Elifin Atlası Karadağ
Elifin Atlası Karadağ

Gezgin Elif, “Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma” mottosuyla gezen, Beyaz yakalı iken Karadağ’a yelken açan bir seyyah. Kendisiyle keyifli bir röportaj yaptık. 

Site adresi : https://elifinatlasi.com

Facebook : https://www.facebook.com/elifinatlasi

Instagram : https://www.instagram.com/elifhrr/

Pinterest : https://tr.pinterest.com/elifinatlasi/

 

Merhabalar Elif. Öncelikle sitenizin yeni teması çok şık. Çok güzel olmuş

             ahhh çok teşekkür ederim. Sonunda beni ifade eden bir tema buldum.

Elifin Atlası Gezi
Elifin Atlası Gezi

1 – Öncelikle seyahatlerini niçin yazmaya karar verdin, seni buna iten güç neydi?

Herkesin başlamasına neden olan bir takım unsurlar vardır. lise yıllarımdan beri günlük tutuyorum ayrıca çalışma hayatına başladığım zamandan beri de geziyorum. Kısaca yazma ve gezme eylemini neden birleştirmeyeyim diye düşündüm. Tabi ki Karadağ’da boş vaktin çok olması da etken. Bunlar dışında dünyaya gelme amacımı sorgularken insanlara faydalı olmam gerektiğini keşfettim. Buda benim insanlara yardım etme şeklim.

2 – Beyaz yakalıyken istifa edip Karadağ’a yerleştin. Aslında Karadağ’a yerleşen birini ilk kez duyuyoruz. Bu kararı neden aldın?

Okul yıllarından beri hep yurt dışında yaşamak isterdim. Böyle bir fırsat çıkmışken reddetmek olmazdı dimi! Benim hayat felsefelerimden biri diyebilirim. Risk almadan hayatın bize neler getireceğini bilemeyiz. Yaşa ve öğren

3 – Elif’in Atlası isimli blog sitende gezdiğin gördüğün yerleri bir çok kişinin aksine detaylıca anlatıp ulaşım imkanlarına kadar yazıyorsun. Detayları seviyor musun?

Evet detayları seviyorum. Hayat bence detaylarda gizli. Büyük resmi herkes görebilir ama herkes ayrıntılara önem vermez.  Konu seyahat olunca asıl merak edilen ayrıntılar değil mi dir!

Elifin Atlası Seyahat
Elifin Atlası Seyahat

4 – Gezilerinizde öncelikleriniz neler? Ya da plansız gezginlerden misiniz?

Benim için öncelik tabi ki maddi olarak uygun olması. Bu tamamsa, diğer önceliğim tarihi yerleri ve doğayı keşfetmek oluyor. Sonra sırasıyla konaklamanın merkezi bir yerde olması geliyor. En sırada yemek var! Ben o yemek için yaşayanlardan değilim kesinlikle.

Sanırım ben son dakikacı gezginlerdenim. Bir an eser ben buraya gidiyorum derim. Şimdiye kadar en uzun planım 2-3 ay sonranın olmuştur. Kalacağım yerleri bile gitmeye yakın ayarlarım.

5 – Sence çalışıyor olmak seyahatin önünde bir engel mi?

Engel olup olmaması nereden baktığınızla ilgili. Evet çalışıyor olmak bazen engel gibi oluyor. Uzun geziler planlayamıyorsunuz ama çalışmıyor olsak da masrafları nereden karşılayacağız.

Plan yaparken son saatlerine kadar değerlendirmek isterim. Çoğu zaman sabah uçaktan ya da otobüsten inip direk işe gittiğimi bilirim.

6 – Seyahat masraflarını nasıl karşılıyorsunuz? Pek çok kullanıcının sorduğu gibi nereden geliyor bu değirmenin suyu, ya da sponsorunuz var mı?

Bana en çok sorulan soru bu değirmenin suyu nereden geliyor? Gömü falan mı buldun? hahahaha keşke gömü falan bulmuş olsam. O zaman çalışmaya hiç gerek kalmaz, sürekli seyahat ederdim.  Seyahat masraflarını tamamen kendim karşılıyorum. Konaklama için hostel ya da couchsurfing kullanıyorum. Uçak derseniz uçuş bilet araştırıyorum. Bankaların mil biriktiren kartlarını kullanıyorum. Miller yetmezse avans mil alıp bileti alıyorum.

Elifin Atlası
Elifin Atlası

7 – Özellikle sevdiğiniz/sevmediğiniz bir ülke ya da şehir var mı?

Sevmediğim bir ülke ya da şehir yok. Her yeni yer yeni şeyler öğretiyor. Gittiğim yerlerde sevecek mutlaka bir şeyler buluyorum.

En sevdiğim yer neresi derseniz yurt dışı için Karadağ / Kotor derdim. Yurt içinde ise kesinlikle Mardin.

8- Gezilerinizde solomu takılırsınız yoksa sevdiğiniz bir arkadaş/eş ile birlikte mi yola çıkarsınız?

Önceleri arkadaşlarımla geziyordum. Son yıllarda solo gezmeye başladım. Tek yola çıkıyorum dediğimde insanlara biraz garip geliyor farkındayım. Tek olmaktan da keyif alıyorum. İstediğim gibi hareket ediyor olmaktan da. Aslında tek başına da insan kendi ile barışık olabilmeli. Kendi ile vakit geçirebilmeli.

9- Gezilerinizin nihai hedefi nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim gibi bir hedefiniz var mı?

Kendimi sınırlandırmak istemiyorum. Tek hedefim ayak basmadık yer bırakmamak! daha gezilecek çok yer var.

10- Sosyal medya ya da sitenizde paylaştığınız yazılarda kullanıcılardan dönüş olarak eleştiriler yorumlar alıyor musunuz hiç? Tepkiniz nasıl oluyor? Çünkü bazı gezginler olumsuz bir yoruma karşı oldukça kırıcı cevaplar yaza bilmekteler.

Tabi ki eleştiriler oluyor, olmalı da. Eleştiriler olmadıkça kendimi geliştiremem. Kırıcı cevaplar hiç vermedim. Hatta sosyal ağların birinde, bir kullanıcı sürekli siz karşıma çıkıyorsunuz. Sizi görmek zorunda mıyım diye yazdı J kızdın mı derseniz kızmadım. Kibarca tabi ki görmek zorunda olmadığını isterse beni engelleyebileceğini söyledim.

11- Pasaport ve Vize ücretlerinin seyahat etmenin önünde engel teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

Günümüzde pasaport ve vize ücretlerinin az olmadığının farkındayım. Engel olarak görüyor muyum? görmüyorum kesinlikle. Bir şeyleri istiyorsak bir bedeli olacak mutlaka. Pasaport, vize ve seyahat masraflarının hepsini aynı ay içinde ödemek zor. Zamana yayıp, tek tek hallederek bunu çözebiliriz.

Elifin Atlası Karadağ
Elifin Atlası Karadağ

12 – Son olarak, sitenizin başlığı şöyle “YAŞA, SEYAHAT ET, MACERAYA ATIL, ŞÜKRET VE ASLA PİŞMAN OLMA” Çok güzel bir başlık olduğunu düşünüyoruz. Neden bu şekilde ifadeler kullandınız. Genel yaşam felsefeniz mi bu şekilde yoksa seyahatlerden elde ettiğiniz tecrübe mi?

Bazılarınız duymuştur belki. O söz Jack Kerouac’a ait. Daha çok yaşam felsefemin bu olması için çalışıyorum diyebilirim. Beni ben yapan unsurları hatırlamamı sağlıyor. Bu felsefe tabi ki kendiliğinden gelmedi. Seyahat esnasında başıma gelen olaylar, yollarımın kesiştiği insanlar buna vesile oldu.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here