Kültepe Kaniş Höyüğü Nerede, Nasıl Gidilir?

Kayseri ili, Kocasinan ilçe sınırında bulunan Kültepe (Kaniş-Karum) Antik Kenti, MÖ 2000 yılında Anadolu’ya gelen Hititlerin kurduğu ilk yerleşim yeridir.

Kayseri tarihini 6000 yıl öncesine ait bilgi ve bulguları gün yüzüne çıkaran Kanesh(Kültepe) Antik Kenti’ni gezip görmeniz gerekecektir. Burada Hititlere ait yerleşim yerlerine ait kalıntılar bulunur.

Dünyaca popüler olan bu açık hava müzesi ilk olarak 1881 yıllında dikkat çekilmiştir. 1925 yıllında antik kentine ait Karum Bölümü keşfedilmiştir.  1948 yıllından berri burada kazılar yapılmaktadır. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır.

Bu kalıntıların birçoğu günümüzde Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse ilk önce bu antik kenti ziyaret edin.

Daha sonra Kayseri Arkeoloji müzesine uğrayın. Kayseri Tarihine yolculuk yapmak istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. O aldığınız tarihi hazla bir daha gelmek isteyeceksiniz.

Kültepe Antik Kenti Nerede?

Kültepe Antik Kenti, Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Karahöyük Köyün sınırlarında bulunur. Kayseri il merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunur.

Kültepe Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya şehiriçi araçlarıyla ulaşmanız mümkündür. Şahsi aracınızla Kayseri- Sivas  karayolunun 22.kilometresinde bulunan Karahöyük Köyü tabelasından sapmanız gerekecektir.

Saptıktan sonra kısa bir yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Ya da doğu garajından Sivas yönüne (Bünyan, Sarıoğlan, Gemerek) giden otobüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz