Kuveyt Gezi Rehberi
Kuveyt Gezi Rehberi

Yaklaşık 4 milyon nüfusuyla Basra Körfezi kıyısında yer alan Kuveyt, 17.818 kilometrekare yüz ölçümüne sahip küçük bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Irak ve güneyinde Suudi Arabistan bulunur. 

Göz at ;

  1. Kuveyt Şehri Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kuveyt’de Gezilecek 10 Yer
  3. Kuveyt Nerede?
  4. Kuveyt’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kuveyt Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin ismi ”su kenarında kale’’ anlamına gelmektedir. Petrol rezervleri sayesinde oldukça zengin bir ülkedir. Ülkenin kendine ait 9 adası bulunur. Fakat bunlardan sadece Failaka Adası yerleşime uygundur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

360 Mall

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’de yer alan 360 Mall, 2009 yıllında hizmette giren ülkenin en büyük ve en popüler alışveriş merkezidir. Burada çok sayıda mağaza ve eğlence alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse buraya uğrayıp gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Bunun dışında binada yer alan eğlence mekanları, restoranlar ve kafelere de takılabilirsiniz. Şehirde sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için buraya uğramalısınız.

Seif Sarayı

Başkentin merkezinde yer alan Seif Sarayı, 1986 ve 1915 yılları arasında Şeyh Mübarek Al Sabah tarafından inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı, şehrin önemli simgelerinden biridir. Mimari yapısı ve süslemeleri oldukça dikkat çekicidir. Yıllarca devlet yönetimi burada yapıldı. Şehirde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biridir.

Kobar Adası

Basra Körfezi’nde yer alan Kobar Adası, 11 hektarlık çalılık alanlardan oluşan kumlu bir adadır. Ülkenin en turistik alanlarından biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu adaya gidip sevdiklerinizle birlikte güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca Körfez savaşında öldürülen 6 Iraklı askerin mezarı da burada bulunur.

Büyük Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’de yer alan Büyük Cami, 1986 yıllında inşa edilen ülkenin en büyük ve en popüler dini yapısıdır. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Şehrin kalbinde yer alan bu yapı, önemli törenlere ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Körfez ülkelerindeki en güzel camilerden biridir.

Bayan Sarayı

Başkent Kuveyt’den 15 km uzaklıkta bulunan ‘Bayan’ bölgesinde yer alan Bayan Sarayı, 1986 yıllında inşa edilen  Kuveyt Emiri’nin ana ikametgahıdır. Bu yapı, ülkenin en popüler binaları arasında bulunmaktadır. Saraya bağlı konferans salonlarında çeşitli toplantı ve törenlere yapılmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka bu harika mimari ile inşa edilen sarayı ziyaret edin.

Kuveyt Kuleleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’in merkezinde yer alan Kuveyt Kuleleri, 1979 yılında inşa edilen ülkenin en yüksek yapılarıdır. Bu yapı,  yan yana 3 kuleden oluşmaktadır. 14 metre yüksekliğindeki bu kuleler, şehrin önemli sembollerinden biridir. Kulelerin çevresinde harika çiçeklerle süslenmiştir. Geceleri ışık sistemlerin devreye girmesiyle harika görüntüler ortaya çıkmaktadır. Buraya gelip şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Eski Kuveyt Köyü

Kuveyt sınırları içerisinde yer alan Bu köy, mutlaka gezip görmeniz gereken bir yerdir. Çünkü burası Kuveyt’in eski yaşamını anlatan bir köydür. Köyde evler oldukça eski ve tarihi yapılardır. Yine Büyük çadırlar bulunur. Çadırlar içinde minderler yere serilmiş. Bu da çölde yaşamı anlatmaktadır. Oldukça dikkat çeken bu köyü mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kuveyt Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’in  Basra Körfezi Caddesi üzerinde yer alan Kuveyt Ulusal Müzesi, 1983 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak edenler için mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Bunun dışında müze binası da oldukça şaşalı bir yapıdır.

Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’de yer alan Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi, 1980 yıllında hizmette açılan önemli bir müzedir. Müzede İslam dini ile ilgili birçok eser sergilenmektedir. Burada sergilenen eserler arasında en dikkat çekenler ise  el yazması Kuran-ı Kerim ve hat eserleridir. Bunun dışında yine İslam tarihini yansıtan 30 bin eser bulunur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

10  Kuveyt Bilim ve Doğal Tarih Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kuveyt’in Abdullah Al-Mübarek Caddesi üzerinde yer alan Kuveyt Bilim ve Doğal Tarih Müzesi, 1972 yıllında ziyarette açılan bir müzedir.

Müzede uzay bilimi bölümü, planetaryum, elektronik departmanı, makine departmanı, zooloji bölümü, havacılık departmanı ve sağlık bölümü olmak üzere 7 farklı bölümden oluşmaktadır. Buraya gelip bilim ve doğa ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntıları gözlerinizle görüp öğrenebilirsiniz. Bu müze dünya çapında önemli bir yer tutup görmenizi şiddetle tavsiye ederim.


Bunlar dışında Kuveyt hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kuveyt

Nüfus: 4.007.146

Başkent: Kuveyt

Resmi Dilleri: Arapça, Modern Standart Arapça

Para Birimi: Kuveyt dinarı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 19 Haziran 1961

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Kuveyt, El Cehra

Ne Zaman Gidilir:  Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi kış aylarıdır.

Kuveyt Nerede, Nasıl Gidilir?
Kuveyt Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here