Milan

Milano Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Milano kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde bulunan harika bir şehirdir. Dünya’da modanın başkenti olarak bilinen bu şehir kendine özgü stili ile İtalya’nın diğer şehirlerinden ayrılmaktadır. Milano şehrine her yıl çok sayıda turist akın eder. Şimdi Modanın başkenti Milona şehrini kısaca özetlemeye çalışalım. Şöyle ki

Tarih: Şehir ilk olarak Insubres tarafında kurulduğu rivayet edilmektedir. Kurulduğunda ismi  Medhlan olarak bilinirdi. Daha sonra M.Ö 222  yılları civarında Roma imparatorluğu bu şehri işgal etti. Şehir günden güne gelişip günümüzde modanın başkenti olmayı başarmıştır.

Coğrafi Bilgileri: Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde bulunan Milano şehri yukarı Po Nehri ovasının batı-merkez bölümünde yer alıyor.

Nüfus:  Milano 2016 yıllı itibariyle 3,1 milyonluk nüfusa sahiptir.

İklimi: Milano şehrinde Nemli subtropik iklim hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve bunaltıcı kışlar ise bol yağışlı geçer.

Din: Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu Katolik olmasına rağmen diğer inanç grupları da görmeniz mümkündür.

Ne zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman Haziran-Eylül arasıdır.

Para Birimi: Milano  para birimi Euro kullanmaktadır.

Saat Farkı: Milona ile ülkemiz arasında bir saat zaman farkı bulunmaktadır. Şehir ülkemize göre bir saat geridedir.

Resmi Dili: Milano’nun resmi dili İtalyanca; Fakat şehirde Başta İngilizce olmak üzere Fransızca ve Almanca da konuşulmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere İtalya Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Modanın başkenti Milona şehrinde gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. Bunun dışında Buraya gelen turistler gün boyunca alışveriş yapıp, Leziz yemeklerini tadıp ve harika tarihi yerlerini gezmekteler. Gece olunca Milano sokakları cıvıl cıvıl parlamaktadır. Burada her türlü etkinliğe katılma şansına sahip olabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse en az 3 ya da 4 günlük bir süre ayırıp bu harika şehri gezip yaşayabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Duomo di Milano(Milan Katedrali)

Dünya’nın gotik tarzda yapılmış en büyük katedralinden biridir. Kentin simge haline gelmiştir. Yapımına 1386 yıllında Gian Galeazzo Visconti’nin emri ile başlanıp yapımı 6 yıl sürmüştür. Katedralin cephesinde 3500 heykel bulunur. Buraya gelirseniz ilk uğramanız gereken yer burası olmalıdır.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Piazza del Duomo, 20122 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 7202 2656

Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo di Milano’nun yakınında bulunan bu yapı şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir. 1865-1877 yılları arasında inşa edilen yapı İtalya Krallığı’nın ilk kralının adını taşımaktadır. Bu Alışveriş merkezinde çok sayıda şık restaurantlar ve elit mağazaları bulunur. Buraya mutlaka gelmelisiniz. gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Piazza del Duomo, 20123 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 8845 5555

Santa Maria Della Grazie Kilisesi 

Milano’un merkezinde bulunan bu kilise  Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü “Son Yemek” freskine ev sahipliği yapmaktadır. 1463 yıllında  Guiniforte Solar tarafında inşa edilen bu yapı 1980 yıllından berri UNESCO Dünya Miras listesinde bulunuyor. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Kırmızı Metro hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 467 6111

La Scala Opera Evi 

Opera Binası 1778 yıllında inşa edilmiştir. Burada haftanın belirli günlerinde opera günleri olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bir gösteriye mutlaka katılın. 2000 kişilik kapasitesi vardır.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Via Filodrammatici, 2, 20121 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 88791

Poldi Pezzoli Müzesi

La Scala opera evine yakın  bulunmaktadır. Burada birçok eser sergilenmektedir. İtalyan ve Kuzey Avrupalı ressamları başta olmak üzere birçok sanatçıya ait eser bulabilirsiniz. Yolunuz buraya düşerse burada bulunan eserleri ziyaret edebilirsiniz.  Giriş ücreti 6 Euro’dur.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Via Alessandro Manzoni, 12, 20121 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 794889

Basilica di Sant’Ambrogio 

379-386 yılları arasında  Aziz Ambrose tarafında inşa edilmiştir. Bu yapı şehrin en eski kiliselerinden biridir. Bu kilise de Roma dönemine ait birçok izi rahatlıkla görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza Sant’Ambrogio, 15, 20123 Milano MI, İtalya
Telefon: +39 02 8645 0895
Brera Sanat Galerisi

Milano şehrin en eski tarihi yapıların Bulunduğu Brera Bölgesinde birçok sanat ve tarihi yapı bulunur. Bölgede; Palazzo Brera güzel sanatlar akademisi, sanat galerisi, gözlem evi, botanik bahçesi gibi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunların içinde en popüler olan yapı şüphesiz Brera Sanat Galerisi’dir. Bu galeri ülkenin en büyük sanat galerisidir. Burada çok sayıda sanat eserleri sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse müze kart sayesinde ücretsiz olarak müzeyi gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Via Brera, 28, 20121 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 7226 3264

Sforzesco Şatosu

Bu şato 15. Yüzyılda Francesco Sforza tarafından inşa edilmiştir. Bu şato günümüzde Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi olarak kullanılmaktadır. Yolunuz buraya düşerse çok alternatifli bu sanat alanı gezmenizi tavsiye ediyorum.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza Castello, 20121 Milano MI, İtalya
Telefon: +39 02 8846 3700
Sempione Parkı 

Parco Sempione, Sforzesco Şatosu’dan başlayarak Barış Kapısı’na kadar uzanan bu park 47 hektarlık alanı ile şehrin en popüler parklarından biridir. 1888 yıllında yapılan bu park dinleme ve yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza Sempione, 20154 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 8846 7383

Via Torino

Piazza Duomo’yu Ticinese Semti’ne bağlayan Via Torino caddesi şehrin en popüler caddelerinden biridir. Burada çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Cadde üzerinde yürüyüş yapabilir ve aynı zamanda gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Via TorinoMilan, İtalya
Museo del Novecento

Palazzo dell’Arengario içerisinde yer alan bu yapı 20. yüzyılda inşa edilmiştir.  Burada 4 binin üzerinde eser sergilenmektedir. Müzede İtalya ülkesinin tanıtma amacı birçok eser bulunur. Buraya çok sayıda aile gelmektedir. Yolunuz düşerse buraya mutlaka gelin.

Nasıl Gidilir: Kırmızı veya sarı metro hattı ile buraya ulaşılabilir. Ya da şehir merkezinden buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Palazzo dell’Arengario, Via Guglielmo Marconi, 1, 20122 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 8844 4061

Navigli Bölgesi 

Milano merkezin güneybatısında bulunur. Toplam 150 metre uzunluğundaki  kanal ağından oluşan Navigli Bölgesi şehrin yakınlarında bulunan nehir ve gölleri birbirine bağlar. Şehirde çok sayıda bulunan kanalların sadece 3 tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Buraya akşam vakti gelmelisiniz. Sahil kenarında yürüyüş yapabileceğiniz tekne turu ile bölgeyi gezebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan şık restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya Duomo Meydanı’ndan önce kırmızı hatla (M1) Cadorna’ya gidip oradan yeşil hatta (M2) geçip Porta Genova‘da inip ulaşabilirsiniz.

Giuseppe Meazza Stadyumu (San Siro)

Milano şehrinin iki popüler takımı olan  Milan ve Inter’in maçlarını oynadığı stadın adıdır. Bu stad 1926 yıllından berri kullanılmaktadır. Yaklaşık 80 bin kişilik kapasitesi bulunur. Burada zaman konserler de düzenlenmektedir. Buraya gelirseniz mutlaka gidip bir maç izleyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden kalkan bütün otobüs hatları neredeyse stadın önünde geçmektedir.

Adres: Piazzale Angelo Moratti, 20151 Milano MI, İtalya

Telefon: +39 02 4879 8201

2.Gün

Como Gölü 

Milano şehrine 50 km uzaklıkta bulunur. Milano şehrin kuzey doğusunda İsviçre sınırında bulunan harika küçük bir şehirdir. İsmini burada bulunan harika gölden almıştır. Şehirde çok sayıda tarihi ve doğal güzellik bulunur. Özellikle şehirde sıkılanların uğrak yeri haline gelmiştir. Şimdi şehirde bulunan Göle gelecek olursak Como gölü İtalya’nın kuzeyinde yer alan balıklarla dolu  harika bir göldür. Bu göl Dünyanın en güzel göllerinden biridir. Göl kenarında çok sayıda lüks villalar bulunur. Bu villaların çoğunda ünlü kişiler kalmaktadır. Göl kenarında gezinti yapabilir ya da tekne ile göl gezintisine çıkabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Milano şehir merkezinden Como Gölüne gitmek için 3 farklı seçenek vardır. Bunlar tren, Otobüs ve kiralık araçtır. Fakat en çok tercih edilen trendir.  Como’ya Milano’nun 2 farklı istasyonundan hızlı tren seferi düzenliyor.Birinci seçenek Milano’nun Centrale istasyonundan kalkan ve Como’nun merkezindeki Como S Giovanni istasyonuna giden tren diğeri ise  Cadorna istasyonundan kalkan ve Como merkezinde bulunan bir başka istasyon Como Nord Lago’ya giden tren.

Bellagio

Bellagio , Como Gölü çevresinde bulunan en turistik ve aynı zamanda en pahalı yerdir. Buraya yazın çok sayıda turist akın eder. Yazın burası tıklım tıklım turist dolmaktadır. Kışın ise bomboş kalmaktadır. Buraya yaz mevsiminde gelip harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya vapur seferleri veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz. Vapur seferi ile yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Varenna

Göl kenarında bulunan bu kasaba Bellagio kasabasına göre daha sakin ve daha otantiktir. Buraya gelip kasabanın tarihi yapılarını gezin. Bol bol manzara fotoğrafı çekin.

Nasıl Gidilir: Buraya vapur seferleri veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz. Vapur seferi ile yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Menaggio

Burası  Varenna ve Bellagio gibi kasabalara oranla daha sakin geçmektedir. Hiking, treking, golf ve su sporları meraklıları mutlaka buraya gitmesini tavsiye ederiz.

Nasıl Gidilir: Buraya vapur seferleri veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz. Vapur seferi ile yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Villa del Balbianello

Birçok filme sahne olan bu yer kesinlikle görülmeye değer bir cennet köşesidir. Como gölü üzerinde buraya giderken o manzara bile sizi kendine aşık ettiriyor. Bu kadarı da olmaz dedirten buraya mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: via comoedia, 5, 22016 Tremezzina CO, İtalya

Telefon: +39 0344 56110

Nasıl Gidilir: Lenno’dan kalkan teknelerle buraya ulaşabilirsiniz.

Brunate

Como’nun yakınlarındaki bir kasaba olan Brunte harika manzarası sayesinde her yıl buraya çok sayıda turist akın eder. Burada gezip eğlenebilirsiniz. Buraya kadar gitmişken Faro Voltiano olarak bilinen deniz fenerine de bir göz atabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Como’nun merkezinden, Piazza Alcide de Gasperi, 4. Füniküler hattı ile buraya yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Fakat taksiler hem yerel halk hem de turistler tarafında zorda kalmadıkça kullanmazlar. Çünkü baya ücretleri baya pahalıdır.
Metro Şehirde gelişmiş bir metro ağı vardır. Milano metro adı verilen sistemi; Kırmızı, yeşil ve sarı renkte olmak üzere 3 farklı hat bulunur. Buraya gelince mutlaka metro ağı haritası alıp rahatlıkla ulaşım yapabilirsiniz. Şehir içinde rahatlıkla ulaşım yapmak istiyorsanız tek kullanımlık bilet yerine şehir kartı satın alın. Daha avantajlı olursunuz. Bu kartlarda müze ve ören yerlerinde indirim elde ederseniz.
Tramway Metro’dan sonra en çok kullanılan şehir içi ulaşım aracı tramvaylardır. Şehirde birçok tramvay hattı bulunur. Bu tramvay hatları ile şehrin birçok bölgesini gezebilirsiniz.
Bisiklet Milano şehrinde çok sayıda bisiklet bulunur. Özellikle havanın güzel olduğu günlerde şehirde yaşayan halkın çoğu bisiklet kullanmak için yola çıkar. Bilindiği üzere Avrupa şehirlerinde bisiklet kullanımı baya yoğundur.
Minibüs, Otobüs Özellikle metro ve tramvay hatları ulaşmadığı bölgelere otobüsle ulaşım sağlanır. Şehirde birçok otobüs hattı bulunur.
ŞEHİR DIŞI
Uçak İstanbul’dan Milano’ya gitmek için direk uçak seferleri bulunmaktadır. Milano şehrinde üç farklı havaalanı bulunur. Milano şehrine yaklaşık 45 km uzaklıkta Malpensa Enternasyonal Havaalanı bulunur. Şehrin en çok kullanılan Havaalanıdır. Buradan şehir merkezine trenle ulaşabilirsiniz. Linate Havaalanı‘nda şehir merkezine ulaşmak için Ekprese Otobüs X83 Hattı” ve “Otobüs Hattı 73” olmak üzere iki tane otobüs hattı kullanarak ulaşılabilir. Şehirde bulunan diğer havaalanı ise Bergamo şehri yakınlarında yer alan Orio al Serio Havaalanıdır. Buradan şehir merkezine ulaşmak için Milano Santral Garında kalkan otobüslerle ulaşılabilir.
Otobüs Milano şehrinden başta İtalya şehirleri olmaak üzere birçok Avrupa Şehrine Otobüsle ulaşabilirsiniz. Şehirler arası çalışan otobüsler oldukça konforludur.
Tren Milano şehri İtalya’nın Demiryolu ağı merkezidir. Burada 5 tane tren garı bulunur. Torino, Venedik, Roma, Napoli, Floransa, Barselona, Zurih, Münih, Paris, Stuttgart ve Viyana tren seferleri bulunur.
Gemi Şehirde tekne seferleri yapıldığı gibi deniz ile sınırı bulunan şehirlere feribot seferleri de yapılmaktadır.
Araba Milano şehrinde bir araba kiralayıp birçok yeri gezebilirsiniz. Ya da diğer Avrupa şehirlerine kendi arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alışveriş

Milano denilince hepimizin aklına şüphesiz ilk olarak moda ve alışverişin merkezi gelmektedir. Belki siz de fark etmişsiniz her kategori de en az bir kere bu cümleyi tekrar ettim.  Milano Modanın başkentidir. Çünkü gerçekten öyle. Bazen buraya sırf alışveriş için turlar düzenlendiğini biliyor muydunuz? Şehirde bütün modaları elinizin altında bulabileceksiniz. Şehirde çok sayıda Alışveriş Merkezi, Ünlü modacıların butikleri, outlet mağazaları, hediyelik eşya dükkanları ve yerel yiyecek ve içecek satılan dükkanlar bulunur. Şehre gezi amaçlı veya iş icabı gelseniz dahi en az bir ya da iki gününüzü alışverişe ayırmalısınız. Özellikle Via Torino Caddesi ve Navigli bölgesi turistlerin sıkça uğradıkları yerlerdir. Özellikle Il Salvagente ve Galleria Vittorio Emanuelle II alışveriş merkezlerine gidin.   Şimdi ben bu şehre geldim ne satın alırım diyorsanız da aşağıda verdiğim listede beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.

