Lesotho'da Gezilecek 10 Yer
Lesotho'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 2,1 toplam nüfusuyla Güney Afrika kıtasında yer alan Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrili küçük bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Maseru Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Lesotho Nerede?
  3. Lesotho’da Gezilecek 10 Yer
  4. Lesotho’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Lesotho Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin ismi “Sotho dilini konuşan insanların ülkesi” anlamı taşımaktadır. Burada gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Afriski

Afrika’nın 3222 metre yükseklikteki Drakensberg-Maluti Dağları’nın kalbinde yer alan Afri–Ski Kayak Merkezi, kışın içinizi ısıtacak bir kayak merkezidir. Yaz aylarında yürüyüş rotaları ve harika manzarasıyla turist çeken bu dağlar, kış aylarında kayak keyfi sunmaktadır. Buraya kış aylarında yolunuz düşerse içinizi ısıtacak harika bir kayak merkezidir. Oldukça lüks bir yer olup ziyaretçilerini memnun etmektedir. Burada konaklamak için de oldukça lüks tesisler bulunur.

Sani Geçidi

Güney Afrika ve Lesotho arasında yer alan Sani Geçidi, Yaklaşık 9 km uzunluğunda olup Dünyanın En Ölümcül 10 Yolu içinde bulunmaktadır. Bu yolu geçmek için Kesinlikle 4×4 araç gerektiren çok tehlikeli bir yoldur. Bu yolu geçmek için profesyonel bir sürücü olmanız gerekir. Buraya maceraperest gezginler için harika bir rotadır. Adrenalin ve doğa tutkunuysanız bu rotayı denemelisiniz. Burada Afrika’nın en yüksek dağlarından geçip harika bir keşif yapabilirsiniz.

Thaba Bosiu

Thaba Bosiu, yaklaşık 2 km²’lik bir alana ve deniz seviyesinden 1.804 metre yüksekliğe sahip bir kumtaşı platosudur. Başkent Maseru’nun 24 km doğusunda bulunmaktadır. Burası bir zamanlar Kral Moshoeshoe’nun kalesi olan Lesotho’nun başkentiydi. Sizin de yolunuz düşerse bu harika doğal güzelliği keşfedin.

Mohales Hoek

Mohale’s Hoek , Lesotho’daki Mohale’nin Hoek Bölgesi’nin başkenti ve yaklaşık 25 bin nüfusuyla ülkenin önemli kentlerinden biridir. Bu şehir, ülkenin en çok ziyaret edilen kentlerinden biridir. Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Burada yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri gezip görün.

Katse Vadisi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Maseru’da yer alan  Katse Vadisi, Gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. Vadi içerisinde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip uzun bir yürüyüş sonucunda şehrin harika güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Vadi içerisinde bulunan şelaleler görülmeye değerdir.

Lesotho Nerede?

Caledon Nehri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Maseru’da yer alan Caledon Nehri, 200 km uzunluğuyla bölgenin en uzun nehridir. Denize kıyısı olmayan Lesotho’nın hayat kaynağıdır. Bu nehir üzerinde çok sayıda yaşam alanı bulunur. Bu nehir üzerinde birçok su sporu yapılmaktadır. Özellikle kano turlarına katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Buraya gelen turistlerin sıkça yaptıkları bir faaliyettir.

Basatho Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Maseru’da yer alan  Basatho Kalesi, gezilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Bu kale tam olarak kim tarafında ve zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat inşa edildiği günden berri ülke tarihi için önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde de ülkenin önemli sembollerinden biri olup görülmeye değerdir.

Maletsunyane Şelalesi

Ülkenin Semonkong kasabası yakınlarında yer alan Maletsunyane Şelalesi, Maletsunyane Nehri üzerindeki şelale 192 metre yükseklikten akmaktadır. Bu yüksekliği ile, Afrika’daki en yüksek serbest düşüş yapan şelalesidir. Harika bir manzarası bulunmaktadır. Bu haliyle dünyanın en güzel şelalelerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu harika şelaleyi mutlaka ziyaret edin.

Thabana Ntlenyana Dağı

Afrika kıtasının güneyinde Lesotho sınırları içerisinde yer alan Thabana Ntlenyana Dağı, 3.482 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Buraya ilk tırmanış 1951 yıllında gerçekleşmiştir. Buraya gelen maceraperest dağcılar dağa tırmanıp ülkenin harika manzaralarına şahit olabiliyorlar. Bu dağ, aynı zamanda birçok hayvan ve bitkiye de yaşam alanı olmuştur. Dağın zirvesine çıkıp ülkenin harika yerlerini izlemeye doyamayacaksınız. Tabi buraya çıkmak bu kadar basit değil. Zaten herkes de başaramıyor.

10  Sehlabathebe Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Maseru sınırında yer alan Sehlabathebe Ulusal Parkı, 69,5 km² alanda 1969 yıllında ilan edilen bir ulusal parktır. Parkta;  uçurumlar, şelaleler, havuzlar, kaya konutları ve kaya sanatı gibi yerler bulunurken aynı zamanda birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu güzellikleri keşfetmek için bu parkı ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Lesotho hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Lesotho

Nüfus: 2.160.309

Başkent: Maseru

Resmi Dilleri: İngilizce, Sotho dili

Para Birimi: Loti

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 4 Ekim 1966

Önemli Şehirleri: Maseru, Mohales Hoek, Mokhotlong, Mafeteng

Saat Farkı: Lesotho ile Türkiye arasında yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Vize Durumu: Lesotho vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Lesotho Nerede, Nasıl Gidilir?
Lesotho Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here