Bingöl

Kıği ilçesi Bingöl ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Kıği ilçesi şehir merkezine yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Kiğı Gezilecek Yerler

Bingöl’ün İlçeleri

Kıği ilçesi tamamen engebeli olup etrafı ormanlarla çevrilidir.(ilçemizin %30u orman, %70i mera ve çayırlardan oluşur.) Deniz seviyesinden yaklaşık 1700 metre yüksekliktedir.

Göz at ;

 1. Kiğı Gezilecek Yerler
 2. Kiğı Kalesi
 3. Kiğı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Bingöl Gezilecek Yerler
 5. Bingöl Gece Hayatı
 6. Bingöl’de Gezilecek 10 Yer
 7. Bingöl Yüzen Ada
 8. Bingöl Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 10. Bingöl Otelleri ve Bingöl Otel Fiyatları
 11. Bingöl Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Kıği Hangi Şehirde

Kıği ilçesinin geçmiş tarihi ile ilgili elimizde veri yoktur. Fakat ilçemizin yakın tarihine bir göz atacak olursak

1514: Çaldıran seferi sırasında Yavuz selim burayı Osmanlı topraklarına katmıştır. Başarılarından dolayı da burayı Bıyıklı Mehmet’e vermiştir.

1663:  Bu tarihte Diyarbakır vilayetine bağlanmıştır.

1864: Bu tarihte Erzurum Vilayetine bağlanmıştır.

1926: Bu tarihte Erzincan Vilayetine bağlanmıştır.

1936: Bu tarihte ise Bingöl il olması ile Bingöl ilimize bağlanmıştır.

Kıği ilçemize bağlı 4 mahalle muhtarlığı, 28 köyü ve 72 mezrası bulunur.

Kıği

Kıği ilçemizin Gezi rehberine bir göz atalım:

Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası: Bu mağara ilçemize bağlı Çiçektepe köyün sınırlarındadır. Bu mağarada bir ahır bulunur. Bu ahırda at yeri bulunur.

Ayrıca çocuk beşiği bulunur. Mağara çok eğimli bir yerde bulunur. Önünde bir yol geçer. Bu yolun Erzincan’a gidildiği rivayet edilir. Bu mağara eski çağlardan kalma bir mağara olduğu söylenilir. Yolunuz düşerse bu gizemli mağarayı görmelisiniz.

Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası

Kıği Kalesi: Bu kale ilçe merkezin güneydoğusunda bulunur. Kale ilçe merkezine bağlı Kaleli Mahallesinde bulunur. Bu kale İranlılar tarafında işgale uğradığı rivayet edilmektedir.

Bu kaleyi gittiğinizde sizde şahit olacaksınız içinde bina harabeleri bulunur.  Kalenin etrafı sarp kayalıklar bulunur. Kale çok sağlam bir yapıya sahiptir.

Kiğı Kalesi

Kıği Cami: Bu cami ilçemizin en eski yapılarından biridir. Akkoyunlu devleti zamanında yapılan bu cami sonradan minare eklenmiştir. Caminin avlusunda bir sanduka bulunur. Bu şirin camimizi görmelisiniz.

Kıği Cami

Mürsel Paşa Abidesi: Bu anıt Mürsel paşa adına ilçe merkeze bağlı Çanakçı Köyünde dikilmiştir. Mürsel paşa 1.Dünya Savaşı sırasında bu yörede görev yapıyordu. Rus işgali sırasında büyük kahramanlıklar yapmıştır.

Mürsel Paşa daha sonraki yıllarda büyük hizmetlere imza attı. Kocaeli milletvekili görevini yaptı. 1954 yıllında vefat etti. Bunun adına burada bir anıt dikmişlerdir. Abide üzerinde Mürsel Paşa’ya ait şiir bulunmaktadır. Bu şiir Arap alfabesi ile yazılmıştır.

Mürsel Paşa Abidesi

Selenk Köprüsü: Bu köprü peri suyun üzerinde inşa edilmiştir. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunur. Bu köprü Osmanlı hükümdarı 2. Abdülhamit zamanında inşa edilmiştir. Bu köprü 4 metre genişliğinde 28 metre uzunluğundadır. Selenk Köprüsü ilçemizde çok önemli bir yere sahiptir. Alternatif olarak İkinci bir köprü yapılmasına rağmen yöre halkı yine burayı tercih etmektedir. Sadece korkuluklarında biraz hasar gören köprü bütün ihtişamı ile zamana meydan okumaktadır.

Selenk Köprüsü

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. İlçemiz adeta küçük bir Karadeniz Köyü gibi yeşillik ve engebelidir.

Bingöl- Kıği

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here