Japonya'da Gezilecek Yerler
Japonya'da Gezilecek Yerler

126.323.715 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 11. büyük ülkesi Japonya, Asya Kıta’sının doğusunda bulunur. 

Japonya’da Gezilecek Yerler

Büyük Okyanus’ta yer alan Japonya’da yaklaşık 3 bin tane ada bulunur. Doğan güneşin ülkesi olarak bilinen bu ülkeye dünyanın her bölgesinde insanlar seyahat etmektedir.

Göz at ;

  1. Tokyo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Japonya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Japonya Nerede?
  4. Japonya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Tokyo’da Aç Kalmamıza Rağmen Yengeci Yemedik
  7. Japonya’da Sumo Güreşçileri beni koridorda sıkıştırdı

Ünlü tapınaklardan modern kentlere kadar birçok yönüyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Şimdi Uzak Doğu ülkesi olan Japonya’da Gezip görmeniz gereken 10 yer seçtik. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarız.

1-Fuji Dağı

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun yaklaşık 80 km batısında yer alan Fuji Dağı, 3.766 m yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek yanar dağdır. Japon halkı tarafında kutsal bir dağ olarak kabul etmektedir. 2013 yıllında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır. Buraya gelip dağa tırmanabilir veya dağ manzarası eşliğinde bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

2-Hiroşima

Batı Japonyanın Çugoku bölgesinde yer alan Hiroşima şehri, daha çok 2. dünya savaşı sırasında ABD tarafında atılan atom bombası ile bilinmektedir. Burada çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Onlar anısına Hiroşima Barış Anıtı  bulunur. Burayı mutlaka ziyaret edin. Yine şehirde o günleri anlatan çok sayıda müze ve tarihi yapı bulunur. Savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamak için mutlaka bir şehri ziyaret etmelisiniz. Tam 73 yıl üzerinde geçmesine rağmen halla bıraktığı izler sıcacık. Gidip yerinde incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

3-Kyoto

Japonya’nın  794-1868 yılları arasında başkenti olup ülkenin bin yıllık başkent olarak bilinmektedir. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu ile oldukça modern bir kenttir. Şehir ve çevresinde çok sayıda tapınak ve mabed bulunur. Buraya gelip bu turistik yapıları mutlaka gezin derim. Özellikle Nijo Sarayları, Fushimi – Inari Taisha Tapınağı, Kinkaku-ji Köşkü (Altın Köşk), Kiyomizu Dera Tapınağı, Sanjūsangen-dō (Rengyoin) Tapınağı, Kyoto İmparatorluk Sarayı, Nishi Honganji Tapınağı, Higashiyama Bölgesi, Fushimi Sake Bölgesi, Kyoto Ulusal Müzesi, Katsura İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

4-Naoshima Adası

Modern sanatın gelenekle buluştuğu cennet mekanı, Naoshima Adası gezilip görülmeye değerdir. Bu adada birçok heykel ve müze bulunur. Bir iç denizde yer alan bu ada, dünyanın en güzel sanat merkezi olarak bilinmektedir. Sanatta merakı olanlar buraya gelip bu adayı ziyaret edebilir. Ada ne kadar sanatsal özelliğiyle bilinse de aslında tam bir doğa harikası olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

5-Kuzey Japon Alpleri

Kuzey Japon Alpleri, Japonya’nın Honshu Adası’nın ortasında yer alan  sıradağlardır. Dağların  eşsiz güzelliği karşısında insanlar hayran kalmaktadır. Tırmanış ve kayak meraklıları için dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Japonya’ya yolunuz düşerse burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6-Himeji Kalesi

Bu kale, Japonya’nın Honshu Adasının güney tarafında yer alan Himeji şehrinde bulunuyor. 1333-1618 yılları arasında inşa edilen bu kale, Japonya’nın en büyük ve en ihtişamlı kalesidir. En ilginç özelliği ise 2. Dünya savaşında hiçbir zarar görmemiş olmasıdır. Mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. 2015 yıllında Unesco Dünya Miras listesine eklenmiştir. Bu kaleyi ziyaret etmenizi öneririm.

7-Ryukyu Adaları 

Japonya’ya ait Büyük Okyanus üzerinde Kyūshū ile Tayvan arasında yer alan takımadalardır. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyenlerin mutlaka uğrayacağı adreslerden biridir. Kısaca deniz turizmin merkezi olarak bilinmektedir. Bu adaya, yıl boyunca dünyanın her tarafında insanlar akın etmektedir.

8- Todaiji Tapınağı

Todaiji Tapınağı,  Japonya’nın Nara şehrinde yer alan bir Budist tapınağıdır. Bu tapınak, dünyanın en büyük ahşap yapısı olmasının yanı sıra dünyanın en büyük Buda heykeli olarak da bilinmektedir. Tapınağın içinde bulunduğu parkta birçok irili ufaklı tapınak bulunur. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin.

9-Hokkaidō Adası

Hokkaidō, Japonya’yı oluşturan dört büyük adadan biridir. Ülkenin en kuzeyinde yer alan bu ada, daha çok kaldera gölleri ve volkanik oluşumları ile ön plana çıkmaktadır. Buraya gelip adanın harika manzarası ve muazzam yapıları eşliğinde güzel bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya gelen biri daha ada üzerinde iken bir daha gelmek için plan yapmaktadır. Bu ada anlatılmaz, yaşamanız lazım…

10-Tokyo

Japonya’nın başkenti olan Tokyo 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 38,1 milyondur. Bu hali ile Dünyanın ve ülkenin en kalabalık şehridir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Şehirde çok sayıda tapınak bulunur. Burada gezilip görülecek yerler arasında; Meiji Tapınağı, Sensoji Tapınağı, Tokyo Kulesi, Tokyo İmparatorluk Sarayı, Ueno Parkı, Ginza Bölgesi, Shibuya, Shinjuku, Tokyo Metropolü Hükûmeti Binası, Tokyo Ulusal Müzesi ve Yoyogi Park gibi yapılar bulunur.


Bunlar dışında Japonya ülkesi ile ilgili merak edilen sorulara cevap mahiyetinde bir liste hazırladık. İşte o liste…

Japonya
Japonya Bayrağı

Nüfus: 126.323.715

Başkent: Tokyo

Resmi Dili: Japonca

Para Birimi: Japon yeni

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: M.S. 3 ve 4. yüzyıl

Yönetim Şekli: Anayasal monarşi ile Parlamenter demokrasidir.

Dini: Şintoizm

Alan: 377.962 km²

Önemli Şehirleri: Tokyo, Kyoto, Hiroşima, Osaka, Fukuoka, Hokkaido, Kansai, Miyajima, Nikko, Sapporo, Toyama, Tottri, Osaka, Nagoya, Iwakuni, Yokohama, Okinava, Nagasaki, Kobe, Honşu Adası, Himeji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz