Longoz Ormanları

Kırklareli Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 26 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Kırklareli, 351.684 toplam nüfusu ile Marmara Bölgemizin şirin bir ilidir. Eski adı Kırık kilise olan Kırklareli aynı zamanda tarihi bir şehrimizdir.

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli’de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse güzel bir plan yapıp tarihi yerlerini gezmelisiniz. Bu ilimizde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur.

İsteyen olursa burada OKUYABİLİR.  Şimdi de ilimize yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Kıyıköy

Vize ilçesine bağlı turistlik öneme sahip bir beldedir. Kıyıköy ilçe girişinde yer alan tarihi surlar Kıyıköy Kasabasına mistik bir hava katmaktadır.

Cenevizlerden kalma surlar ile çevrili kasabada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Kıyıköy iki dere arasında yer almaktadır. Özellikle Papuçdere doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Nilüfer çiçekleri, su kaplumbağaları ve su yılanları çokça bulunan Papuçdere’de bu muhteşem manzarası eşliğinde tekne gezisi yapabilirsiniz.

Derenin serin sularına ve harika manzarasına karşı oturup çay içebilir ya da burada yapılan midye tavanın tadına bakabilirsiniz. Kıyıköy Kastro Sahili gelişmiş bir yerdir.

Burada güzel manzarası eşliğinde güzel bir tatil yapabilir ve temiz plajlarında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Küçük Ayasofya Kilisesi

Vize ilçe merkezinde yer almaktadır. Dionysos Mabedinin kalıntıları üzerine 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstiyen zamanında inşa edilmiştir.

Bizans Döneminde yapılan bu kilise Osmanlı Döneminde Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1997 yılında onarımdan geçen kilise günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

Kırklareli Müzesi

1930 yılında Mustafa Kemal Paşa Atatürk tarafından ziyaret edilen tarihi bina sonraki yıllarda belediye binası olarak kullanılmış ve 1894 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

İki katlı olan tarihi bina kemerli pencereleri ile dikkat çekmektedir. Müzenin giriş katında kültür ve tabiat sergisi salonu yer almaktadır. Müzenin üst katında ise Kırklareli ilinde arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen farklı dönemlere ait arkeolojik eserler ve Kırklareli iline özgü olan etnografik eserler sergilenmektedir.

Kırklareli ilinin tarihine ve kültürüne şahit olmak için Kırklareli Müzesini gezebilirsiniz. Ayrıca Kırklareli ilin bağlı tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçelerini de gezebilirsiniz.

Dupnisa Mağarası

Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere Köyüne 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ülkemizin ikinci büyük mağarası olan Dupnisa Mağarası yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuştur.

2750 metre uzunluğa sahip mağara birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır. Dupnisa Mağarası içinde sürekli akan bir yer altı nehri ve bu nehir üzerinde oluşan göletler yer almaktadır.

2003 yılında turizme kazandırılan mağara sarkıt ve dikitleri ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir doğa güzelliğe sahip olan Dupnisa Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Beğendik Köyü

Demirköy ilçesine bağlı Beğendik Köyü Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve Deresinin hemen kıyısında yer almaktadır. Modern bir görünüme sahip Beğendik Köyü Mustafa Kemal Atatürk tarafından örnek köy ilan edilmiştir.

Doğasını koruyan Beğendik Köyünde tertemiz denize sahip kumsallar bulunmaktadır. Güzel bir tatil için Beğendik Köyünü tercih edebilirsiniz.

Langoz Ormanı

Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yer almaktadır. Dünyada nadir olarak görülen Langoz Ormanı içinde yer alan İğneada Langoz Ormanları Avrupa’nın en büyük su basar ormanıdır.

Langoz Ormanının zemini tamamen su ile kaplıdır. İçerisinde çok sayıda canlı ve bitki türü bulunan bu orman içinde Mert, Erikli, Pedina, Saka ve Hamam Gölü bulunmaktadır.

Eşsiz bir güzelliğe sahip Langoz Ormanı görülmesi gereken yerlerdendir.

Babaeski Köprüsü

Kırklareli ilimizin Babaeski ilçesinde bulunur. İstanbul-Edirne asfaltının Babaeski Deresi (Şeytan Dere)ni geçtiği, Babaeski’nin Lüleburgaz çıkışında yer alır.

Babaeski Köprüsü 1633 yılında 4. Murat Döneminde Anadolu’dan Balkanlara giden askeri ve ticaret yolu üzerinde inşa edilmiştir.

Kesme taş kaplı, kargir bir köprü yapısına sahip olan Babaeski Köprüsü 6 kemerli olarak inşa edilmiştir. Günümüzde Babaeski Köprüsü faal olarak kullanılmaktadır.

Panayır İskelesi Koyu

Vize ilçe merkezine 47 km uzaklıkta Kışlacık Köyünde yer almaktadır. Yemyeşil bir orman ile kaplı Panayır İskelesi Koyu 200 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde harika bir kumsala sahiptir.

Mavi ile yeşilin muhteşem uyumuna sahip Panayır İskelesi Koyu huzurlu, sakin bir ortama sahiptir. Kamp ve karavan turizmi için gayet uygundur.

Berrak bir denize sahip bu yerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca muhteşem bir güzelliğe ve berrak sulara sahip Kıyıköy ve Panayır İskelesi Koyunun arasında yer alan Poliçe Koyunun doğa harikası güzelliğini görebilir ve burada kamp kurup doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz.

Balkaya Köyü

Bu köy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinde bulunur. Bu köye keşfedilmemiş bir cennet köşesidir. Buraya gelenler konaklamaları için bir otel bulunur.

Ayrıca köyde kamp kurabilirler. Özellikle doğa tutkunların bu köye gelip görmesi gerekir. Havası, suyu ve toprağı altın olan bu köy mutlaka görülmeli.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Tevil Mehmet Paşa Külliyesi olarak da anılan külliye Lüleburgaz ilçesinde geniş bir alana yayılmıştır. 1569-1570 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Lüleburgaz ilçesine kent dokusu verecek ve dönemin bütün ihtiyacını karşılayacak şekilde inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi camii, kervansaray, medrese, imarethane, dua kubbesi, çifte hamam, köprü, çeşme, su yolları, meskenler, su sarnıçları ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Bu külliye zamanının tüm ihtiyacını karşılayacak bir şehir oluşturmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin yapılarından caminin minaresi deprem sonucu yıkılmış ve tekrar yapılmıştır. Külliyenin önemli bir parçası olan kervansaray günümüze harap olarak ulaşmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin kervansaray dışında tüm yapıları günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Lüleburgaz ilçesinin önemli eserlerinden olan ve Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimarisini yansıtan külliye görülmesi gereken yerlerdendir.

Hızırbey Külliyesi

Kırklareli kent merkezinde bulunan Hızırbey Külliyesi, Hızırbey Cami(Büyük Cami), Hızırbey Cami Hamamı(Çifte Hamam), Arasta ve Büyük Çeşmeden oluşmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıların hepsini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Birçok kez onarımdan geçen bu yapılar günümüzde iyi durumadır. Mimarileri oldukça dikkat çekicidir.

Hızırbey Camii

İlimizin merkezinde bulunan bu cami köse Mihalzade Hızır Bey tarafında inşa edilmiştir. 1383 yıllında inşa edilen bu cami birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Hatta Avrupa da yapılan ilk cami olarak da bilinir. 1470 metre kareye sahip 15×15 ebatlarında yapılan bu cami 1000 kişilik bir ibadet yeri vardır. Deprem sonucunda bu cami yıkılmıştır.

Daha sonra dikdörtgen şeklinde tekrar camiyi yapmışlardır. balkan savaşında Bulgarlar tarafında minaresi yarıya kadar yıkılmıştır. Savaştan sonra tekrar onarılmıştır. 1930 yılında Atatürk’ün burayı ziyaret ettiği Ve restore edilmesi için talimat verildiği söylenmektedir. Birçok kez onarılan bu cami en son 2007 yıllında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafında gerçeğine uygun tekrar restore edilmiştir. Kalemişi süslemeleriyle camiye bir canlılık katmıştır. Bu süslemeleri yapan 1308 yıllında Kastamon’lu Hatat Tevik Paşadır.Yapısında Osmanlı erken dönemin mimarisi görülmektedir. Caminin olduğu yerde Hızır beyin mezarı olduğu da rivayet edilmektedir.

Hızırbey Hamamı (Çifte Hamam)

Kırklareli merkezinde bulunan Hızırbey Hamamı (Çifte Hamam), 1383 yıllında Köse Mihalzade Hızırbey tarafından inşa edilmiştir. Birçok kez onarımdan geçilen çeşme günümüzde iyi durumdadır. Hızırbey Hamamı (Çifte Hamam), Kırklareli merkezine bağlı karakaş mahallesinde bulunur.

Paşa Çeşmesi

Kentte bulunan tarihi cami olan Beyazıt Cami diğer ismiyle Paşa camisinin duvarına yaslanmış bulunan Paşa Çeşmesi 1622 yılında Külabi Ahmet paşa tarafında inşa edilmiştir. Camiyi de aynı kişi tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Çeşmenin ön yüzeyinde kitabesi asılıp burada çeşmenin tarihi ile ilgili bilgiler mevcuttur. Bu çeşme camini duvarına yaslanmış tek yüzlü kare planlıdır. Bu çeşme en son 2008 yıllında Vakıflar Genel Müdürlüğü ile belediyenin ortak çalışmasıyla restore edilmiştir. Günümüzde yöre halkına hizmet etmektedir.

Kırklareli Kadı Camii

Kırklareli kent merkezinde bulunan Kadı Cami, 1577 yıllında Emin Ali Çelebi tarafından inşa edilmiştir. Cami mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Bugüne kadar birçok kez onarımdan geçilen tarihi cami günümüzde ibadete açıktır. Kadı Cami, Kırklareli Merkez Kocahıdır Mahallesi, Ahmet Mithat Okulu karşısında bulunmaktadır.

Kanlıgeçit Höyüğü

Kırklareli İl merkezinin güneyinde bulunan Kanlıgeçit Höyüğü, İlk kazı çalışmaları 1994 yıllında Mehmet Özdoğan ve H. Parzinger başkanlığında başlatılmıştır. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Kanlıgeçit Höyüğü, kuzey, doğu ve güney olmak üzere üç bölümde oluşmaktadır. Ayrıca Höyüğün 300 metre batısında Aşağı Pınar Höyüğü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu açık hava müzesini ziyaret edip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Aşağı Pınar Höyüğü

Kırklareli İl merkezinin 3 km. güneyinde bulunan Aşağı Pınar Höyüğü, ilk kez 1980 yıllında rastlanmıştır. Daha sonra 1993 yıllında yapılan kazılar sonucunda buranın 3 bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilmiştir. Daha sonra yapılan çalışmalarla kazı alanı genişletmiştir. Yaklaşık 3.000 metre karelik bir alan yaratılmıştır. Bu haliyle şehrin en büyük kazı çalışma alanı haline gelmiştir.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçe sınırında bulunan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, 1569-1570 yıllarında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan muhteşem eserlerdendir. Osmanlının ihtişamlı mimarisi ve Mimar Sinan’ın muhteşem yapımı ile birleşen köprü harika bir güzelliğe bürünmüştür. Sonraki zamanlarda onarımdan geçen köprü bazı yerlerinde aslından uzaklaşmış olsa da günümüzde köprü hala kullanılmaktadır.

İğneada

İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya’nın Karadeniz sahilinde bulunan bir beldedir. İsmini Osmanlı Devleti topraklarına katan İne Bey’den almıştır. Daha sonra zamanla bu ismi almıştır. 2015 yıllı itibariyle toplam nüfusu 2148’dır. 20 km uzunluğundaki sahile sahip İğneada bozulmamış doğası, temiz havası, masmavi deniz suyu ve muhteşem havası ile önemli bir turizm beldesidir.

İğneada Beldesinde yer alan ve koruma altına alınan yedi göl bulunmaktadır. Bu yedi göl; Saka, Erikli, Hamam, Sülüklü, Mert, Pedina ve Ramana Gölleridir. Göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Pedina ve Hamam Gölleri muhteşem bir görünüme sahiptir. İğneada Beldesinde çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. İğneada’da çok sayıda konaklama yerleri bulunmaktadır. Güzel bir tatil için İğneda’yı tercih edebilirsiniz.

Aya Nikola Manastırı

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Aya Nikola Manastırı, M.S. 527-565 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Aya Nikola Manastırı kayalara oyularak yapılmıştır. Manastırın zemin katı; şapel ve ayazmadan oluşmakta, üst katı ise keşiş odası olarak kullanılmıştır. Farklı bir mimariye sahip Aya Nikola Manastırı görülmesi gereken yerlerdendir.

Vize Küçük Ayasofya

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Küçük Ayasofya Kilisesi, Dionysos Mabedinin kalıntıları üzerine 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstiyen zamanında inşa edilmiştir. Bizans Döneminde yapılan bu kilise Osmanlı Döneminde Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür. Bu nedenle günümüzde Gazi Süleyman Paşa Camii olarak da bilinir. 1997 yılında onarımdan geçen kilise günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

Sislioba Kalesi

Kırklareli ili, Demirköy ilçe sınırında bulunan Sislioba Kalesi, Roma Döneminde inşa edilip Bizans döneminde de kullanılmıştır. Sislioba Kalesinden günümüze surları ve duvarları ulaşmıştır. Ormanlık içerisinde bulunan bu kale doğayla bütünleşmiş haldedir. Buraya doğa yürüyüşü yaparak kaleye ulaşabilirsiniz. Manzarası oldukça etkileyicidir.

Limanköy Feneri

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Limanköy Feneri veya diğer adıyla İğneada Feneri, 1866 Yılında Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlara yaptırılan bir deniz feneridir. Bu fener halk arasında Fransız Feneri olarak da bilinmektedir.

Karanlık Köyü

Kırklareli ili, Demirköy ilçe sınırında bulunan Karanlık Köyü, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu köy son zamanlarda fazla göç nedeniyle İncesırt Köyü’ne bağlı bir mahalleye dönüştürülmüştür. Bu Köy daha çok göçmenlerde oluşmaktadır. Bulgaristan sınırına en yakın köydür. Buraya yolunuz düşerse köye uğrayıp tarihi ve doğal ve güzelliklerini gezmenizi tavsiye ederim.

Pınarhisar Sadıkağa Camii

Bu cami Kırklareli İlimizin Pınarhisar İlçemizde bulunur. Bu cami Pınarhisar ile İstanbul yolu arasında bulunur. Bu caminin 14. Yy’da yapıldığı söylenmektedir. Bu caminin kitabesi bulunmadığı için kim tarafında yapıldığı da belli değildir. Cami 14. Yy’da yıkılmıştır. Yıkılan bu caminin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. İşlevini yitiren cami Genel Müdürlük ve yöre halkının yardımıyla 1962 yılında 485 metre karelik bir arsaya 385 metre karelik bir cami inşa edip tekrar ibadette açılmıştır.

Kuru Paşa (Kayalık) Çeşmesi

Kırklareli merkezde bulunan Kuru Paşa(Kayalık) Çeşmesi XIX. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen bir tarihi çeşmedir. Kırklareli ilimizin merkezinde 15 adet geleneksel mahalle çeşmesi olduğu söylenmektedir. Fakat bunların 4 tanesi yıkılıp kullanılamaz hale gelmiş.

İki tanesi ise belediye tarafında yerleri değiştirilmiştir. İçinde Kuru Paşa Çeşmesinin de olduğu yaklaşık 8 çeşme Yüksek Anıtlar Kurulunun kararıyla Kırklareli il merkezi ve ilçelerdeki korunması gerekli taşınmaz olan kültür varlıkları listesine alınmıştır.

Karakaş Bey Camii

Bu cami 1628 yıllında Karakaş Mehmet Bey tarafında yapıldığı söylenmektedir. Yapımında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Minaresini son zamanlarda kütüğüne kadar yıkıp tekrar yapılmıştır. Yanında betonda yeni bina yapılmıştır.cemaatte yetmeyen tarihi cami Yanına ek bir bina daha eklenmiştir. Halen ibadette açık olan bu cami tarihi bir cami olma özeliğini yavaş yavaş kaybetmektedir. Caminin çatısı Marsilya kiremitleriyle örtünmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here