Keban

Keban ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezi ile arasındaki uzaklık yaklaşık 76 km’dir. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Ayrıca feribotla da ulaşılabilir. Ulaşım imkanı kolay olup birçok alternatif ulaşım imkanı da vardır.

Elazığ-Keban

Keban ilçemizin tarihini incelediğimizde tarihi m.ö 5000-3500 yılları arasındadır. İlçemizin merkezinde yapılan kazılar yaklaşık 6000 yaşında olduklarını söylüyorlar. Burada elde edilen kalıntılar Elazığ müzesinde sergilenmektedir. İlçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bunlar Urartu, Asur, Persler, Selçuklular ve Osmanlılardır. Bunlar sadece birkaçıdır. Bunlar dışında varlığını sürdüren medeniyetler de vardır. Bu medeniyetler ilçemizde birçok yapı bırakmışlardır. İlçemize bağlı 5 mahalle 30 köy bulunur.

Keban Hangi Şehirde

Keban Gezi Rehberi

İlçemizde birçok tarihi ve doğa kültürü bulunmaktadır. Fakat bunların içinde ilçemizi canlandıran, ismini duyuran, buraya turist çeken yeri Keban Barajıdır. Bu baraj ilçemiz için çok önemlidir. Onu tanıtımın yapalım.

Keban Barajı Gölü

Bu baraj Türkiye’nin yapay göller içinde  en büyük ikinci gölüdür. Murat vadisi boyunca uzanan bu barajımızın uzunluğu 125 kilometredir. Keban barajında üretilen elektrik üretimi bakımında çok önemli bir yere sahiptir. Elektrik üretimin yanı sıra balık üretimi avcılık da yapılmaktadır. Bu gölün kenarında mesire yeri vardır. Buraya yaz mevsiminde birçok ziyaretçi piknik yapmak amacı ile gelmektedir. Bu göl üzerinde üç ilçeye feribot seferleri yapılmaktadır.

Keban Barajı Gölü

Çırçır Şelalesi

Bu şelale çırçır böceklerden ismini almıştır. Çırçır şelalesinin suyun serinliği ve sesi insanı adeta büyülenmektedir. İnsanı kendinde geçirmektedir. Uzat ayaklarını şelaleye doğru çayını yudumlarken suyun sesi ile adeta müzik çalmaktadır. İlkbaharda şelalenin yanlarında yeşilliği ile insanı adeta büyülenmektedir. Burası yaz mevsiminde insan seline uğramaktadır.

Çırçır Şelalesi

4.Murat Köprüsü

Bu köprü Keban ilçe merkezinde bulunur. Bu köprüyü 4. Murat Bağdat seferi sırasında inşa etmiştir. Taşlardan yapılan bu köprü sonradan hasar görmüştür. Sonradan tahta ile onarılmıştır.

4.Murat Köprüsü

Yusuf Ziya Paşa Cami ve Türbesi

Bu yapılar Keban ilçemizin çarşılar mahallesinde bulunur. Bu yapıları 18. Yüzyılda inşa edilen Osmanlı eseridir. O yıllarda Elazığ valisi olarak buraya atanan Yusuf ziya paşa buraya cami, mektep, medrese gibi birçok hizmette bulunmuştur.

Yusuf Ziya Paşa Cami

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp Keban barajında balık tadına bakmalısınız. Bu tadı başka yerde bulamayacaksınız.

Keban Nerede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz