Lapseki

Lapseki; Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Lapseki ilçesi Çanakkale il merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır.

Lapseki Gezilecek Yerler

Lapseki ilçesi ile Gelibolu ilçesi arasında feribot seferleri yapılmaktadır. Lapseki ilçesi; Marmara Denizinin Çanakkale Boğazı ile birleştiği yerde, Anadolu Yakasında bulunmaktadır.

Deniz kenarında yer alan ilçe doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Lapseki Gezilecek Yerler
 2. Lapseki Nereye Bağlı, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çanakkale Gezilecek Yerler
 4. Çanakkale’de Gezilecek 10 Yer
 5. Çanakkale Gece Hayatı
 6. Aynalı Çarşı
 7. Çanakkale Otelleri ve Çanakkale Otel Fiyatları
 8. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Otel Fiyatları
 11. Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü
 12. İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Süleyman Paşa Camii

Lapseki ilçesinde yer alan Süleyman Paşa Camii; daha önce bir kilise iken 1345-1357 yılları arasında Gazi Süleyman Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Birçok kez onarımdan geçen cami özgünlüğünü koruyamamıştır. Caminin minaresi özgün hali ile günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde Süleyman Paşa Camii ibadete açıktır.

İki Atlı Türbesi

Lapseki ilçe merkezine 1 km uzaklıkta Çanakkale Boğazına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Türbe, üzeri açık iki kabirden oluşmaktadır. Rivayete göre; Osmanlı Padişahı Orhan Gazi komutanlığında Lapseki bölgesine gelen üç süvari asker Bizanslılar tarafından şehit edilir. Bu şehitlerden iki tanesi hemen oraya gömülür. Fakat üçüncü şehidin cesedi bulunamaz. Bu türbede yer alan bu askerlerin mezarıdır.

Çardak Hanı

Lapseki ilçesine bağlı Çardak Beldesinde bulunmaktadır. 1463-1464 yılları arasında yapılmıştır. İç ve dış mimarisi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kervansaray sağlam bir şekilde günümüze ulaşmıştır. Hanın yakınında Yakup Bey Camisi bulunmaktadır. 15. Yüzyılda Abdullah Bin Yakup Bey tarafından yapılmıştır. Osmanlı Mimarisin yansıtan Yakup Bey Camisi günümüzde ibadete açıktır.

Çardak Çamlık

Çardak Beldesinde yer almaktadır. Yeşilin tüm tonlarına sahip olan Çardak Çamlığı sahil ile bütünleşmiş bir durumdadır. Çamlığın içinde piknik alanları ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Ayrıca Çardak Beldesinde yer alan 7 km uzunluğa sahip kumsallarda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk Parkı

Lapseki ilçesinde yer alan bu park doğu sahili ve batı sahili olarak ikiye ayrılır. Parkın doğu sahili İzmir Kordon’u andırır. İskeleden; Dalyan Mahallesine kadar uzanan yürüyüş sahil yoludur. Parkın batı sahili ise; çay bahçeleri, çocuk bahçesi gibi yerler bulunmaktadır. Parkın batı sahilinde çalışmalar devam etmektedir.

Lapseki Çardak
Lapseki Hangi Şehirde
Lapseki Haritası
Lapseki Nasıl Gidilir
Lapseki Nerede
Lapseki Sahil
Lapseki

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here