Marmaray Güzergahı

Asrın projesi olarak bilinen Marmaray, Anadolu ve Avrupa’yı birbirine bağlayan harika bir ulaşım aracıdır. Bu ulaşım aracı ile gitmek istediğimiz yere çok rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Marmaray ile İstanbul’un birçok yerine daha rahat ulaşılabilir. İstanbul gezinizde mutlaka bu ulaşım aracını kullanın.

Marmaray Harita

Marmaray ilk olarak Osmanlı döneminde bu fikir ortaya atılmıştır.  İstanbul Boğazın altında geçecek Demir Yolu tüneli ile ilgili ilk fikri 1860 yıllında Osmanlı padişahı Abdülmecit tarafında atılmıştır.  Ondan sonra birçok kez dile getirildi. 1999 yıllında ilk defa kağıt üstünde yazılıp çizilmeye başlandı. 2004 yıllında Japonya iş birliği ile temeli atıldı. 29 Ekim 2013 yıllında açılışı gerçekleştirildi. Cumhuriyetin 90. Yıllında açılışı gerçekleştiren Marmaray Asrın projesi olarak isimlendirildi.  Böylece Türkiye’nin 153 yıllık rüyası gerçek oldu.

Tünelden görünüm

Marmaray 76,3 km’lik uzunluğu ile Dünyada eşi az bulunan bir ulaşım aracı olarak tarihe geçmiştir. Şimdilik tamamen faaliyete geçmese de İstanbul’un trafiğini çok muazzam bir şekilde rahatlatmıştır. Marmaray’da bulunan merdivenler Ülkemizin en uzun merdivenlerine sahiptir. Marmaray’da 2 ile 10 dakika arasında sefer yapacak trenlerle saatte 75.000 yolcu taşındığı söylenilir.  Ayrıca Marmaray için yapılan yatırımın ise 5.5 milyar TL söyleniliyor.

Marmaray ile ulaşım

İstanbul gezinizde daha rahat ulaşım yapmak daha fazla yer gezmek için bu ulaşım aracını kullanmanız gerekir. Boğazın iki yanına çok kısa sürede sizi ulaştıran bu ulaşım aracı kesinlikle bir harika. İstanbul’a gidipte Marmay ile ulaşım yapmadan dönmeyin bence.

Ülkemizin en uzun merdivenlerine sahip Marmaray Merdivenleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz