Elazığ Kurşunlu Cami Çınarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Elazığ ilimizin Harputlu Mahallesinde bulunan tarihi Kurşunlu Cami Çınarı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Kurşunlu Cami Çınarı Nerede
Kurşunlu Cami Çınarı Nerede

Elazığ Kurşunlu Cami Çınarı

İlimizde bulunan tarihi kurşunlu caminin bahçesinde koca bir çınar bulunmaktadır. bu çınarın 300-400 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. 1738 yıllında yapılan cami ile aynı yaşta olduğu söyleyenlerde vardır. Koca çınarın 1.60 metre kocaman bir gövdeye sahiptir. Koca çınar yaz mevsiminde yöre halkı için gölgelik bir alan olmaktadır. Buraya yazın yolunuz düştüğünde siz de şahit olacaksınız cami çıkışı yaşlı amcaların ağacın gölgesinde oturup sohbet ederler. Anlatılanlara göre Evliya Çelebi yolu buraya düştüğünde bu ağacın gölgesinde oturup notlar almıştır. Bu ağaç adeta Elazığ ilimiz için bir sembol haline gelmiştir. bu çınar ağacı anıt ağaç olarak tescilenmiştir. ayrıca ilimize gelen ziyaretçiler bu anıt ağaca büyük ilgi göstermektedirler.

Elazığ'ın eski yerleşim yeri olan Harput'taki tarihi Kurşunlu Camisi'yi ziyaret edenler, caminin bahçesindeki üç asırlık anıt çınarın altında dinleniyor.
Elazığ’ın eski yerleşim yeri olan Harput’taki tarihi Kurşunlu Camisi’yi ziyaret edenler, caminin bahçesindeki üç asırlık anıt çınarın altında dinleniyor.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde Elazığ’ın tarihine şahitlik eden bu koca ağacı ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Kurşunlu Cami Çınarı
Kurşunlu Cami Çınarı

Kurşunlu Cami Çınarı Nerede?

Kurşunlu Cami Çınarı, Elazığ’ın merkezinde bulunan Harputlu Mahallesinde yer alır.

Kurşunlu Cami Çınarı Nasıl Gidilir?

Merkezden bulunan Harput mahallesindedir. Yaya olarak gidilebilir. İstiyen araçla ulaşabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here