 • Modena Balsamik Sirke
 • Grappa denilen içki
 • İtalya Kahvesi
 • Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirler
 • Ev yapımı İtalya makarnaları
 • Nero di Seppia isimli spaghetti
 • Mocha ya da cefettiera
 • Kıyfaet
 • süs eşyası

Yeme İçme

İtalya mutfağı denilince akla şüphesiz ilk olarak Makarna ve Pizza ve gelir. Buraya kadar gelen biri kalkıp da etli bir yemek yenildiği düşünülemez. Çünkü Pizza merkezine gelmişsin. Elbet veya makarna çeşitlerini deneyeceksin. Peki şehirde sadece bu iki yemek mi var elbette hayır. Burada deniz ürünlerinden tutun et ve sebze yemeklerine kadar birçok çeşit bulabilirsiniz. Burada bölgeden bölgeye fark edilse de harika yemekler bulunmaktadır. Şehirde et yemeklerinin satıldığı yerler “rosticceria“, Pizza yemeklerin yenildiği mekanlar “pizzeria“, kafe tarzı yerler “paninoteca“, lüks mekanlar “ristorante“, mütevazi lokantalar ise “trattoria” ve “osteria”  diye isimlendirmektedir. Şimdi şehire özgü birkaç yemeği sizin için liste haline getirdik. Bunlar:

 • Pizza
 • Makarna çeşitleri
 • Panzerotti(Hamur işi)
 • Ossobuca(Sebzeli et yemeği)
 • Risotto(Pirinç yemeği)

Nerede Kalınır

Moda kenti Milona şehrinde konaklama yönünde bir sıkıntı çekmezsiniz. Burada çok sayıda konaklama yeri bulunur. Otellerden tutun kiralık eve kadar birçok seçenek bulunur.

Milano Otelleri

Milona şehrinde her bütçeye uygun otel bulmanız mümkündür. Özellikle kent merkezinde daha pahalı olan oteller şehirden uzaklaştıkça otel fiyatları da düşmektedir.

Öneriler

Milano şehrinde otel önerisinden çok bölge önersinde bulunmak istiyorum. Çünkü burada otel ismi pek önemli değil. Daha çok bölge ismi ön plana çıkmaktadır.

Duamo ve Stazione Centrale bölgesi hem ulaşım yönünde hem de gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı buralarda konaklayabilirsiniz.

Navigli ve Bergamo bölgesi ise daha çok Alışveriş ve dinleme bölgesi olarak bilinir. Burada pazarlar bulunur. Alışveriş için bulunmaz bir yerdir.

Gece Hayatı

Milona gece hayatı renkli ve parlak geçmektedir. Burada çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu gece mekanlarında eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Günün kararması ile birlikte şehirdeki sokaklar rengarenk olur. Her köşe başında bir gece mekanı bulabilirsiniz. Milona gece hayatı ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. <<Milano Gece Hayatı

Turlar

Milona şehrinde birçok tur firması bulunur. Burada şehrin tarihi yapılar ve doğal güzellikleri görmek için yapılan turlar olduğu gibi Alışveriş için yapılan turlarda bulunur. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. İşte o tablo

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 18 Euro 18 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

13 Euro 13 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: 00 39 02 318 368 00

Faks: 00 39 02 3183 68 50

E-posta: consolato.milano@mfa.gov.tr

Başkonsolosluk Posta adresi: 36, Via Antonio Canova, 20145 Milano, İtalya

Görev Bölgesi

 • Lombardia, Piemonte, Liguria, Emilia-Romagna, Marche, Val D’Aosta, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige

Başvuru Kabul Saatleri :

 • Pazartesi’den Cuma’ya sadece (09:00 – 12:00) saatleri arasında -BAŞVURU YAPILMASI, PASAPORT, BİLGİ VE HER TÜR EVRAK TESLİM ALINMASI- mümkündür. Çalışma saatlerimiz: Pazartesi’den Cuma’ya (09:00-17:00)

Tatil Günleri

29.10.2016 29.10.2016 Cumhuriyet Bayramı

01.11.2016 01.11.2016 Azizler Günü
07.12.2016 08.12.2016 İtalyan Dini Bayramı
25.12.2016 26.12.2016 Noel Tatili
01.01.2017 01.01.2017 Yılbaşı Tatili
06.01.2017 06.01.2017 Yortu
23.03.2017 24.03.2017 Tadilat(Yeni binaya taşınma)
17.04.2017 17.04.2017 Paskalya
25.04.2017 25.04.2017 İtalyan Milli Bayramı
01.05.2017 01.05.2017 İşçi Bayramı
02.06.2017 02.06.2017 İtalyan Cumhuriyet Bayramı
25.06.2017 25.06.2017 Ramazan Bayramı
15.08.2017 15.08.2017 İtalyan Dini Bayramı
01.09.2017 01.09.2017 Kurban Bayramı
29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
01.11.2017 01.11.2017 Azizler Günü
07.12.2017 08.12.2017 İtalyan Dini Bayramı
25.12.2017 26.12.2017 Noel Tatili
01.01.2018 01.01.2018 Yılbaşı Tatili

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Moda kenti Milano şehri çok pahalı bir şehirdir. Burada bir su dahi 4-6 Euro’dur. Buna dikkat edin.
 2. Gece yarısından sonra toplu taşıma araçları yoktur. Burada taksi bulmanız da çok zor olur. Bulsanız dahi sizi çok pahalı götürürler.
 3. Kapkaç ve hırsızlık İtalya şehirlerin genelinde yaşanılan bir durumdur. Burada eşyalarınıza sahip çıkın.
 4. Burada sigara makinalardan  veya İtalya Kimlik kartı ile alınır. Bu nedenle sigaranız yanınızda bulunsun.
 5. Milano halkı çok şık ve lüks giyinmektedir. Dışarıda normal giyinen ya da en basit olarak spor ayakkabı ile birbirini görürseniz bilin ki o turisttir.
 6. Milan Katedrali önünde mutlaka fotoğraf çekin. Burada fotoğraf çekmezseniz burayı gezmiş sayılmazsınız.
 7. Toplu taşıma araçlarını kullanırken biletiniz sürekli yanınızda bulundurun. Çünkü rutin kontrollerde görevlilerle papaz olmayın. Zira yaptırımı ağır olur.
 8. Gece hayatı için mekanlara gidince kıyafet konusunda dikkatli olun. Zira bazı mekanlara kıyafete önem verir
 9. Seyahatiniz boyunca pasaportunuz ve dönüş biletinizin kopyasını yanınızda bulundurun. Başınız ağrımasın.
 10. Taksiye binecekseniz; taksimetrenin açık olmasına dikkat edin. Malum her yerde uyanık esnaf bulunur. Çünkü onların gözünde yabancı veya turist yollanacak bir kaz gibidir.
 11. Yemeklerin çoğu Türkiye’deki yemekler benzerdir. Hatta aynı ismi bile alıyorlar. İlk gördüğünüzde kendinizi Türkiye de sanacaksınız. Fakat yemeklerin çoğunda Domuz eti var. Hassasiyetiniz varsa dikkat edin. Sipariş etmeden önce belirtin.
 12. Güzel bir planla Milano’daki güzellikleri yaşayarak gezebilirsiniz.

Bunları da okumalısın ;

 1. Roma Gezilecek Yerler
 2. Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları
 3. Roma Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Roma Gece Hayatı
 5. Roma Terminiden Fiumicino Havalananına Ulaşım Nasıl Gidilir
 6. Roma şehir içi ulaşım
 7. İtalyanın En Güzel 10 Gölü
 8. Kuzey İtalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Milan Gezilecek Yerler
 10. Venedik Gezilecek Yerler
 11. Venedik Gece Hayatı
 12. Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları
 13. Floransa Gezilecek Yerler
 14. Floransa Gece Hayatı
 15. Floransa Roma Arası Ulaşım, Nasıl Gidilir
 16. Milano Gece Hayatı
 17. İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 18. İtalyanın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 19. İtalya Nerede?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here