gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Mihalgazi Hakkında

Mihalgazi ilçesi yörede ne zamandan beri yerleşik hayata geçildiği bilinmemek ile birlikte, gerek tarih öncesinde, gerekse tarihi devirlerde çeşitli uygarlıkların etkisi altında kaldığı bilinmektedir.

İlçe 1292 yılında Müslümanlığı seçerek Osmanlı Gazi ile birlikte çok sayıda sefere katılan Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’e kılıç hakkı olarak verilmiştir. Bu nedenle ilçe Mihalgazi adını halk arasında bilinen Abdullah Mihalgazi’den almıştır.

Mihalgazi Nerededir?

Mihalgazi, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Eskişehir iline bağlıdır. Mihalgazi ilçesinin nüfusu  3.373 kişiden oluşmaktadır.

Mihalgazi Hangi Bölgededir?

Mihalgazi ilçesi, Eskişehir’in ilçelerinden güneyinde Tepebaşı ve kuzeyinde Sarıcakaya ilçeleriyle batısında da Bilecik’in İnhisar ilçesiyle de komşudur. Mihalgazi’nin il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 52 km’dir.

Mihalgazi Hangi Şehirdedir?

Eski ismi Gümele olan ilçe Mihalgazi ismi, Yunan işgaline karşı halkın büyük bir direniş göstermesinden ve ilçeyi işgalden korumasından dolayı Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir. İlçe, çevresi dağlar ile çevrili olmasından dolayı ılık bir iklime sahiptir. İlçe yeşil bir tabiata sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz