Kurşunlu

Kurşunlu ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 83 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilir.  Kurşunlu 1944 yıllında ilçe olmuştur. 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 7.921’dır.

Çankırı’nın İlçeleri

Kurşunlu’da Gezilecek Yerler

Kurşunlu Hamamı: İlçemizde bulunan bu hamam kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Birçok kez onarımdan geçilmiştir. Moloz taştan inşa edilen hamam uzun yıllar ilçemize hizmet etmiştir. Tonozlu soyunma yeri ve tek kubbeli sıcaklık bölümlerinde oluşmaktadır.

Pazar Cami: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. minaresi ise 1717 yıllında inşa edilmiştir. 1943 yıllında cemaat son yeri yıkılmıştır. 1982 yıllında cami sıfırdan tekrar yapılmıştır. Yolunuz düşerse bu camiyi ziyaret ediniz.

Pazar Cami

Çavundur Termal Kaynağı: İlçemize bağlı Çavundur köyünde bulunur.  İlçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunur. Termal kaynaktan 54 derece sıcaklığında su çıkmaktadır. 300 yataklı belediye tarafında tesis edilen konaklama yeri bunun dışında 115 yataklı özel ve bir pansiyon bulunmaktadır. Su, doğal sıcaklığı nedeniyle tüm ağrılı hastalıklarda, Alkalik özelliğine bağlı olarak içme kürleri şeklinde, sodyum iyonu içermesi nedeniyle de üst solunum yolları inhalasyon-aerosol tedavisinde kullanılmaktadır.

Çavundur Termal Kaynağı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here