Kaymaklı Yer Altı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri; yeraltı şehirleri ile ünlü olan Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Geçmişi MÖ. 3000’li yılına dayanan Kaymaklı Yeraltı Şehri; Nevşehir’in en önemli turizm noktalarından birisidir. Hititler döneminde inşa edilen Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlıdır. Romalılar ve Bizanslılar döneminde de genişletilerek kullanılan Kaymaklı Yeraltı Şehri tüp kayalıklarla oluşan, dar koridorlarla birbirine bağlanmış bir yeraltı şehridir. 8 katlı olan yer altı şehrinin günümüzde 4 katı ziyarete açıktır.

Kaymaklı Yeraltı şehrinin birinci katında hayvan barınağı bulunmaktadır. İkinci katında tek göbekli ve oturma bölümlerinin bulunduğu kilise yer almaktadır. Üçüncü katında erzak deposu, şırahane, mutfak gibi bölümler bulunmaktadır. Dördüncü katında ise savunma amaçlı yapılmış tüneller, erzak deposu, mutfak, tandır gibi bölümler bulunmaktadır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehir ilinin Kaymaklı Kasabasında yer almaktadır.

Kaymaklı Yer Altı Şehri Nasıl Gidilir

Nevşehir il merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kaymaklı kasabası ulaşmak için Nevşehir il merkezinde ya da otogarından kalkan toplu taşıma araçlarına binmeniz gerekmektedir.

Kaymaklı Yer Altı Şehri Giriş Ücreti

Kaymaklı Yeraltı Şehri girişinde 20 TL ücret alınmaktadır.

Kaymaklı Yer Altı Şehri Ziyaret Saatleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri kış aylarında 08 00 ile 17 00 yaz aylarında 08 00 ile 19 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here