Mesleklere özgü yalanlar
Mesleklere özgü yalanlar

Herkes Tarafından Bilinen, Bazı Mesleklere Özgü küçük de olsa  yalanlar bulunur. Özellikle bazı meslek gruplarında artık duymaya alıştığımız, doğrusunu bildiğimiz halde yinede inanmak istediğimiz ve durumu kurtarmak için söylenen bu yalanları duyduğunuzda hangi meslek grubuna ait olduğunu hemen anlayabiliriz. İşte biz de bugün siz değerli okurlarımız için bazı mesleklere özgü sıradanlaşmış yalanları sıraladık. Umarım beğenirsiniz. Burada mesleklere geçmeden önce bu yazıyı herhangi bir meslek grubunu küçültmek ya da değersizleştirmek amacımız yoktur. Her meslek kendi çapında saygıyı hak eder. Şimdi listemize geçebiliriz. İşte o kara liste:-)

1-Öğretmen

Öğretmenlik ,Bilindiği üzere dünyanın en kutsal mesleğidir. Öğretmenlikte sıradanlaşmış bazı küçük yalanlar bulunur. Bunlar bir veli öğrencisinin durumunu sormaya geldiğinde, Öğretmen: ”Aslında çocuğunuz zeki ama çalışmıyor.” Bu söz yıllarca her öğretmen tarafından mutlaka bir kez kullanılmıştır.

2-İnsan Kaynakları

Özellikle iş arayanlar bu yalanı daha çok bilir. Bir yere gidip iş aradığımızda bize söylenen ilk şey ”tamam biz size olumlu ya da olumsuz bir haber veririz.” Tabi yıllarca haber bekleyen var. Hiç haber alanı da daha doğrusu pek duymadım:-)

3-Ayakkabıcı

Ayakkabıcıya gidip ayakkabı aldığımızda genellikle şu konuşmaya şahit olmuşsunuzdur. Beğendiğimiz modelin bir büyük numarası yoksa hemen ayakkabıcı şu meşhur sözünü patlatır. ”Abicim sen bunu al giydikçe açılır. Senin ayağına da tam oturur.” Der fakat öyle bir şey yok. Giydiğinde aksayarak yürümek zorunda kalıyorsunuz.

4-Giyimci

Bir elbise aldığımızda genellikle dükkan sahipleri elbiselerini daha iyi pazarlamak için hemen şu meşhur yalanları söylerler. ”Sen bu elbiseyi ters yıka ya da 30-40 derecede yıka renk atmaz. Renk atarsa gel ben buradayım.” Der fakat renk attığında yanına gittiğinizde çoğu zaman sizi tanımaz bile.

5-Memurlar

Devlet kurumunda çalışan memurlar genellikle ”biraz bekleyin sistem şuan yok” sözü bize artık pek inandırıcı gelmemektedir.

6-Emlakçı

Emlakçıdan ev aldığımızda genellikle emlakçı bize eviniz merkeze 5-10 dakika uzaklıkta bulunur. Ev dağ başında olsa da Emlakçı bu sözünü yine de söyler.

7-Galerici

Araba almaya giden kişiler bu sıradanlaşmış yalanlara şahit olmuştur Mutlaka. ”Bu aldığın araba dost arabasıdır. Boya, çizik ve hasar kaydı bulamazsın” gibi doğru olmayan şeylerle bizi yanıltmaya çalışırlar.

8-Esnaf

Bir dükkana gidip bir şey aldığımızda mutlaka pazarlık yaparız. Fakat esnaflar ”bana gelişi bu kadar bir kuruş dahi indiremem. Ben bu fiyata satarsam zarar ederim.” Der. Ya da o esnafı ilk defa dahi görseniz senin hatırın için bu kadar indirebilirim der(beni ilk defa görüyorsun ne hatırı demezler mi:-))

9-Sekreter

Bir iş yerinde ya da bir kurumda bir yöneticiyle görüşmek istediğimizde Sekretere hemen ”Bey efendi toplantıda” der. Bu toplantılar hiç bitmez.

10-Kuaför

Bayan ve erkek farketmez herkesin başına mutlaka bir kere kötü bir kuaför denk gelmiştir. Saçlarınızı istediğiniz şekle sokmadıkları zaman başlarlar sizi kandırmaya ”birkaç yıkamaya açılır, bu saç sana yakıştı, saç açma işlemi saça zarar vermez” Gibi sözlerle kendilerini temize çıkarırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here