleyebilirsiniz. Dünyanın en güzel şelale topluluklarından biridir.

Bob Marley Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kingston’da yer alan Bob Marley Müzesi, 1987 yıllında dünyaca ünlü reggae sanatçısı Bob Marley hatırasına açılan bir müzedir. Bilindiği üzere Bob Marley burada doğmuştur. Müzede sanatçının fotoğrafları, resimleri, plakları ve müzik aletleri sergilenmektedir. Müze Pazar günü dışında haftanın her günü 09:30-16:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 25 dolar, küçükler için ise 13 dolardır. Sanatçı hayranları bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelidir.

Dunn Nehri Şelaleleri

Ülkenin kuzey bölümünde bulunan  Ocho Rios kasabasında yer alan Dunn Nehri Şelaleleri, yaklaşık 55 metre yükseklikte dans eder gibi dökülen ve döküldüğü yerde harika bir manzara oluşturan bir doğal güzellik alanıdır. Karayiplerin  en popüler şelalesidir. Bu nedenle her yıl 100 binlerce turist burayı ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Hayatınızda böyle bir güzellik bence çok az görmüş veya hiç görmemişsinizdir. Buraya gelince bana hak vereceksiniz.

Jamaika Ulusal Galerisi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kingston’da yer alan Jamaika Ulusal Galerisi, 1974 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Burada ülkenin önde gelen sanatçıların çalışmaları sergilenmektedir. Burada çok sayıda  heykel, baskı, resim, dizayn, fotoğraf gibi çalışmalar bulunmaktadır. Ülkenin sanatı hakkında bilgi almak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze; Pazar ve pazartesi dışında haftanın diğer günlerinde 10:00-16:30 saatlerinde ziyarette açıktır.

10  Green Grotto Mağaraları

Ülkenin kuzey kıyısında yer alan Green Grotto Mağaraları; Runaway Bay Mağaraları, Hopewell Mağaraları, Discovery Bay Mağaraları gibi çok farklı isimlerle de anılmaktadır. Burası geçmişte  kaçak göçmenler ve rom kaçakçıları tarafında kullanıldığı için bu isimleri almıştır. Mağara, 1525 metre uzunluğunda ve 12 metre derinliğinde harika bir doğal güzellik alanıdır. Üst kısımlarını yürüyerek gezebilirsiniz. Alt kısımlarını ise sandala gezebilirsiniz. Mağara içinde çok sayıda sarkıt dikit bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Jamika hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Jamaika

Nüfus: 2.803.362

Başkent: Kingston

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Jamaika doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 6 Ağustos 1962

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 7 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Kingston, Montego Bay, Portmore, Mandeville, Ocha Rios

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için herhangi bir zaman dilimi gerekmez. Her mevsim ziyaret etmeye müsait bir iklimi var.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Jamaika Nerede, Nasıl Gidilir
Jamaika Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz