Lviv Gezikecek Yerler

Lviv Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Lviv ya da İlbav, Ukrayna’nın batısında bulunan bir şehirdir. Şehir 860 bin nüfusu ile ülkenin en büyük şehirlerinden biridir.  Nüfusun %88’i Ukraynalı, %8’i Rus, %1’i de Polonyalıdır. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. 5. Yüzyılda kurulan bu kent Polonyaların elindeydi. 2. Dünya savaşında en çok etkilen şehirlerden biridir.

Savaştan sonra Polonya batıya kaydırması ile bu şehir Ukrayna’ya bağlanmıştır. Buraya başta Türkiye’den olmak üzere çok sayıda turist akın eder. Gezilip görülecek çok sayıda mekanı bulunur. Şehrin Para birimi Grivna’dır. 10 tl yaklaşık 40 grivna yapar. Burada yaşayan halkın neredeyse tamamı Ukraynaca konuşmaktadır. Bunun dışında Rusça ve Lehçe konuşmaktadır. Burada yaşayan halkın büyük bir kısmı Ortodoks Hristiyan olarak biliniyor.

Şehirde sıcaklık kışın -15 ve -20 dereceyi görmektedir. Bu nedenle buraya gidecekler bahar ve yaz ayında gitmeleri gerekir.  Türkiye’den buraya gitmek için sadece nüfus cüzdanınız yanınızda olsa yeterlidir. Ukrayna bizde vize istemiyor.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Rynok Meydanı

Şehirde ilk uğramanız gereken yerdir. Şehrin kalbi sayılmaktadır. Bu meydan da ne arasınız hemen bulabilirsiniz. Rahat sakin bir yer. Şehirde birçok siyasi, ekonomi ve sosyal olaylara şahitlik etmiştir. Burası Türkçe de Pazar Meydanı olarak bilinir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yürüyerek gidilebilir. Havalimanından buraya taksi ya da otobüsle ulaşılabilir.

Eczane Müzesi

Pazar meydanında bulunan bu müze tarihi bir eczanedir. 1735 yıllında Orduda görev yapan  Wilhelm Natorp adında bir eczacı tarafında açılmış. Uzun yıllar eczane olarak hizmet etmiştir. 1966 yılından berri Eczacılık Tarihi müzesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.  Bu müzede eczacılıkla ilgili birçok şey sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğundan dolayı buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Stavropihiiska Street, 3, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

Shevchenka Avenue (Bulvarı)

Şehrin en lüks caddesidir. Buraya geldiğinizde mutlaka Glory Cafe’de bir kahve için. Cadde pek uzun değil. 10 dakika gezerek bitirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Rynok Meydanında buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz. Ya da Havalimanından buraya taksi ya da otobüsle ulaşılabilir.

Ivan Franko Park

Şehirde bulunan popüler bir parktır. Bu parka gelip harika fotolar çekebilir. Oturup dinlenebilir. Ya da burada sohbet edebilirsiniz. Hemen karşıda Ivan Franko Üniversitesi var. Buraya gidip üniversiteyi gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Shevchenka Avenue caddenin hemen bitişiğinde bulunur. Buraya yaya olarak gelinebilir.

Adres: Lviv, Lviv Oblastı, Ukrayna, 79000

Potocki Sarayı

Bu saray 1880 yıllında dönemin başbakanı için inşa edildi. Daha sonra bu müze uzun yıllar başbakanlık sarayı olarak kullanıldı. Bu sarayın mimarı ise Fransız mimar Louis Dauvergne tarafında tasarlanıp yapılmıştır. Günümüzde sanat sergilerin yapıldığı müze olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Shevchenka Avenue caddenin bitiminde görülür. Şehir merkezinden buraya yaya veya taksi ile gelinebilir.

Adres: 15,, Mykoly Kopernyka Street, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna
Telefon: +380 322 614 145
St. George’s Katedrali

Şehre hakim bir tepede bulunan bu katedral 1744-1760 yılları arasında inşa edilmiştir. Barok tarzda yapılan bu katedral her yıl çok sayıda ziyaretçisi bulunuyor. Buraya gelirseniz çan kulesine çıkıp şehrin büyüleyici manzarasını izleyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yaya olarak gelinebileceği gibi otobüs ve taksi ile de gelinebilir.

Adres: Ploshchad’ Svyatogo Yura, 5, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 611 386
St. Olha and Elizabeth Kilisesi

Şehirden 10-15 dakika uzaklıkta bulunan bir tepe üzerinde bulunur. Bu yapı gotik mimari tarzda yapılmış bir kilisedir. Buraya gelirseniz cuzi bir miktar verip basamakları çıkıp tepede şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi ile gelebilirsiniz.

Adres: Kropyvnyts’koho Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 334 073
Lviv Tren İstasyonu

Şehrin kalabalığını peşine takılıp buraya gelebilirsiniz. Harika bir yer. Burada bol bol foto çekebilirsiniz. Tarihi bir istasyon görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi ile ulaşabilirsiniz.

2.Gün

Lychakiv Mezarlığı

Şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunan semte bulunuyor. Mezarlık semt ismini almıştır. Bu mezarda sıradan insanlar değil ülkenin önde gelen sanatçı ve siyasetçi kişiler yatmaktadır. Bu mezarlık 1787 yıllından berri kullanılmıştır. Mezarlık olmaktan çıkıp tamamen bir müzeye dönüşmüş durumda. Giriş yaparken ücret ödüyorsunuz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi ile ulaşım yapılabilir. Veya tramvay kullanılarak ulaşılabilir. 10 ya da 2 numaralı tramvaylarla ‘shevchenkivskyi Hay’ durağından inip gidebilirsiniz.

Adres: Mechnykova St, 33, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 755 415
Museum of Folk Architecture (Halk Mimarisi Müzesi)

Stokholm’deki Skansen Açık Hava Müzesinden esinlenerek yapılmış bir müzedir. Bu müze alıştığınız müzelerden biraz farklı 60 hektarlık bir alanda kocaman bir açık hava müzesi bulunur. Müzede birçok tarihi yapı bulunur. Müzede 6 kilise var. Burada en az 2 saat dolaşmalısınız. Harika bir yer.

Nasıl Gidilir: Lychakiv Mezarlığın önünde bir taksiye binip ulaşabilirsiniz.

Adres:  Chernecha Hora 1Lviv 79014, Ukrayna
Telefon: +380 322 710 104
High Castle Park

413 metrelik rakımı ile şehrin en yüksek tepesidir. Bu tepede harika bir park bulunur. Bu park yeşillikler içinde bu parkta oturup dinlenebilir. Ya da gezip fotoğraf çekebilirsiniz. Özellikle gün batımı burada izlenir.  Şehrin harika manzarasını burada izlemenizi tavsiye ediyorum.

Adres: Castle HillLviv, Ukrayna
Kayıp Oyuncak Müzesi

High Castle parkından yürüyerek aşağıya indiğinizde  sağ yol ayrımında bulunuyor. Bu müze ilginç bir müze bahçede oyun oynayan çocuklar oyuncaklarını unutunca burada bulunan apartman sakini bahçeye bırakıyor. Oyuncak sahibi geri gelmiyor. Daha sonra bu daha çok çoğalıyor. Bina sakinlerin yardımı ile günümüzde kocaman bir oyuncak müzesi halini almıştır.

Nasıl Gidilir:  Lviv merkeze yürüyüş mesafesindedir.

Adres: 1 Mukachivska Caddesi. Lviv, Ukrayna

3.Gün

Opera Binası

Özgürlük bulvarın bitiminde bulunan Svobody Caddesi üzerinde bulunur. Bu bina  1897-1900 yılları arasında inşa edilmiştir. Opera, tiyatro,bale ve diğer bir çok gösteri burada organize ediliyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bir gösteriye katılın. Gösteri takvimi için Tıklayınız. 

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Adres: Svobody Ave, 28, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79007
Telefon: +380 322 356 586
Transfiguration Kilisesi

Şehir merkezinde bulunan  Ermeni Caddesi üzerinde 18. yüzyılda inşa edilmiş bir kilisedir. Kilise duvarlarındaki motifler oldukça etkileyicidir. Bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak gidilebilir.

Adres: Kakhovska vul. 21Lviv 79040, Ukrayna
Telefon: +380 322 272 1053
Belediye Binası

Eski kentin merkezindeki Pazar meydanında bulunur. Bu yapı 1357 yıllında inşa edilmiştir. Binanın girişinde bir aslan heykeli birde 65 metre yükseklikte saat kulesi bulunur. Bu kuleye çıkıp şehrin tüm güzelliğini seyredebilirsiniz. Kuleye çıkmak için 408 basamak çıkmak lazım. Bunu  göz önünde bulundurup öyle gidin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için buraya yaya olarak ulaşılabileceği gibi diğer yerlerden buraya tramvay, otobüs veya taksi ile ulaşılabilir.

Adres: Rynok Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 975 900
Dominican Katedrali ve Manastırı

Pazar meydanın doğusunda bulunur. Meydanın hemen arka tarafında bulunur. Bu yapı 12. yüzyılda inşa edilmiş olup kentin ilk dini yapılarından biridir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Fakat daha sonra zarar görüp yıkılmak üzer iken 1749-1761 yılları arasında tekrar inşa edilmiştir. Günümüzde dini müze olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir. diğer yerlerden buraya tramvay, otobüs veya taksi ile ulaşılabilir.

Adres: Rynok Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

Ermeni Katedrali

Ermeni caddesi üzerinden bulunan bu yapı 1363 yıllından bir tüccar tarafından inşa ediliyor. Şehrin en popüler mekanlarından biridir. Kars ilimizde bulunan Ani harabelerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Sovyet döneminde kapatılan ibadet yeri günümüzde Ermenilerin rahatça ibadetlerini yaptıkları bir mekandır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir. diğer yerlerden buraya tramvay, otobüs veya taksi ile ulaşılabilir.

Adres: Virmens’ka St, 7/13, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 742 956
Bernardine Kilisesi

Pazar Meydanı’nın güneyinde bulunur. Bu kilise orta çağda yapılmış bir katedralin yerine 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Barok tarzda inşa edilmiştir. Mekan akşamları harika ışıklandırması olmaktadır. Gelip görülmesi gerekir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir. diğer yerlerden buraya tramvay, otobüs veya taksi ile ulaşılabilir.

Adres: 3А, 79000, Soborna Square, 3А, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna
Telefon: +380 322 728 905

4. , 5. ve Sonraki Günler

Çikolata Fabrikası

Orta Çağdan berri harika şeker ve çikolataları üreten bir fabrika görevi yürütmektedir. gastronomi meraklıları ve Çikolata tutkunların akın ettiği bir yerdir. Dışarıda bile bakıldığında resim ve görseller bile harika. Buraya gittiğinizde çikolata yapımı aşama aşama izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya gelen taksi, tramvay veya otobüsle ulaşılabilir.

Adres: Serbska vul. 3Lviv 79008, Ukrayna
Telefon: +380 93 550 5673
Lviv Ulusal Franko Üniversitesi Zooloji Müzesi

Şehrin önemli üniversitelerinden biri olan Ulusal Franko Üniversitesi bünyesinde bu müze açılmıştır. Müzede yaklaşık 10 bin tür bulunuyor. Bu müzede  bir çok canlı hayvandan özel işlemler ile kurutularak ve doldurularak sergilenmektedir. Bunlar içinde soyu tükenmiş hayvanlarda bulunuyor. Arayarak önceden randevu almanız gerekir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya gelen taksi, tramvay veya otobüsle ulaşılabilir.

Tel.: +38 032 239-45-48

Korniakt Sarayı

Rynok meydanında bulunur. 1580 yıllında Constantine Korniakt tarafında inşa edilmiştir. Şehrin en sosyetik binasıdır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüme mesafesindedir.

Adres: Rynok Square, 6 L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna

Boim Chapel

Katedral meydanında bulunan bu yapı 1609-1615 yılları arasında inşa edilmiştir. Ailenin 14 üyesinin ebedi ikametgahı olmuştur. Buraya gelirseniz ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi veya tramvay ile ulaşılabilir.

Adres: Katedralna Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 744 047
Latin Katedrali

Katedral meydanında bulunan bu yapı 1360 yıllında inşa edilmiştir. Uzun yıllar sağlam olarak günümüze ulaşılmıştır. Harika bir yapı olup ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya taksi veya tramvay ile ulaşılabilir.

Adres: Katedralna Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 355 692
Lviv Kahve Üreticisi

Bu mekan 2012 yıllında Pazar Meydanında hizmette açılmıştır. Buraya gidip harika bir kahve nasıl yapılır. Nasıl içilir gibi sorulara cevap buluyorsunuz. İsterseniz eğitimlere katılıp sertifikayı da alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüme mesafesindedir.

Adres: Rynok pl. 10Lviv 79008, Ukrayna
Telefon: +380 67 670 6106

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Lviv kent merkezi genelde gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan dolayı çoğu yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Fakat Havalimanına ve bazı yerlere gitmek için taksiye ihtiyacınız olacaktır. Şehirde yaklaşık 3500 tane taksi bulunmaktadır. Havalimanından taksiye binerken mutlaka pazarlık yapın.
Metro Lviv’de Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Şehirde Tramvay ulaşımı yaygındır. Biletinizi Vysoky Zomok büfelerinde temin edebilirsiniz. Yolculuk esnasında biletiniz sürekli yanınızda olsun. Çünkü burada bilet kontrolü sıkça yapılmaktadır.
Troleybüs Şehirde bu araçlarda çokça bulunur. Durakları Otobüs durakların hemen yanındadır.
Minibüs, Otobüs Lviv kentinde otobüsler sıkça kullandıkları ulaşım aracıdır. Şehir içinde istediğiniz noktaya otobüslerle gidebilirsiniz. Burada yaklaşık 53 tane otobüs hattı bulunmaktadır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehirde Danylo Halytskyi International airport adlı bir havalimanı bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 6 km uzaklıktadır.  Buraya haftada en az bir iki sefer İstanbul’dan uçak seferi bulunmaktadır. Yaklaşık 2 saat süren yolculuktan sonra buraya varabiliyorsunuz. Havalimanından merkeze otobüs ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüs  Lviv şehrine Ukrayna ve bazı diğer ülkelerden otobüs seferleri bulunmaktadır.
Tren Ukrayna’nın başkenti Kiev’den buraya tren seferleri bulunmaktadır. Kiev’den her akşam 8 saat süren bir yolculuk sonrası Lviv kentine varabilirsiniz. Üstelik tren gece boyu devam ettiği için gece hotele para verme eziyetinden kurtulabilirsiniz. Tren ise gayet güvenilir ve sakindir. Kiev Lviv arası tren ise 30 liradır.Lviv tren istasyonuda gayet merkezdedir. Şehrin ortasında iniyorsunuz yani. İndikten sonra uygun taksi veya tramvay ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aynı şekilde Odessa şehrinde kalkan trene binip rahat bir yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Tren Bileti almak için Tıklayınız. 
Gemi Şehirde deniz yolu ile ulaşım pek yapılmamaktadır.
Araba Ukrayna’nın başkenti Kiev’den buraya gitmek Araçla gitmek isteyenleri 540 kmlik bir yol bekliyor. İyi şoför olmayanların ve kurallara dikkat etmeyenlerin gitmesini önermiyoruz. Yolda sıkıntılar olduğu söyleniyor. Bunun dışında kendinize güveniniz varsa rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Bu şehirde alışveriş yapmak baya eğlencelidir. Çünkü Türk Lirası buranın parasına göre baya değerlidir. Hal öyle olunca alışveriş yapmak da zevkli olmaktadır. Özellikle  şehirde iki şey çok ucuz bunlar sigara ve alkoldür. Ben bu şehre geldim ne satın alırım ya da dönerken sevdiklerime ne hediye götürüm diyorsan da onun için de siz değerli okurlarımıza küçük bir liste çıkardık. Bunlar:

