Kız Kulesi İstanbul

İstanbul ilimizin sembolü haline gelen denizin ortasında bulunan bu ünlü kule Efsanevi, bir o kadar büyüleyici hali herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Sizin de İstanbul gezi planınız varsa gezi planınızın ilk listesine burayı eklemenizi tavsiye ediyorum.

Kız Kulesi Havadan görüntüsü

İstanbul Kız Kulesi

Kız kulesi İstanbul Boğazın Marmara Deniz’ine yakın kısmında, Salacak açıklarında bulunan tarihi bir kuledir. Tarihi demişken kulenin tarihine bir bakalım. Kule ne zaman kim tarafında yapıldığı belli değildir.  Buranın tarihi rivayete göre milattan öncesine dayanır. Bu kule birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Avrupalar bu kuleye Leander Kulesi denilmiştir. Kule ilk yapıldığı zamanlar gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Daha sonra birçok amaç için kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise burası zindan olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Kız Kulesi Nerede

Yazımızın başında Efsanevi bir kule demiştik. Evet, kız kulesi ile ilgili efsaneleri duymayanız yoktur. bu kule ile ilgili birçok efsane anlatılır. Ama en meşhur efsanesi şöyledir. Padişahın çok güzel bir kızı varmış. Padişah kâhini yanına çağırıp kızın geleceği hakkında bilgi almak istemiş. Kâhin kızın geleceğine bakınca şok olmuş. Padişaha kızınız bir yılan tarafında ısırılıp ölecektir. Padişah bunu duyunca şok olur. Buna kesinlikle izin vermeyeceğini söyler. Kızı için denizin ortasında bir kule yapar. Bu kuleye yılanın kesinlikle gelemeyeceğini düşünür. Kızın doğum günü için birçok misafir gelir. Yaşlı bir teyze de bir sepeti meyve getirir. Kız gece sepeti açıp meyve yemeye kalkınca bir de ne görsün. İçinde kocaman bir yılan çıkmış. Kızı ısırmış. Kız oracıkta can vermiş. Bunun gibi birçok efsane anlatılır.

Kız Kulesi

İstanbul’un sembolü olan bu kule birçok film ve kitaba da konu olmuştur. Evliya çelebi seyhatnamesi’nde bu kule ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Hatta kulenin 80 arşın olduğu söylemiştir. Kule birçok kez onarımdan geçilmiştir. Günümüzdeki görünümüne 2. Mahmut zamanında gelmiştir.

Kız Kulesi Akşam Görüntüsü

Kız kulesi turistik amaçlı kullanıldığını söylemiştik. Burada ayrıca düğün, kutlama gibi özel organizasyonlara da ev sahipliği yapabilmektedir. Yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte bu kuleye ziyaret etmeye mutlaka gelmelisiniz. Böyle gizemi, tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile ün salmış bu kuleyi görmek istersiniz herhalde. kule karşısında oturup çay içip manzarayı seyretmeden de dönmeyiniz. burada bulduğunuz huzuru ömrünüzde çok görmeyebilirsiniz.

Kız Kulesi içinde bulunan Restoran

Kız Kulesi Nerede?

Adres: Üsküdar Salacak Mevki, Üsküdar/İstanbul

Kız Kulesi Nasıl Gidilir?

Kuleye Salacak ve Kabataş’tan ulaşabilirsiniz. Buraya şahsi aracınızla veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür.

Kız Kulesi Ziyaret Gün Saatleri

Her gün açık olup saat 09:00-19:00 arası açıktır.

Kız Kulesi Giriş Ücreti

Tam: 20 tl.    İndirimli: 10 tl

Kız Kulesi muhteşem görüntüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz