Aynoroz'da yaşayan yaklaşık 2000 kişinin hepsi erkektir.

Dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar eşittir. Hiç kimse birbirinden üstün değildir. Hele cinsiyet olarak kesinlikle bir üstünlük yoktur. Bu bütün dinlerde ve toplumlarda böyledir. Fakat bazı yerler vardır ki bu anlayışa aykırı davranmaktadır. İşte o ilginç yerlerden birini tanıtmak istiyorum. Şöyle ki;

Yunanistan’da bulunan Aynaroz Yarımadası, dünyanın en ilginç adasıdır. İlginç olmasının sebebi ise 1000 yıldır buraya tek bir kadın dahi ayak basmamış olmasıdır. Sebebi ise oldukça ilginçtir.

Resmi adı Aynoroz Özerk Keşişsel Devleti, Yunanistan toprakları içinde 390 km² alanda özerk bir devlet yönetimi bulunuyor. Bu adayı 20 manastırı temsil eden 20 kişilik bir meclisle yönetilmektedir.

Adada 20 tane bozulmamış harika mimaride inşa edilen manastır bulunur. Bu manastırların hepsi günümüzde hizmet vermektedir. Burada 2000 tane erkek yaşamaktadır. Bu erkeklerin hepsi manastırlardan yaşamaktadır ve burada çalışmaktadır. Yani anlayacağınız hepsi din adamıdır. Bu arada yaşayan halkın geçim kaynakları ise  zeytin ve üzümdür.

Bu ada, 10. yüzyılda dinsel bir topluluk olarak doğup Bizans, Yunan ve Osmanlı egemenliklerine girmesine rağmen egemenlikleri boyunca bağımsızlığını korumaya başarmış bir yerdir.

Bu adayı ilginç kılan ise 1000 yıldır kadınların girmiyor olmasıdır. Sebebi ise oldukça ilginçtir. Söylentilere göre 1045 yıllından günümüze kadar buraya tek bir kadın dahi girilmemiştir. 10. yüzyılda burada 20 tane manastır yapıldı. Din adamlarına göre bu ada huzur ve adanmışlık fikri oluştu. Bu yüzden bu huzurlu ortamı kaybetmemek için kadınların girişi yasaklandı.

Zaman zaman kadınlar buraya kaçak yollardan ve erkek kılığında girmeye çalıştıysalar da pek başarılı olunmadı. Zaten 1950’li yıllarda bunun için bir yasa çıkarıldı. Buraya her erkek de alınmıyor. Birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bu kriterleri taşıyan erkekler alınmaktadır. Aynoroz meclisin belirlediği kriterleri taşıyan erkeklerin günde sadece 100 tanesi ziyaret edebilmektedir.

Bu adanın statüsü günümüzde başta AB ve AP olmak üzere birçok yerde tartışılmaktadır. Kadın erkek eşitliğini ihlal gerçekçesiyle sürekli itiraz edilmektedir.  1000 yıldır böyle hayat bulan ada, daha kaç yıl böyle devam edileceği bilinmiyor.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle harika bir ortam sunan bu adaya yolunuz mutlaka ziyaret edin derim. Fakat kadınlar maalesef ziyaret edemiyor.

Aynoroz Adası Nerede?

Aynoroz Adası, Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasından Ege’ye doğru uzanan özerk bir devlettir. Adanın en yüksek noktası Athos Dağı’dır. Başkenti Karyes, Nüfusu yaklaşık 2000 erkekten oluşmaktadır.

Aynoroz Adası Nasıl Gidilir?

Buraya karayolu ile ulaşmak imkansızdır. Buraya ulaşmak için deniz yolu kullanmak gerekir. Selanik’de kalkan vapurla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aynoroz Adası’na Kimler giriş Yapabilir?

Buraya sadece kriterleri taşıyan erkekler giriş yapabilir. Kadınların girişi kesinlikle yasaktır. Peki nedir bu kriterler. İşte o şartlar;

  • Selanik’ten randevu ve pin kodu almanız gerekir.
  • Limanın oradaki bürodan giriş izni almanız gerekir.
  • Yabancısayanız Ülke konsolosluğunuzda tavsiye mektubu alamnız gerekir.
  • Ayrıca Yunanistan Dışişleri bürolarından izin kağıdı almanız gerekecektir.
Aynaroz Adası
Aynaroz Adası harika tarihi yapılar
Aynoroz Adası Nerede, Nasıl Gidilir
Aynoroz Adası’na kadınların girmesi yasak
Aynoroz’da yaşayan yaklaşık 2000 kişinin hepsi erkektir.
Selanik Aynoroz Adası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here