Kula

Kula Manisa’ya bağlı bir ilçedir. Kula ilçesi Manisa il merkezine 118 km uzaklıkta yer almaktadır. Manisa’nın gelişmiş bir ilçesi olan Kula ulaşım bakımından da gelişmiştir. Kula ilçesi doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. İlçe doğal güzelliği dışında tarihi yapıları ile de dikkat çekmektedir. Kula ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

1Kula Evleri ve Tarihi Çarşısı

Kula ilçe merkezinde yer alan Osmanlı sivil mimarisine uygun olarak 18. Ve 19. Yüzyılda yapılan tarihi evler görülmeye değer tarihi yapılardandır. İlçenin dar sokaklarında yer alan bu evler adeta bir açık hava müzesi görünümü vermektedir. Ahşap malzemeler kullanılarak yapılan bu tarihi evler ince işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Bu evlerden bazıları butik otel olarak kullanılmaktadır. Kula ilçe merkezinde yer alan tarihi çarşısı görülmesi gereken yerlerdendir.

2Tabduk Emre Türbesi

Kula ilçe merkezine bağlı Emre Köyünde yer almaktadır. Hamam, çeşme, medrese ve camiden oluşan bir külliyenin parçası olan Tabduk Emre Türbesi mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Türbenin Yunus Emre’ye ait olduğu düşünüldüğü için çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Fakat Yunus Emre’nin nerede ve ne zaman öldüğü tam olarak bilinmemektedir. Her yıl binlerce ziyaretçi alan Tabduk Emre Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

3Kurşunlu Camisi

Kula ilçe merkezinde Kurşunlu Meydanında yer almaktadır. Büyük bir avlunun içinde yer alan Kurşunlu Camisi 1496 yılında Saruhan oğullarından Seyfettin Hoca tarafından inşa ettirilmiştir. Selçuklu mimarisi ile yapılan Kurşunlu Camisi kesme taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiştir. 1780 yılında onarılan Kurşunlu Camisi günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kurşunlu Camisi kalem işlemeleri süslemeleri ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Tarihi güzelliğe sahip Kurşunlu Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

4Meryem Ana Kilisesi

Kula ilçe merkezinde Zaferiye Mahallesinde yer almaktadır. Meryem Ana Kilisesi Rumlardan kalmıştır. 1837 yılında inşa edilen Meryem Ana Kilisesi günümüzde restore çalışmaları yapılmaktadır. Restore çalışmaları sonucunda turizme kazandırılacak olan Meryem Ana Kilisesi tarihi ile oldukça dikkat çekecektir. Ayrıca Ülkemizin 7. Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren’in doğduğu ev Kula ilçesinde yer almaktadır. Bu ev günümüzde etnoğrafya müzesi olarak kullanılmaktadır. Kula ilçesinde yer alan Kenan Evren Etnoğrafya Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5Divlit Yanardağı

Kula ilçesinde yer alan Divlit Yanardağında çıkan lavlar 60 km alana yayılmıştır. Koyu siyah renge sahip bu lavlar harika bir görüntü oluşturmaktadır. Yanardağın çevresinde bulunan lav şelaleleri ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Divlit yanardağı çevresinde bulunan lavlar üzerinde yer alan ilkel insan ayak izleri oldukça dikkat çekmektedir. 20 bin yıllık geçmişe sahip bu ayak izleri ile dikkat çeken Divlit Yanardağı ulaşımı zor olsa da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

6Acısu Kula Madensuyu

Kula ilçe merkezine 19 km uzaklıkta Kula- Selendi karayolu üzerinde yer almaktadır. Gediz Irmağı kıyısında çıkan doğal bir su olan Acısu 18 derece sıcaklığa sahiptir. Acısu çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Acısu Madensuyu mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Acısu Kaynağının hemen yanında maden suyu şişelere koyularak satışa sunulduğu bir tesis yer almaktadır.

7Emir Kaplıcaları

Kula ilçe merkezine 19 km uzaklıkta Şehitli oğlu Köyünde yer almaktadır.  Emir Kaplıca suları 60 derece sıcaklığa sahiptir. Termal suları; siyatik, romatizmalı hastalıklar, kırık-çıkık, cilt hastalıkları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Emir kaplıca suları içme suyu olarak kullanıldığında sindirim sistemi hastalıklarına ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Emir Kaplıcaları yakınında kaplıca tesisleri ve tarihi hamam bulunmaktadır. Bu termal otellerde konaklayabilir ve uzun süreli şifalı bir tatil yapabilirsiniz.

1-Manisa Gezi Rehberi

2-Manisa’da Gezilecek 10 Yer

3-Manisa Gece Hayatı

4-Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here