Kurumsal Turist
Kurumsal Turist

Sevgili Gezgin Kübra, nam-ı diğer Kurumsal Turist ile Seyahat üzerine çok güzel bir Röportaj gerçekleştirdik. Cevaplarını sizlerde bizim gibi çok açık ve net olduğunu göreceksiniz. Keyifli okumalar…

1.Öncelikle Merhaba. Instagram sayfanızda deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Kübra. 32 yaşındayım. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunuyum. İki senedir Bahreyn’de yaşıyorum. İş hayatında reklam ve pazarlama alanında edindiğim tecrübelerimi seyahat tutkumla birleştirdim, farklı sosyal medya kanallarında ve www.kurumsalturist.com bloğumda tam zamanlı içerik üretiyorum.

Kurumsal Turist - Kubra
Kurumsal Turist – Kubra

2.Bir gezgin olarak Seyahat sizin için ne ifade ediyor? Neden seyahat edip paylaşıyorsunuz? Evde oturmak güzel değil mi?

Seyahat etmeye çok büyük anlamlar yüklemiyorum, “Asla vazgeçemeyeceğim bir hobi.” diyebilirim sadece.

Seyahatteyken evden uzakta kalma hissini, başka bir ülkedeyken oranın yabancısı olma durumunu çok seviyorum. Faklı bir dil, koku, iklim, bitki örtüsü, yemekler, danslar… Her adımda “bizden olmayan” bir dünya ve buna uyum sağlamış bir yaşam tarzı görerek karşı koyamadığım merak duygumu beslediğimi düşünüyorum.

Kurumsal Turist - Kubra - Röportaj
Kurumsal Turist – Kubra – Röportaj

3.Seyahatlerinizi Instagram sayfanızda tanıtıyorsunuz. Sizi takip etmek güzel. Yola çıkmadan önce nasıl bir planlama dahilinde yola çıkıyorsunuz? Yoksa gittiğiniz yere göre akışına bırakmayı sevenlerden misiniz?

Biz tam zamanlı gezgin değiliz; belli bir vakit ve bütçe dahilinde geziyoruz. Dolayısıyla ilk defa gittiğimiz bir ülkede imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirmek, maksimum deneyimi kazanmak istiyoruz. Bunun da tek yolu iyi bir plan yapmaktan geçiyor. Çok nadiren akışına bıraktığımız oluyor tabii fakat genel olarak seyahatlerimizin her detayını önceden araştırırım ve yola çıkmadan önce tüm planlamayı yaparım. Seyahatin hiçbir anında “Eee, şimdi ne yapsak?” demeyiz, yemek yiyeceğimiz yer bile haritamızda işaretlidir.

Kurumsal Turist - Dubai
Kurumsal Turist – Dubai

4.Seyahat ekonominizi nasıl karşılıyorsunuz? Her yerde kalırım diyenlerden misiniz yoksa mutlaka yatak olmalı diyenlerden mi?

Her ülke için ayırdığımız belli bir bütçe ve yapmak istediklerimizin listesi var. Hem iyi bir yerde konaklayıp hem de tüm aktiviteleri deneyeceğimiz zaman bütçemizin üstüne çıkacağımızı anlarsak öncelikle konaklamada ucuza kaçmayı tercih ediyoruz. Mesela Afrika’da her şey çok pahalı olduğu için sadece çadırda kalacağımız şekilde bir seyahat organize etmiştik. Fakat bütçemizi aşmayan seyahatlerde en azından temiz ve güvenli bir konaklama alternatifi önceliğimiz olur.

Kurulsal Turist - Ürdün
Kurulsal Turist – Ürdün

5.Seyahatleriniz sırasında önceliğiniz var mıdır? Örneğin iki ülke arasında kararsız kalırsanız seçim gücünüzü ne belirliyorsunuz?

Seçim yaparken etkili olan çok fazla kıstas var: Seyahat etmek istediğimiz dönem ve o dönemin seçeceğimiz ülke için uygunluğu, ayırabileceğimiz gün sayısı (2 haftalık tatilimiz varsa uzak bir yeri tercih ederiz.) uçak bileti fiyatları, ülkede yapacağımız harcamalar, vize alma süresi, seyahat tipi (deniz veya kış tatili), güncel sağlık ve güvenlik durumu bunların başında geliyor.

Kurumsal Turist
Kurumsal Turist

6.Özellikle sevdiğiniz/sevmediğiniz bir ülke ya da şehir var mı?

Sevmediğim bir ülke yok fakat Johannesburg, Nairobi, Darüsselam gibi Afrika başkentlerini pek sevemedim; kırsal kesimdeki sıcakkanlılık yerini ters bakışlara bıraktığı için olabilir.

Yaşam tarzı olarak karakterime çok uygun bulduğum için İtalya’nın bendeki yeri ayrıdır. Şaşırtıcı ve nefes kesici doğal güzellikleriyle Namibya, Botswana ve Umman favorilerim arasında. Adım attığım anda kendimi evimde gibi hissettiğim, her saniyesi içimi ısıtan ve günün birinde yaşamayı çok istediğim ülke ise kesinlikle Nepal.

7.Seyahatleriniz sırasında enerjinizi düşüren olaylar oluyor mu?

Peşime takılan satıcılar yetiyor J Pazarlık yapmaktan hiç hoşlanmıyorum. Artık tecrübe edindiğim için alışveriş yapmayarak sorunu kökünden çözdüm ama eskiden ciddi anlamda yoruyordu. Onun yanı sıra, ufak da olsa dolandırıldığımı veya kazıklandığımı anladığım zaman çok moralim bozuluyor. Aksi halde seyahatte enerjim düşmez.

8.Seyahatlerinizi takipçilerinizle paylaştıktan sonra sosyal medyada olumlu/olumsuz eleştiriler alıyor musunuz? Olumlu eleştiriler sizi teşvik ediyor mu? Ya da tersi olarak olumsuz eleştiri aldığınızda nasıl bir karşılık veriyorsunuz?

Eskiden, aldığım olumlu eleştiriler beni çok fazla motive ediyordu. Fakat zaman geçtikçe, etkileşimde olduğum insan sayısı arttıkça olumsuz eleştirilerin (ve hatta hakaretlerin) sayısı da artmaya başladı. Neyse ki çok fazla değil. Kötüyse görmemezlikten gelmeye çalışıyorum, yapıcı bir eleştiriyse dikkate alıyorum. Ama her gün aynı psikolojide değilim; alttan alarak cevap yazdığım da oluyor, “Ben bu insanlara ne yaptım?!” diye oturup ağladım da…O nedenle artık kimsenin -olumlu veya olumsuz- hiçbir eleştiride bulunmamasını temenni ediyorum. Anlatmak istediğimi, o an içimden geldiği şekilde paylaşıyorum ve hiç tanımadığım sosyal medya kullanıcılarının ne düşündüğüyle pek ilgilenmemeye çalışıyorum bir süredir.

9.Pasaport ve vize ücretlerinin seyahat etmenin önünde engel teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

Elbette düşünüyorum. Herkes aynı şartlarda seyahat etmiyor. Düşük gelirli bir gezgin için pasaport ve vize ücretleri çok ciddi bir gider kalemi ve ödememe alternatifi yok.

10.Seyahatlerinin nihai hedefi nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim gibi bir hedefin var mı?

“Hedef” diye adlandıramayacağım hayallerim var tabii ki, Kuzey Işıkları’nı görmek gibi… Dünya değişmeden, doğal güzellikler yok olmadan görebildiğim kadar yer görmeyi isterim fakat asla çetelesini tutmam. Sayısal bir hedefim hiçbir zaman olmadı.

11.Sence seyahat nasıl olmalı? Bir arkadaşla mı, eşle mi, ya da solo mu? Sizin özel bir tercihiniz var mı?

Seyahat, siz nasıl keyif alıyorsanız öyle olmalı. Benim ya da bir başkasının “Şöyle olmalı, böyle olmamalı.” gibi yorumda bulunması bana biraz garip geliyor.

Ben, her heyecanımı paylaşmayı sevdiğim için eşimle gezmeyi tercih ediyorum; o olmasaydı da uyum sağladığım bir arkadaşımla gezmeyi tercih ederdim. Öyle yerler veya anlar oluyor ki “Buraya şu kişilerle gelmeliymişiz.” diyoruz, yani bazı destinasyonların da tadı arkadaş grubuyla gidince çıkıyor.

12.Bizlere başınızdan geçen ve sizde etki bırakan bir seyahat hatıranızı anlatır mısınız?

Barselona’da bir kafenin önünde kahvaltı ederken Flamenko gecesi için broşür dağıtan bir adam geldi yanımıza. Bir taraftan “Çok güzel gösteri vs.” diye övmeye, diğer taraftan masanın üstüne broşürleri bırakmaya başladı. Meğer o sırada diğer elindeki kâğıtlarla masanın üstünde duran telefonumuzu örtüp çaktırmadan almış. Benim ruhum bile duymadı, tertemiz bir iş çıkartmış. Eşim son anda fark edip eline yapıştı, telefonu elinden almıştı. Sonra hiçbir şey olmamış gibi herkes kendi yoluna devam etti.

Kendime en çok güvendiğim konulardan birisi bu hırsızlık meselesi. Gözümün önünde bu kadar rahat gerçekleşmesini ve hiç fark etmemiş olmamı unutamıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz