Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Kartepe ilçesi Kocaeli il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Kartepe ilçesi Marmara Bölgesinin Uludağ’dan sonra en çok ziyaretçi alan kıç turizm merkezidir. İlçe içinde bulunan Marmara’nın en yüksek 3. dağı ile kış turizmini canlandırırken, Maşukiye beldesi ile yaz turizmini canlı tutmaktadır. Doğa harikası güzelliklere sahip Kartepe içesinde gezilmesi gereken yerler şunlardır:

Kartepe Kayak Merkezi: İzmit Körfezi ve Sapanca Gölüne bakan Samanlı Dağının zirvesinde yer alan Kartepe; Maşukiye’ye 17 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’a 115 km yani yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Kartepe Marmara Bölgesinin vazgeçilmez kayak merkezlerindendir. Kartepe Kayak Merkezinde aralık ayında kayak merkezi başlamaktadır. Bu kayak merkezinde lüks bir otel yer almaktadır. Kayak merkezinde her seviyeye uygun pistler yer almaktadır. Ayrıca Kartepe Kayak Merkezinde kayak sezonu dışında, tenis, voleybol ve futbol sahaları yer almaktadır. Ayrıca ATV Safari, doğa yürüyüşü, trekking, paintball, dağcılık ve kar motosikleti gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Keyifli bir kış tatili için karın tadını doyasıya çıkaracağınız Kartepe Kayak Merkezini tercih edebilirsiniz.

Maşukiye: Kocaeli il merkezine 20 km, İstanbul’a ise 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Kartepe ilçesine bağlı bir beldedir. Maşukiye doğal güzelliği ile gelenleri kendine aşık ediyor. Zaten Maşukiye’nin isminin anlamı da aşık demektir. Maşukiye yemyeşil ormanlık alanlara ve bol oksijenli, temiz havaya sahiptir. Beldede çok sayıda mangal ve alabalık tesisleri bulunmaktadır. Yeşilin bütün tonlarına hakim Maşukiye’de piknik alanlarında piknik yapabilir ve temiz havasında ağaçlık alanlarda doğa ile iç içe bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu doğal güzelliğe sahip yerde konaklamak isterseniz oteller ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Alabalık Vadisi: Kartepe ilçesine bağlı Maşukiye’nin yakınlarında yer almaktadır. Vadinin içinde Yazıcılar Deresi akmaktadır. Dere akış yönünde oluşan çağlayanlar muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Vadinin her iki tarafında yer alan alabalık restoranlarında bu muhteşem manzaraya karşı oturup keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Alabalık Vadisinin temiz havasında kuş sesleri eşliğinde lezzetli alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

Soğuksu Piknik Alanı: Kartepe ilçe merkezine bağlı Bahçecik Beldesinde yer almaktadır. Yeşil bir alana sahip olan Soğuksu Piknik Alanı Körfez manzarası ile dikkat çekmektedir. Bu alanda tüm körfezi görmek mümkün. Yöre halkının en çok tercih ettiği bu alanda yer alan Maşukiye Suyu ya da Soğuk Su olarak anılan suyun içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Soğuk Su Piknik Alanında harika doğa manzaralı fotoğraflar çekebilir ve burada sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Hikmetiye Camii: Kartepe ilçesine bağlı şirin bir köy olan Derbent’te yer almaktadır. Hikmetiye Camii Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından eşi Habibe Hanımın vefatından sonra 1880 yılında inşa edilmiştir. Tarihi cami gördüğü restorasyon çalışmaları sonucunda günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Hikmetiye Camii ibadete açıktır. Ayrıca Kartepe ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip su değirmenleri ve Thököly İmre Anıtını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kartepe Otelleri ve Kartepe Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kartepe Otelleri ve Kartepe Otel Fiyatları

Kartepe Hangi Şehirde
Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Maşukiye
Kartepe Nasıl Gidilir
Kartepe Nerede
Kartepe
Yazın Kartepe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here