Çanakkale Çimenlik Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
Çanakkale Çimenlik Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Çanakkale Kent merkezinde bulunan Kala-i Sultaniye günümüzdeki adıyla Çimenlik Kalesi, 1462 yıllında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir.

Kale-i Sultaniye(Çimenlik Kalesi)

Kale-i Sultaniye(Çimenlik Kalesi) Çanakkale savaşında önemli bir savunma yeri olmuştur. Günümüzde burada müze bölümü bulunmaktadır. Çanakkale savaşına ait çok sayıda askeri obje sergilenmektedir. Yakın tarihte restore edilen kale gezilip görülmeye değer bir tarihi yapıdır.

Çanakkale Çimenlik Kalesi Nerede?

Kale-i Sultaniye(Çimenlik Kalesi), Çanakkale merkezine bağlı Fevzipaşa Mahallesinde bulunur. Çanakkale Deniz Müzesi’nin Hemen yanında bulunur.

Çanakkale Çimenlik Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak oldukça rahattır. Buraya şahsi aracınızla veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gelecekseniz; Kilitbahir Feribot İskelesinden çıktıktan sonra Yalı Caddesine sapmanız gerekir. Toplu taşıma araçları gitmek isterseniz; Kilitbahir Feribot iskelesinden kalkan servislerle ulaşmanız mümkündür. Ya da Çanakkale Saat kulesinin kuzey yönünde ilerleyerek  buraya 10-15 dakika da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Çimenlik Kalesi Ziyaret Saatleri

Kale-i Sultaniye(Çimenlik Kalesi), Pazartesi günü dışında haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Çanakkale Çimenlik Kalesi Giriş Ücreti

Kale-i Sultaniye(Çimenlik Kalesi) giriş ücreti 5 TL’dir. Buraya öğrenciler ücretsiz ziyaret edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz