Korgun

Korgun ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Çankırı’nın İlçeleri

Korgun ilçesi ismini buraya yerleşen Oğuzların Kargın Boyunda gelmektedir. Buraya m.ö 13 Hititler m.ö 64 yıllında Romalılar hakim olmuşlardır. Korgun ilçemize bağlı iki köyde Roma dönemine ait mezarlıklar bulunur.  1071 yıllında Malazgirt zaferi ile birlikte buraya Türkler yerleşmişlerdir.  1309 yıllında Çandaroğulları ve İsfendiyaroğulları Beyliği’nin toprağı olduğu bilinmektedir. 2 beyzıt zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır.  1 . Dünya savaşında büyük kahramanlığa şahit olmuştur. 1925 yıllında çıkan Şapka Kanun’da Mustafa Kemal buradan Kastamonu’ya geçmiştir.  İlçemize bağlı 3 mahalle 12 köy bulunur.  2016 yıllı itibari ile ilçenin nüfusu  4.095’dır. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılık üzerinde kurulmuştur. Ama özellikle son yıllarda sanayi de hızla gelişmektedir. İlçemizde Korgun patatesi ünlüdür. İlçemizde hayvancılık olarak Büyükbaş Hayvancılık ön plandadır.

Korgun Hangi Şehirde

Korgun’da Gezilecek Yerler

Alpsarı Göleti: Çankırı ilimizin Korgun ilçesinde bulunur. il merkezine yaklaşık 22 km ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu gölet ilimizin en büyük göleti sayılır. Gölet yaklaşık 227.000 metre karelik bir alana sahiptir. Alanın topografik yapısı nedeni ile gölet etrafı zengin bir bitki örtüsü ile kaplanmıştır.  İl özel idaresince çevre düzenlemesi yapılıp burada restoran, masabanklar, perguleler, bisiklet ve yürüyüş yolları, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu, yapay çim saha, kondisyon aletleri bulunmakta olup, ziyaretçiler gölette deniz bisikletleri ve teknelerle gezi yapabilmektedirler. Yolunuz düşerse mutlaka buraya uğrayın.

Alpsarı Göleti Çankırı
Alpsarı Göleti Korgun
Alpsarı Göleti
Korgun ilçeesi
Korgun merkez
Korgun Nerede
Korgun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here