Komorlar Gezi Rehberi
Komorlar Gezi Rehberi

Komorlar ya da resmî adıyla Komorlar Birliği, yaklaşık 800 bin nüfusuyla Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesidir. Ülke dört büyük adadan oluşmaktadır.

Göz at ;

  1. Moroni Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Komor Adaları Nerede?
  3. Komorlar’da Gezilecek 10 Yer
  4. Komorlar’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Komorlar Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu ülke, 1.862 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Madagaskar Adaları ile Afrika kıtası arasında bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri siz değerli okurlarımız için bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Moroni

Moroni, Ada ülkesi Komorlar’ın başkenti ve yaklaşık 40 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada yer alan limandan diğer ülke ve şehirlere rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca şehirde Uluslararası bir havaalanını da bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse ilk olarak ziyaret etmeniz gereken yerdir. Özellikle şehrin plajları oldukça popülerdir. Burada deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mohéli

Mohéli, Ada ülkesi Komorlar’ı oluşturan 3 özerk adadan biridir. Hint Okyanusunda yer alan bu ada, mutlaka keşfedilmesi gerekir. Ülkenin en küçük ama aynı zamanda en büyüleyici adasıdır. Burada çok az sayıda insan yaşamaktadır. Bu nedenle pek gelişmemiş hatta ada doğası bozulmamış bakir olarak kalmıştır. Buraya gittiğinizde Ülkenin tek milli parkını burada bulacaksınız. Parc Marin de Mohél ya da Türkçe ismiyle Deniz Parkı, oldukça popüler bir yerdir. Burada birçok deniz canlısını yakında görebileceksiniz. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Anjouan

Anjouan veya yerlilerin deyimi ile Ndzouani, Afrika ada ülkesi Komorlar’ı oluşturan üç özerk adadan bir tanesidir. 424 km²’lik alan kaplayan bu adada yaklaşık 340 bin insan yaşamaktadır. Burası bölgenin en fantezi ve çekici adası olarak bilinmektedir. Ülkenin en büyük ikinci adası olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya  gelip harika çiçek kokuları ve el değmemiş doğası eşliğinde harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Mayotte

Hint Okyanusu’nun batı, Madagaskar’ın ise kuzeybatısında yer alan Mayotte, Komorların en geleneksel adasıdır. Buraya aynı zamanda Fransız Adası olarak da bilinmektedir. Çünkü yaşanılan gerginlikten dolayı Fransızlar burayı yönetmektedir. Fransızların etkisiyle oldukça gelişip popüler bir hal almıştır. Şnorkelle dalış, yelken ve dalış için oldukça iyi bir adrestir. Turkuaz suları, beyaz kumları sayesinde yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Mamoudzou

Mamoudzou, Fransız adası olan Mayotte’nin başkenti ve en büyük şehridir. 1977 yıllında başkent ilan edilen bu şehirde gezilip görülmesi gereken birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca birçok restoran ve alışveriş yeri bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse turistik yerleri gezdikten sonra şehirde yer alan restoranlarda lezzetli yemekleri tadabilir sonrasında alışveriş yerlerinde sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Karthala Dağı

Grande Comore’da bulunan Karthala Dağı, 2.361 m yüksekliğiyle dünyanın en büyük aktif yanardağıdır. Burası zaman zaman püskürtülmektedir. En son 2007 yıllında püskürtülmüştür. Bu püskürtülme yaklaşık 14 gün sürmüştür. Lav nedeniyle yaratılan tuhaf ama muhteşem manzaraları oldukça dikkat çekicidir. Buraya gelip harika bir tur yapabilirsiniz.

Petite Terre

Komorlar Adasının güney doğusuna yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Petite Terre, iki küçük ıssız adadır. Burada harika iki küçük köy var. Bunlar; L’Abattoir ve Pamandzi’dir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir gezi keyfi yapabilirsiniz. Bu gezinizle birçok yeni yeri keşfetmiş olursunuz.

Grande Comore

Grande Comore veya Türkçe ismiyle Büyük Komor, Ada ülkesi Komorlar’ı oluşturan 3 özerk adadan biridir. Adanın başkenti ve aynı zamanda ülkenin başkenti de olan Moroni kentidir. 1.148 km²’lik alan kaplayan bu ada, Hint Okyanusunda bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Buraya gelip en az 2 ya da 3 günlük bir gezi yapabilirsiniz.

Dziancoudre Şelalesi

Mutsamudu’da yer alan Dziancoudre Şelalesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir doğal güzelliktir. Burada da ylang ylang ve karanfil aroması gibi kokular yaymaktadır. Bunun yanında şelale suyun eşliğinde harika manzara eşliğinde gezip görebilirsiniz. Şelalenin harika bir manzarası bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse huzur bulmak için mutlaka uğrayacağınız yerlerden biridir.

10  Chomoni ve Bouni Plajı

Ada ülkesi olan Komorlar’da yer alan Chomoni ve Bouni Plajı, ziyaret edilmesi gereken önemli bir turistik yerdir. Burada bulunan beyaz kumsallar ve masmavi sularıyla yıl boyunca birçok turist çekmektedir. Ayrıca Chomoni Plajında volkanik lavlardan oluşan kayaçlar da bulunmaktadır. Bu plajları ayrı bir renk katmaktadır. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve eğlenceyi burada doruğuna kadar yaşayabilirsiniz.


Komorlar hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Komorlar

Nüfus: 807.118

Başkent: Moroni

Resmi Dilleri: Fransızca, Arapça, Komorca

Para Birimi: Komor frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1503

İnanç Durumu: Komor Adaları ülke nüfusunun yüzde 98’ini Sünni Müslümanlar oluşturmaktadır. Yüzde 2’lik kesimini ise Roma Katolikleri oluşturmaktadır.

Ne Zaman Gidilir: Tropikal bir iklime sahip olan Komor Adalarını ziyaret etmek için en uygun dönem Haziran ve ekim ayları arasıdır.

Vize Durumu:  Komor Adaları ülkesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Komor Adaları ülkesine aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Komorlar Nerede, Nasıl Gidilir
Komorlar Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here