Angkor Wat

Bazı yapılar vardır ki üzerinde yüzyıllar geçse de hiçbir zaman etkisini kaybetmez. Her çağda popüler olmayı başarır. Bazı yapılar da vardır ki yeni teknoloji ile inşa edilmiş olup görenleri kendine hayran bırakır. Bugün siz değerli okurlarımız için gerek yüzyıllar öncesinde inşa edilmiş gerekse yakın tarihte inşa edilmiş 15 muazzam  yapıyı sizlere sunacağız. Umarım beğenirsiniz ve yolunuz buralara düştüğünde ziyaret etme fırsatı bulursunuz. İşte Mimarisi ile göz kamaştıran 15 dini yapı…

1-Lotus Tapınağı

Lotus Tapınağı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Lotus Tapınağı, 1986 yıllında halkın ziyaretine açılmıştır. Saflığı simgeleyen yapı, Nilüfer Çiçeğinden esinlenerek inşa edilmiştir. Dünya’nın en çok ziyaret edilen dini yapı olarak bilinir. Günde ortalama 10.000 kişi ziyaret ediyor.

2-Pilgrimage Kilisesi

Pilgrimage Kilisesi
Pilgrimage Kilisesi

Slovenya’nın kuzey batısındaki Bled şehrinde bulunan  Bled Gölü üzerinde bir ada olarak konumlanan bu kiliseye gitmek için tekne kiralayıp daha sonra 99 basamaktan oluşan taş merdivenleri çıkmanız gerekecektir. Mimarisiyle dikkat çeken bu yapı manzarası da bir başka güzeldir.

3-Reform Kilisesi

Reform Kilisesi

Güney Afrika’nın Graaff Reinet şehrinde bulunan Reform Kilise’si kesinlikle görülmeye değerdir. Gotik mimarinin ilk örneği olarak da bilinir.

4-Saint Basil Katedrali

Saint Basil Katedrali

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan yapı Aziz Vasil Katedrali olarak da bilinmektedir. 16. yüzyılda Korkunç Ivan tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır. Kesinlikle gezilip görülmeye değer bir yapıdır.

5-Seyh Sait Camii( Ulu Cami)

Seyh Sait Camii

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de bulunan bu cami, 2004 yıllında hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Zeyd bin Sultan el-Nehyan’ın anısına inşa edilip 2007 yılında ibadete açılmıştır. Aynı anda 40.000 kişiyi ağırlayabilmektedir. Ayrıca cami halısı, Dünya’nın en büyük dokuma halısı olarak da bilinir.

6-Şafak Tapınağı (Wat Arun) 

Wat Arun

Tayland’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Bangkok şehrinde bulunur. 17. yüzyıllda inşa edilen bu tapınak şehrin önemli simgelerinden biridir. Çin mimarisi ile inşa edilen bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 82 metre yüksekliğinde bulunan Wat Arun Tapınağın diğer ismi Praang’dır. Tepede bulunan tapınağı ziyaret edip şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

7-Candi Prambanan Tapınağı

Candi Prambanan

Endonezya’nın  Orta Cava şehrinde bulunan Prambanan, 9. yüzyılda inşa edilmiş bir Hindu tapınağıdır. Bu tapınak Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağı olarak bilinmektedir. Her yıl çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir.

8-Angkor Wat Tapınağı

Angkor Wat

Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunan Angkor Wat, 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafında inşa edilmiş bir Hindu tapınağıdır. Daha sonra Budist Tapınağına dönüştürülmüştür. 1,626,000 metrekarelik bir alanda bulunur.

9-Hallgrimskirkja Kilisesi

Hallgrimskirkja Kilisesi

İzlanda’nın başkenti Reykjavik şehrinde bulunan Hallgrimskirkja, İzlanda’da bulunan en büyük bir lüteriyen kilisesidir. Şehrin her tarafında çok rahatça görülebiliyor. Bunun yanında ilginç tasarımıyla turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

10-Kristal Cami

Kristal Cami

Malezya’nın Terengganu eyaletinin başkenti Kuala Terengganu’da bulunur. Cami 2006-2008 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Cami inşası tamamen  çelik, cam ve kristalden oluşmaktadır. Bu yapı kesinlikle görülmeye değerdir.

11-Kamppi Şapeli

Kamppi Şapeli

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri Helsinki’de bulunan Kamppi Şapeli gezilip görülmeye değerdir. Bu şapeli özel kılan şey herhangi bir dini yapıya ait olmamasıdır. Her inançtan olan kişiler istedikleri zaman huzur buldukları bir yapıdır. Bu yapıyı her yıl milyonlarca kişi ziyaret eder.

12-Taung Kalat Manastırı

Taung Kalat Manastırı

Deniz yüzeyinden 1500 metre yükseklikte, sönmüş bir volkanın üzerine inşa edilen bu tapınak Asya ülkesi olan Myanmar’da bulunur. Buraya çıkmak için 777 basamak tırmanmanız gerekecektir. Buraya çıktığınızda harika bir manzarayla karşı karşıya kalacaksınız..

13-Paro Taktsang Manastırı

Paro Taktsang

Güney Asya ülkesi Bhutan’ın başkenti Paro’da bulunan Tatsang Manastırı, 7. yüzyılda inşa edilmiş olup Budist inancında önemli bir yere sahiptir. Yerel dilde Kaplan Yuvası anlamına gelmektedir.

14-LDS San Diego Tapınağı

LDS San Diego Tapınağı

ABD’nin Batı yakasında bulunan en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya’da bulunur. Saflığı simgeleyen beyaz rengi, Tüm dış yüzeyini kaplayan pirinç mermeri vermektedir. Bu tapınağa turist alınmıyor. Harika bir mimari yapıya sahiptir. Dışta dahi olsa gelip gören milyonlarca insan var.

15-Duomo(Milan Katedrali)

Duomo

kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde bulunan Milan şehrinde bulunur. Dünya’nın gotik tarzda yapılmış en büyük katedralinden biridir. Kentin simge haline gelmiştir. Yapımına 1386 yıllında Gian Galeazzo Visconti’nin emri ile başlanıp yapımı 6 asır sürmüştür. Katedralin cephesinde 3500 heykel bulunur. Buraya gelirseniz ilk uğramanız gereken yer burası olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz