Mihalıççık

Mihalıççık Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. Mihalıççık ilçesi Eskişehir il merkezine 92 km uzaklıkta yer almaktadır.

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık ilçesinde doğal güzelliğe sahip birçok yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Yunus Emre Külliyesi

İlçe merkezin bağlı Yunus Emre Köyünde yer almaktadır. Külliye; müze, camii, türbe, çeşme, şadırvan, kültür evi ve Yunus Emre Heykelinden oluşmaktadır. 13. Yüzyıldan kalma Yunus Emre’ye ait olduğu söylenen mezar Yunan İşgalinde Yunanlılar tarafından yıkılmasından dolayı Yunus Emre’nin naaş 1949 yılında ikinci mezarına taşınmıştır.

Göz at ;

  1. Mihalıççık Gezilecek Yerler
  2. Mihalıççık Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Gürleyik Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  4. Eskişehir Gezilecek Yerler
  5. Eskişehir Gece Hayatı
  6. Eskişehir’de gezilecek 10 Yer
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Eskişehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Eskişehir Otelleri ve Eskişehir Otel Fiyatları
  10. Eskişehir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

1970 yılında ise günümüzdeki mezara taşınmıştır. Günümüzdeki mezar yeri 13. Yüzyıl Selçuklu mimarisine olan benzerliğe ile dikkat çekmektedir. Yunus Emre Türbesi; yayvan kubbeye, arası kemerler ile bağlı 8 sütuna ve sekizgen bir yapıya sahiptir. Türbenin yanında Türk mimarisine sahip bir çeşme bulunmaktadır.

Burada bulunan müze ise 1971 yılında ziyarete açılmıştır. Bu müzede Yunus Emre’ye ait şiirler, onu tanıtan kitaplar, çeşitli fotoğraflar ve Yunus Emre’nin ilk mezarına ait olan Selçuklu Dönemine ait mimari parçalar sergilenmektedir.

Çalcı Köyü

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alan şirin bir orman köyüdür. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Çalcı Köyünde birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Köyde Roma Döneminden kalma yazılı bir taş, Selçuklu Döneminden kalma bir cami ve çeşme bulunmaktadır. Bu köyde bulunan cami Türk-İslam Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Yarıkçı Kaplıcası

ilçe merkezinin 15 km güneydoğusunda Yarıkçı Köyünde yer almaktadır. Kaplıca; Hamamdağı Eteğinde Hamamdağı Deresinin kıyısındadır.

Kaplıca sularında kalsiyum ve karbonat birikmektedir. Kaplıca suları 39 derece sıcaklığa sahip ve kükürt kokuludur. Karbondioksit bakımından oldukça zengindir.

Kaplıca suları; romatizmalı hastalıklara, yara ve felç gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Yeşil bir alanda yer alan kaplıcada soğuk ve sıcak hamamlar bulunmaktadır.

Koçakkıran Mağarası

İlçe merkezine bağlı Oltuk Köyünün Açtım Mahallesi yakınında Koçakkıran Tepesinde Sakarya Nehrinin sol tarafında yer almaktadır.

Mağara içinde bulunan damlataşları, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, damlataşı havuzları ve farklı şekillerdeki damlataşları oldukça dikkat çekmektedir. Mağaranın önünde bulunan Sakarya Nehri ve Gökçekaya Baraj Gölü mağaraya farklı bir güzellik katmaktadır.

Karakaya Mağarası

İlçe merkezinin Kuzeyinde bulunan Yalımkaya Köyünün 1 km doğusunda yer almaktadır.  Domya Deresinin hemen yanında Kayabaşı Tepesinin dik yamacında bulunmaktadır.

Mağara içinde akma damlataşları, sulu damlataşı havuzları, makarnalar, sütun duvarlar ve farklı şekillerde damlataşları yer almaktadır. Özellikle burada bulunan kahverengi, siyah, gri, kurşuni ve beyaz damlataşları dikkat çekmektedir.

Çatacık Orman İçi Dinlenme Yeri

İlçe merkezine 40 km uzaklıkta yer almaktadır. 1967 yılında yapılan ormanlık bir alanda bulunan doğa ile iç içe bir mesire yeridir. Burada günübirlik piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Sarıçam Ormanının hemen yanında yer alan geyik üretim istasyonunda geyikleri izleyebilirsiniz.

Gürleyik Şelalesi

İlçe merkezine bağlı Gürleyik köyünde yer almaktadır. Doğal güzelliğe ve serin havaya sahip Gürleyik Şelalesi ilçenin en önemli turizm yerlerindendir.

Ayrıca ilçe merkezine 4 km uzaklıkta Ömer Köyünde yer alan çevresi ormanlar ile kaplı ve piknik alanı olarak kullanılan Ömerköy Göletini de görmenizi tavsiye ederim.

Mihalıççık Hangi Şehirde
Mihalıççık Haritası
Mihalıççık Nasıl Gidilir
Mihalıççık Nerede
Mihalıççık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here