Malta, İtalya’nın güneyinde yer alan güzel bir adadır. Türkiye’den genellikle öğrencilerin İngilizce öğrenmek için gittikleri adada güzel vakit geçirebilmeleri için güzel bir makale hazırladık.

Göz at ;

  1. Valletta Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Malta Gezilecek Yerler
  3. Malta’da Yapılacak 10 Aktivite
  4. Malta Gece Hayatı
  5. Malta Nerede?
  6. Malta’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Malta Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  8. Malta’nın Dünyaca Ünlü Azure Penceresi Doğaya Direnemedi

Küçük bir da olmasına rağmen Malta kesinlikle gezilecek yerler açısından zengindir. Nefes kesici antik siteleri, büyüleyici şehirleri ve güzel kumsalları sadece başlangıçtır. Malta, yüzlerce yıldır gezginleri kendine çekmiştir ve modern seyyahlar için kalıcı anılar yaratacak çapta bir ülkedir.

Malta’daki en gözde turistik yerler kesinlikle herkes için bir şeyler sunmaktadır.

10. Mellieha Bay

Mellieħa Koyu (Għadira Koyu olarak da bilinir), Malta Adalarında en uzun ve en popüler kumsalıdır. Ayrıca 15 dakikalık bir yürüyüşle dik tepenin üstüne çıkıp kasabayı seyredebilirsiniz. Yakınlardaki ilgi çekici yerler arasında, 17. yüzyıldan kalma, Popeye Köyü ve restore edilmiş Aziz Agatha Kulesi bulunmaktadır.

9. The Citadella

Gozo Adası ve Victoria kenti içinde, antik mimari Citadella’nın çarpıcı bir örneği bulunmaktadır. 1500 yılında ilk kez güçlendirilmiş olan ve kaşifleri kendine çeken surlar, odalar ve tünellerden dolaşmaya davet ediyor.Güneş batarken Citadella’nın görünümü çok daha güzel olmaktadır.

8. Hypogeum

Paola şehrinde bulunan Ħal Saflieni Hypogeum, dünyadaki tek tarih öncesi yeraltı tapınağıdır. Tapınak, salondan, odacıktan ve kaya oyuklarından oluşmaktadır.

7. Blue Lagoon Bay

Malta’nın ve Gozo’nun ana adaları arasında yer alan Comino’nun küçük adasında bulunan Blue Lagoon, huzurlu bir kaçış noktasıdır. Ada o kadar küçük ki üzerinde hiçbir arabanın sürüşüne izin verilmiyor. Ayrıca büyük ölçüde insansızdır ve yalnızca bir otel bulunmaktadır. Parlak turkuaz suları ve beyaz kum, güneşlenmek, yüzmek, şnorkel yapmak ve sadece güzel manzaraların keyfini çıkarmak için güzel bir zemin hazırlar.

6. Golden Bay

Golden Bay, Malta’nın kuzeybatı kıyısındaki az sayıdaki kum plajlarından biri ve popüler destinasyonudur. Şezlong ve şemsiyeler kumda rahat bir gün geçirmek için kiralanabilir. Birçok plaj kulüpleri ve büyük bir oteli vardır.

5. Marsaxlokk

Bu pitoresk balıkçı köyü, Valletta’dan otobüsle 30 dakika uzaklıktadır. Otobüsle ulaşmak belki de oraya ulaşmanın en iyi yoludur. Körfezin ve sakin çevredeki parlak boyalı luzzu balıkçı teknelerinin görünümü, burayı, rıhtım restoranlarından birinde öğle yemeği için çok hoş bir yer haline getirmektedir.

4. Mdina

Mdina, M.Ö. 700 civarında Fenikeliler tarafından yerleşim yeri haline getirilmiş ve surlarla çevrili kenttir. Malta’nın Arap hükümdarı ve Norman hükümdarı tarafından daha yüksek surlar eklenmiştir. Bir zamanlar Malta’nın eski başkenti olan ve neredeyse hayalet kasaba olan “sessiz şehir” haline gelmiştir. Günümüzde eski aristokrasiye ait palazzoların çoğu yenilenmekte ve turistler sayesinde canlılık gelmiştir.

3. Azure Window

Nefes kesici doğal kireç taşı kemeri olan Azure Penceresi, en gözde turistik yerlerden biridir. Filmler ve televizyon şovlarında yer almış olup, Malta’nın vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir.

Not: Azure penceresi doğal coğrafik olaylar nedeniyle yıkılmıştır. Konu hakkında makalemizi okumak için tıklayınız.
Azure Penceresi

2. St. John’s Co-Cathedral

Malta’nın başkenti Valletta’da bulunan St. John’s Kare Katedrali, Barok mimarinin olağanüstü bir örneği olarak kabul edilmektedir. Dışarıdan bir kale görünümü veren katedral, içeri girdikçe, süslü dekorasyon ve paha biçilmez eserleriyle göze çarpmaktadır. Avrupa’nın önde gelen bazı ailelerinin oğullarından oluşan asiller ve Aziz Şövalyeleri için düzenlenen manastır kilisesi olarak tasarlanmıştır.

1. Hagar Qim and Mnajdra

Hagar Qim ve Mnajdra’nın tarih öncesi tapınakları, uçurumun tepesinde yer alan ve Filfla adasına bakan Malta’nın güney kıyısında bulunur. Tapınakların tarihi M.Ö. 3600-3200 yıllarına dayanıyor. Hagar Qim, üniform düzenlenmemiş birbirine bağlı oval odalardan oluşur ve diğer Malta tapınaklarından farklıdır. Mnajdra, Ħaġar Qim’den 700 metrelik (2.300 fit) yürüme mesafesinde, daha ayrıntılıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here