Makedonya Gezi Rehberi
Makedonya Gezi Rehberi

Yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’da yer alan Makedonya veya resmi ismiyle Makedonya Cumhuriyeti, gezilip görülmesi gereken bir Balkan ülkesidir.

Göz at ;

  1. Üsküp Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Makedonya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Makedonya Nerede?
  4. Makedonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Makedonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin kuzeyinde Sırbistan ve Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan bulunur. Kültürel zenginliği, kadim tarihi, bakir doğası ve cazibe merkezleriyle yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Sizin de yolunuz buraya düşerse gezip görmeniz gereken 10 harika yer belirledik. İşte o yerler…

Üsküp

Ülkenin başkenti ve yaklaşık 550 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Vardar Nehri, şehri ikiye bölmüştür. Nehrin bir kenarında Osmanlı döneminde kalma yapılar ve Türk çarşısı bulunur. Diğer taraftan ise yeni inşa edilen kilise, müze ve binalar bulunur.

Özellikle Türk çarşısında gezerken sanki bir Anadolu şehrinde geziyormuş hissiyatı verecektir. 1392 yıllında Osmanlı hakimiyetine giren şehir, yaklaşık 500 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Bu nedenle şehirde çok sayıda Osmanlı yapısı bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Makedonya Meydanı, Makedonya Takı, Arkeoloji Müzesi, Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Rahibe Teresa Evi, Davut Paşa Hamamı, Mustafa Paşa Cami, Üsküp Saat Kulesi, Eski Tren İstasyonu, Makedonya Mücadele Müzesi, Kurşunlu Han, Büyük İskender Heykeli ve Türk Çarşısı gibi turistik yapıları mutlaka gezip görün. Buraya en az 1 gün ayırıp bu yapıları gezin derim. Daha rahat gezip gece hayatını da yaşamak için bence en az 2 gün kalın.

Ohrid

Ülkenin güneybatısında yer alan Ohrid, gezilip görülmesi gereken harika bir Balkan şehridir. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Şehri popüler hale getiren ise aynı isimle taşıyan Ohrid Gölüdür. Bu göl, ülkenin en büyük gölü olup aynı zamanda önemli turistik bir yerdir.

Burada tekne turu yapıp şehrin harika doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca şehirde yer alan Çar Samuel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi, Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi gibi tarihi yapılarda gezip görün derim. Bana göre Balkanlarda mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir.

Struga

Ülkenin güneybatısında, Ohri Gölü’nün kenarında yer alan Struga, gezilip görülmesi gereken harika bir turistik şehirdir. Burası ”Şiir Şehri” olarak bilinmektedir. Çünkü çoğu gece, sanat ve şiir gecesi düzenlenmektedir. Yine yıllın belirli zamanlarında şiir festivali yapılmaktadır.

Bunun dışında yine şehirde birçok şair yetişmiştir. Buraya yolunuz düşerse Eski Çarşı, Aziz George Kilisesi, Halveti Teke ve Goce Delcev Caddesi gibi turistik yerlerini gezebilirsiniz. Gölün kenarında yer alan bu küçük şehir huzur ve duygusallık kokmaktadır.

Bitola

Ülkenin güneybatısında yer alan Bitola veya Türkçe ismiyle Manastır, yaklaşık 100 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehir tarihte oldukça önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle “konsoloslar şehri” olarak da bilinmektedir. Osmanlı döneminde Osmanlı 3. Ordusunun merkezi olması sebebiyle oldukça gelişmiştir.

Burayı bizim için önemli kılan ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 1896 yıllında Askeri liseyi okumak için geldiği şehirdir. Şehrin sokakları birçok Türk dizisine konu olmuştur. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan tarihi yapıları mutlaka gezip görün derim.

Tetova

Makedonya’nın kuzey batısında yer alan Tetova veya diğer ismiyle Kalkandelen, Şar Dağları’nın eteklerine kurulu olup Pena Nehri kenarında bulunan bir Balkan şehridir. Bu şehir, nüfusu olarak ülkenin en büyük 3. kentidir. Şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı döneminde önemli bir merkez haline gelmiştir.

Buranın nüfusu çoğunluk olarak Müslümanlardan oluşmaktadır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse Alaca Camii, Harabati Baba Tekkesi, Mavi Konak, Lesok Manastırı, St. Atanasius Kilisesi ve Holy Virgin Kilisesi gibi turistik yapılarını gezip görün. Şehir, başkentte yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunur.

Resne

Ülkenin güneybatı kesiminde yer alan Resne, 1385-1913 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalan önemli bir şehirdir. Resne denilince akla ilk olarak Elma gelmektedir. Elma şehri olarak da bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse Sv. George Manastırı, Ahmet Niyazi Bey Sarayı ve Resne Seramik Kolonisi gibi turistik yapıları gezip görün. Şehirden ayrılırken elma almayı da unutmayın.

Mavrovo

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e yakın bir konumda(yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta) yer alan Mavrovo, gezilip görülmesi gereken harika bir Balkan şehridir. Bu şehri asıl popüler hale getiren kayak merkezi ve milli parkıdır. Kış aylarında Türklerinde çok sayıda akın ettiği bir kayak merkez şehridir.

Yaklaşık 25 km’yi bulan pistleriyle her yıl çok sayıda kayak tutkunu buraya çekmeyi başarmaktadır. Kilometrelerce orman, kanyon, şelale ve karst alanları içeren ülkenin en büyük kış tatil beldesidir. Buraya kış sezonunda sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Galiçnik

Ülkenin batısında yer alan Galiçnik, Bistra’nın eteklerinde kurulu bir köydür. Bu köy daha çok yerel yaşamı ve geleneksel düğünleriyle bilinmektedir. Yine yöreye özgü yemekler burada yenilir.

Buraya Temmuz ayın ortalarında gezi yapacaksınız. Çünkü her yıl bu vakitlerde geleneksel düğünler yapılmaktadır. Bu düğünleri görüp hayran kalmamak elden değil. Burada satılan geleneksel kıyafetler alıp düğüne katılabilirsiniz. Bence buraya mutlaka gelip şehrin kültürünü daha yakında keşfetme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Strumica

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Strumica veya diğer adıyla Ustrumca, Makedonya’nın önemli kültür ve ticaret merkezidir. İsmini şehrin içinden geçen nehirden almaktadır. Burada keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse Smolare ve Kolesino şelalelerine keyifli bir tur atarak harika manzaralarına şahit olabilirsiniz. Yine Veljusa ve Vodoca gibi harika mimari ile inşa edilen manastırları da ziyaret edin.

10  Kokino Alanı

Sırbistan sınırına yakın bulunan Kumanovo şehrinde yer alan Kokino Alanı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu alan, 2001 yıllında keşfedilmiştir. Burası 4000 yıl önce Ay ve Güneş hareketlerini incelemek için kurulmuş tarihi bir gözlem alanıdır.

Günümüzde 24 saat ziyarette açık olan bu alan, çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya gelip bu alanı özgürce inceleyebilir ve gördüğünüz muazzam yerleri kameranıza kaydedebilirsiniz. Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Kumanovo şehrine yolunuz düşerse mutlaka bu alanı ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Makedonya hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Makedonya

Nüfus: 2.081.012

Başkent: Üsküp

Resmi Dili: Makedonca

Para Birimi: Makedon denarı

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 8 Eylül 1991

Önemli Şehirleri: Üsküp, Bitola, Tetovo, Prilep, Kumanovo

Saat Farkı: Makedonya saati  Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan-Eylül arasıdır.

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Makedonya Nerede, Nasıl Gidilir?
Makedonya Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz