Moritanya'da Gezilecek 10 Yer
Moritanya'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 4,1 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının batısında yer alan Moritanya, yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük 29. büyük ülkesidir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğusu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra bulunur.

Göz at ;

  1. Nuakşot Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Moritanya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Moritanya Nerede?
  4. Moritanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Moritanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Zengin mutfak kültürü, İlginç gelenekleri ve çöl yaşamı ile sıra dışı bir seyahat için yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Bunun dışında burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken 10 popüler yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Atar

kuzeybatı Moritanya’da yer alan Atar, gezilip görülmesi gereken bir Kuzeybatı Afrika şehridir. Adrar Bölgesi’nin başkenti olan bu şehirde yaklaşık 35 bin kişi yaşamaktadır. Burası yaz aylarında Sıcak çöl iklimin etkisiyle oldukça sıcak olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse cami, müze gibi turistik yapıları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca burada bir pazar alanı bulunur. Bu pazar alanına gidip yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Son olarak şehirde bir havaalanı  bulunur.

Kaedi

Güney Moritanya’daki Gorgol Bölgesi’nin başkenti ve en büyük şehri olan Kaedi, ülkenin başkenti Nuakşot’a yaklaşık 435 km uzaklıkta bulunur. Şehirde Kahverengi ve düz çatılı binalarla dikkat çekmektedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin derim.

Chinguetti

Moritanya’nın kuzeyindeki Adrar Yaylası’nda  yer alan Chinguetti, bir Berberi ortaçağ ticaret şehridir. Şehirde yer alan ilginç mimarisiyle eski evler dikkat çekmektedir. Bu evleri görmek için yıl boyunca çok sayıda turist bu şehri ziyaret etmektedir. Sahra Çölü’nden gelen kum fırtınaların etkisiyle zaman zaman şehir tehlike altına girmektedir. Buraya gelirseniz buna dikkat etmenizi öneririm.

Nouadhibu

Moritanya ile Batı Sahra arasındaki sınıra oldukça yakın bir konumda yer alan Nouadhibu, yaklaşık 120 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Aynı zamanda ülkenin en büyük ticaret merkezidir. Ülkenin en renkli ve en popüler şehirlerinden biridir. Yıl boyunca buraya çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Terjit Vahası

Bilindiği üzere Moritanya çöl yaşamı ile bilinmektedir. Buraya kadar gitmişken çöllerini ziyaret etmeden dönersek olur mu? tabi ki olmaz dediğinizi duyar gibiyim. İşte bunun için ülkenin en çok ziyaret edilen bölgesi olan Terjit Vahası’na uğrayın. Burada birçok aktivite yapılmaktadır. Özellikle Develerle yapılan gezintiler yapılabilecek hoş aktiviteler arasındadır. Bunun dışında  Çölde yapılan safariler veya 4×4’lerle yapılan çöl gezileri oldukça hoş aktivitelerdir.

Saudi Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nuakşot’da yer alan Saudi Camii, şehrin en büyük ve en eski camisi olarak bilinmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.  Bouddah Ould Bousseyri’nin uzun yıllar imamlık yaptığı bu cami, şehirde en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Grand Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nuakşot’da yer alan Grand Market veya Türkçe ismiyle Büyük Pazar, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada taze balıklardan tutun, sebze, meyve, gıda ürünleri ve yöreye özgü hediyeler eşyalar olmak üzere birçok şey satın alınabilir. Buraya yolunuz düşerse ülkeye özgü yöresel kıyafetler satın alınabilir.

Arguin Adası

Beyaz Burun’un 80 km güneydoğusunda yer alan Arguin Adası, gezilip görülmeye değer bir adadır. Bu ada, 6,5 km uzunluğunda, 4 km genişliğindedir.  toprak yapısından dolayı gemi yanaşmamaktadır. Bu nedenle adada sürekli yerleşim alanı bulunmasını zorlaştırmaktadır. Fakat burada balıkçılık yapılmaktadır. Günü birlik gezilerle gelip bu adayı ziyaret edebilirsiniz.

Moritanya Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nuakşot’un güneybatısında yer alan Moritanya Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer ülkenin en büyük ve en popüler müzesidir. Müzede çok sayıda tarihi eser ve etnografik eserler bulunur. Burada 2 farklı sergi salonu bulunur. Bir tanesi antik kentlerde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi kalıntılar sergilenirken diğerinde ülkenin kültürünü yansıtan eşyalar sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak edenler bu müzeyi ziyaret edebilir. Müze hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

10  Banc d’Arguin Ulusal Parkı

Başkent Nouakchott ve Nouadhibou şehirleri arasında yer alan Banc d’Arguin Ulusal Parkı, 1978 yıllında kurulan bir ulusal parktır. 12.000 km²’lik alanda çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu park, kuşların üreme bölgesidir. Birçok güzelliği bir arada bulacağınız bu doğa harikası parkı mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Moritanya hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Moritanya

Nüfus: 4.166.463

Başkent: Nuakşot

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Ugiya

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 28 Kasım 1960

 Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Vize Durumu: Moritanya, T.C Vatandaşlarından vize istemektedir. Bu nedenle buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Nouakchott, Nawadhibu, Tazadit, Atar, Walatah, Rosso

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman aralığı Kasım-Mart arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here