Kemah-Erzincan

Kemah ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Bu ilçemize Kara yolu veya Demir yolu ile ulaşılabilir.

Erzincan’ın İlçeleri

İlçemizin eski adı Gamakha’dır. İlçemizin ismi İlçemize yerleşen Kıpçak Türkleri tarafında ilçeye verildiği rivayet edilmektedir.

Kemah ilçemiz savunma için çok güzel bir yerdir. 1.Dünya Savaşı sırasında Ruslar bütün Doğu Anadolu’yu ele geçirmişler. Fakat burayı ele geçirememişler. Burada bulunan kalesi tam bir savunma yeridir.

Kemah Nerede

Kemah’da Gezilecek Yerler

Kemah Kalesi: İlçemizde bulunan Karasuya hakim bir tepede inşa edilmiştir. Kim tarafında ve hangi tarihte inşa edildiği ile ilgili bilgi yoktur. İlçemizi savunma amaçlı yapılan bu kale birçok medeniyet tarafında kullanılmıştır. Anadolu da bulunan en eski kalelerden biridir. Etrafı surlarla çevrilidir. Gelip görmenizi tavsiye ediyorum.

Kemah Kalesi

Sultan Melik Türbesi: Bu türbe ilçemizin batısında yer alır. Mengücek hükümdarı Ahmet Gazi adına yapılmıştır. 1071-1228 yıllarında inşası sürmüştür. Yapısı itibari ile tuğla duvarlı ve sekiz köşelidir. Türbe içinde 5 mezar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Melik Gazinin Mumyasıdır. Kapını girişinde Melik Gazi’ye ait sembolik bir sanduka bulunur.

Sultan Melik Türbesi

Gülabi Bey Camii: Bu cami Kemah ilçemizin merkezinde bulunur. Bu cami  1450 yıllında Emir Gülabi tarafında inşa edilmiştir. Cami daha sonra birçok defa onarımdan geçmiştir. İlçe halkına hizmet vermeye devam etmektedir.

Gülabibey Camisi

Gözetleme Kulesi: Bu kale ilçe merkezinde bulunan Fırat nehri kenarında yapılmıştır. Gözetleme kulesi olarak inşa edilen bu yapı daha sonra kulenin yanında geçenlerde ücret de almaktadır. Bu kulenin ne zaman ve kim tarafında yapıldığı değildir. Fakat mimari özellikleri olarak Selçukluların mimarisine benzemektedir.

Gözetleme Kulesi

Taşdibi Kilisesi: Bu kilise ilçemizin merkezinde bulunan Karasu kıyısında kayalara yapılmıştır. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde,Tarsuslu Aziz Paulus’un müridlerinden Azize Aya Thekla’nın yaptırdığı sanılmaktadır. Kilisenin için siyah zemin üstüne kırmızı  renkte melek-Meryem Ana ve İsa üçlüsü çizilmiştir.

Taşdibi Kilisesi

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret ediniz. Daha sonra Biran ve Ağuz yemekleri yenilebilir. Gelirken çarşıda el sanatları satılmaktadır. Burada hediyelik alabilirsiniz.

Kemah-Erzincan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here