 • Paskalya Bayramında “Pysanky” denilen renkli boyanmış yumurtalar
 • vernikli kutular
 • keten gömlekler
 • votka
 • Bez bebek
 • çikolata
 • kahve

Lviv Şehrinde alışveriş yapacağınız başlıca yerler şuralar olabilir.

Pravda B gallery

Adres: Virmens’ka St, 30, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 97 058 7956

Kolektsiya Jewellery Boutique

Adres: Teatralna Street, 4, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

King Cross Leopolis

Adres: Stryiska St, 30, Sokilnyky, Lviv Oblast, Ukrayna, 81130
Telefon: +380 322 420 580

Something Interesting 

Adres: Rynok Square, 13, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 67 676 7513 

Opera Passage 

Adres: Svobody Ave, 27, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 322 452 036
Roksolana
Adres: Soborna Square, 14, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000
Telefon: +380 98 658 5740

Yeme İçme

Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip Ukrayna’da çok sayıda yöresel yemek bulunur. Yemek kültürü burada baya gelişmiş olup birçok kültürden etkilenmiştir. Yemekler harika lezzetten olup baya da ucuzdur. Burada lüks bir lokantaya gidip karnınızı doysanız en fazla vereceğiniz 50 tl’dir.  Şimdi Ukrayna’nın yemeklerine bakalım.

Borscht (Borş) Çorbası

Bu çorba aslında Eskide Romalıların milli yemeğiydi. Daha sonra Ukraynalıların eline geçti. Ukraynalılar bu yemeği çokça tüketir. Bu yemek kök bitkilerden yapılır. Etle lezzetlendirilir. Krema ile taçlandırılır. Bu yemeğin bir adabı var. Bunu gidince görürsünüz.

Vareniki

Bu yemek aslında bizdeki mantının bir benzeri fakat farklıdır. Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. İçinde İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir.  Buraya gelirseniz tadına bakın.

Strudel

Bu yiyecek Ukraynalıların çok sevdiği bir tatlı türüdür. Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynirdir. Buraya gelirseniz bu tatlı çeşidini mutlaka tadın.

Sirniki

Bu çeşit Ukraynalıların daha çok kahvaltıda tercih ettikleri bir tür yiyecektir. Bir çeşit peynirli pankek de denilebilir. Yanında sert bir kahve ile harika gider.

Krovyanka

Bu yemek Türkler pek tüketmez. Nedeni ise İçinde domuz eti var. Ama Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk diyebiliriz. Yağdan kızartıldığı gibi yağdan kızratılarak yapılır. Ya da çiğ tüketilir.

Kısil

Bu yemek deil bir içecek çeşididir. Bu içecek bizdeki meyve suyu andırmaktadır. Harika bir tadı var. Yemekten sonra çokça tüketilir. Tatmanızı öneririm.

Kiev Tavuğu

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Bu yemek kemiksiz tavuk etini tere yağında kızartıp sofraya bırakırlar. Harika bir tadı var. Mutlaka tatmalısınız.

Gorilka (Vodka)

Ukrayna milli içeceği olan Vodka burada çok meşhurdur. Buraya gelen herkes bu içecekten çokça tüketir. Fiyattı da gayet uygundur. Hatta gelirken yanlarında da birkaç şişe getirirler.

Nerede Kalınır

Şehirde otel fiyatları oldukça ucuzdur. Buraya gelirseniz ya otelde kalırsınız. Ya da ev tutarsınız. Hangisini yaparsınız yapın uygun bir fiyatta konaklayabilirsiniz.

 Lviv  Otelleri

Şehirde otellerde kalmak isterseniz burada kişi başı gecelik 30-50 tl arasında değişir. Konaklama imkanları çok rahattır. Şehrin merkezinde çok sayıda otel bulunur. Burada düşük, orta hali ve lüks oteller bulunur. Bütçenize göre konaklayabilirsiniz.

Öneriler

Şehrin merkezinde bulunan otellerde kalabilirsiniz. Buradaki otel dışında apart evlerde kalma imkanına sahipsiniz.

 •  Panorama Lviv Hotel
 •  Vintage Boutique Hotel
 •  Central Mini Hotel
 •  Hotel Plazma

Lviv Otelleri ve Lviv Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Lviv Otelleri ve Lviv Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Lviv Gece hayatı oldukça parlak geçmektedir. Yıl içersinde buraya çok sayıda Türk gelmektedir. Bunun da birçok sebebi var. Ülke vize istemiyor. Kızları güzel ve şehrin gece hayatı oldukça uygundur. Bu nedenle burada hangi mekana giderseniz gidin her yerde Türk görürsünüz. Şehirde birçok gece mekanı bulunur. Daha fazla bilgi için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Lviv Gece Hayatı

Turlar

Lviv’de tur fiyatları oldukça ucuzdur. Turlarlar genelde 2,3 ya da 4 günlük bazen de haftalık olmaktadır. Kente geldiğinizde şehir içi dolaştıran tur firmalarının bir çoğunun fiyat politikasının farklı olduğunu göreceksiniz.  Bu turlara bakıp kendinize bir fiyat çıkarabilirsiniz. Şimdi şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir bir fiyat çıkardık. Bu ortalama unutmayın. Bunun altında da var. Üstünde de var.

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 10 Dolar 10 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

8 Dolar 8 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Lviv kentinde Türk konsolosluğu veya Büyükelçiliği bulunmamaktadır. Yakın tarihte açma planları oldu. Fakat ortada henüz bir şey yok.

Tatil Günleri

01.01.2017 10.01.2017 Yeni Yıl Tatili

06.01.2017 07.01.2017 Rajdetsvo/Noel tatili

08.03.2017 08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü

01.05.2017 02.05.2017 İşci Bayramı

01.05.2017 08.05.2017 Paskalya-Diriliş Bayramı

08.05.2017 09.05.2017 Zafer Bayramı

28.06.2017 28.06.2017 Anayasa Günü

24.08.2017 24.08.2017 Bağımsızlık Bayramı

23.08.2017 23.08.2017 Vatanın Koruyucuları Günü

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Şehre gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonunuzu yaptırın. bunu belgeleyin. Sürekli yanınızda olsun sonrada sıkıntı yaşamayın.
 • Şehrin %80 i kadın gibi asparagas haberlerine inanmayın şehrin %52si kadın. Ama buranın kadınları çok güzel olduğu gerçektir.
 • Şehir çok ucuz. bu nedenle parayı pek düşünmeyin. Hayatınıza bakın.
 • Eğlence yerlerinde kazıklanmamaya dikkat edin.
 • Şehre vizesiz girebilirsiniz. Bunun için vize parasını ödemiyorsunuz.
 • Şehirde çok sayıda tarihi bina var. Bunları hepsini gezmeden dönmeyin. Burada 3 gün kalırsanız hepsini gezersiniz.
 • Şehirde İngilizce bilenlerin sayısı çok az bunu bilmenizi isterim.
 • Şehirde çok sayıda Türk’le karşılaşabilirsiniz. Burada vize yok. Hayat ucuz, kadınlar güzel neden gelmesinler ki.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here