Merzifon

Merzifon Amasya iline bağlı bir ilçedir. Merzifon Şehzadeler Şehri Amasya’nın en büyük ilçesidir.

Merzifon İlçesi

Merzifon ilçesi Amasya il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Merzifon ilçesinde yer alan ve ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Amasya Merzifon Hava alanından dolayı ilçenin ulaşımı gelişmiştir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Merzifon ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Merzifon ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çelebi Mehmet Medresesi

Merzifon ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet tarafından 1414 yılında inşa edilmiştir. Medresenin orijinal kapıları Ankara Etnoğrafya Müzesinde bulunmaktadır. Günümüzde Çelebi Mehmet Medresesi sosyal ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir yer olarak kullanılmaktadır. Medresenin yanında Çelebi Sultan Mehmet Camisi yer almaktadır.

Çelebi Mehmet Sultaniye Medresesi

Saat Kulesi

Çelebi Mehmet Medresesi’nin giriş kapısının üzerinde yer almaktadır. 1865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yapılmıştır. Merzifon Saat Kulesi diğer saat kuleleri gibi merkeze değil medresenin köşesinde bir minare gibi yapılmıştır. Köşeleri prizma şeklinde olan kulenin her tarafından bir saat yer almaktadır. Saat Kulesinin alt katında kafe bulunmaktadır.

Merzifon Saat Kulesi

Paşa Hamamı

Merzifon ilçe merkezinde yer almaktadır. Paşa Hamamı üzerinde yer alan kitabeye göre; 1678 yılında Sadrazam Kara Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan Paşa Hamamı günümüzde orijinal halini korumaktadır. 1971 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarımdan geçen Paşa Hamamı günümüzde faal olarak kullanılmaktadır.

Merzifon Paşa Hamamı

Bedesten

Merzifon ilçe merkezinde yer almaktadır. Merzifon’un Osmanlı Döneminden kalma önemli eserlerinden olan Bedesten uzun süre dokuma atölyesi olarak kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda Tekel Deposu olarak kullanılan Bedesten bu zamanlarda baya tahrip olmuştur. 2006 yılında orijinal haline yakın bir restorasyondan geçen Bedesten’de günümüzde dükkanlar bulunmaktadır.

Merzifon Bedesten

Kara Mustafa Paşa Camii

Merzifon ilçe merkezinde Gazi Manbup Mahallesinde yer almaktadır. 1666 yılında kesme taştan inşa edilmiştir. İbadet mekanının üstü kubbe ile örtülüdür. Caminin avlusunda yer alan şadırvan 1900 yılında yapılmıştır. Şadırvan üzerinde yer alan Zileli Emin tarafından yapılan ve Eski İstanbul’u anlatan kalem süslemeleri dikkat çekmektedir.

Merzifon Kara Mustafa Paşa Camii

Taşhan

Merzifon ilçe merkezinde Kara Mustafa Paşa Camisinin yanında yer almaktadır. Taşhan’ın günümüzde kitabesi yer almadığından dolayı kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. 17. Yüzyılda dikdörtgen planlı, iki katlı olarak inşa edilmiştir. İç kısmı kesme taştan yapılan Taşhan’ın içinde kubbeli odalar yer almaktadır.

Merzifon Taşhan

Abide Hatun Camisi

Merzifon ilçesine bağlı Narince Köyünde yer almaktadır. Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın annesi Abide Hatun tarafından yapılmıştır. 1680 yılında yapılan Abide Hatun Camisinin ahşap üzerine kalem işi tekniği ile yapılmış uygulamalar görülmeye değer. Abide Hatun Camisi günümüzde ibadete açıktır.

Merzifon Abide Hatun Camii

Merzifon Otelleri ve Merzifon Otel Fiyatları

Merzifon
Merzifon Nerede
Merzifon Nasıl Gidilir
Merzifon Haritası
Merzifon Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here