Cesur Gezgin
Cesur Gezgin

Sizlere Türkiye’nin en önemli gezgin çiftlerinden birisi olan ve “Cesur Gezgin” rumuzlu Buket-Serdar çiftinden bahsetmek istiyoruz. Birbirine hayli yakışan bu çiftimiz, mutlu bir şekilde kurdukları yuvalarını, Dünyayı gezerek, yeni yerler keşfederek devam ettirirken; Cesaret ve aksiyon dolu gezilerini sitemize anlattılar.

Son zamanlarda kendilerinden sıkça bahsedilen ve açtıkları “Cesur Gezgin” isimli siteyle oldukça tanınan bu sempatik çiftimizle, seyahatleri üzerine hayli cesur ve güzel bir röportaj yaptık. Sizinde okurken çok beğeneceğinizi düşünüyoruz.

 1. Çift olarak birlikte gezdiğiniz yerleri gezi bloğunuzda anlatıyorsunuz. Çok tatlı ve uyumlu bir görünümünüz var. Bize gezilerinize ilk çıkış noktanızdan bahsedebilir misiniz?

Cevap: Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. ? İlk önce birlikte bir Balkan Turu yapmıştık. Cihan Bulgaristan’dan Makedonya’ya bende İstanbul’dan Makedonya’ya gidip orada buluşup Sırbistan’a kadar gitmiştik. ?

Cesur Gezgin
 1. Eşinizle hazırladığınız gezi bloğunuzda, sitenizin adını ‘Cesur Gezgin’ bırakmanızın nedenini hem soyadınız oluşundan hem de gerçek anlamda Cesur olduğunuz için bıraktığınızı yazmışsınız. Sizi cesur yapan nedir?

Cevap: Evet bu doğru. Hem soyadımız hem de gittiğimiz her yerde hiçbir adrenalin ve maceradan kaçmadığımız için bir şehir gezisi bile olsa hiçbir tadı tatmaktan korkmamamızın bizi cesur yaptığına inanıyoruz. Genellikle de adrenalin sporlarını seviyor olmamız cesaretin taklit edilemez bir şey olduğunu anlatmamıza bir nebze olsun yardımcı oluyor diye düşünüyoruz. 🙂

Plansız gezileri seviyoruz

 1. Seyahate çıkmadan önce sadece bavulunu alıp plansız çıkan gezginlerden misiniz yoksa belirli bir plan yapıyor musunuz? Ya da planı hanginiz yapıyor ?

Cevap: Fikir ikimizden birinin önermesi ile çıkar. Sonra birlikte plan yaparız. İkimizin görmek istediği yerler farklı olabilir hepsini planımıza dahil ederiz. Her zaman plana bağlı kalamadığımız durumlarda olmuyor değil, bu durumda da ani gezilere de çıktığımız olmuştur. ? Her iki türlü de gezip gördüklerimizi herkesin okuması ve görmesi için ince ince araştırıp blogumuzda yayımlamak için kafamızda biriktiririz ve fotoğraflarla destekleriz. Ama bizce en güzel seyahatler plansız olanlardır. ?

Serdar Cihan Kenya
Serdar Cihan Kenya
 1. Türkiye’de pek çok gezgin pasaport ve vize ücretlerinin yüksek olmasından yakınır. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cevap: Evet bizce de tam olarak doğru! Türk halkının yurt dışına çıkmasına engel olan nedende budur. Zaten halkımız yurt dışına çıkmaktan çekiniyorken böyle bir pasaport maliyeti olduğunu ve vize ücreti olduğunu görünce vazgeçiyorlar. Umarım bir gün bu durum değişir. Özgürce seyahat edebiliriz.

 1. Seyahat etmek sizce pahalı bir zevk midir? Seyahat masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Cevap: Seyahat etmenin bir lüks olduğunu düşünmüyoruz. Herkesin zaten bir bütçesi var ve herkes kendi bütçesine uygun seyahatler ayarlayabilir. Serdar, öğrenciyken hostellerde kalıp en minimum bütçeli seyahatlere çıkıyordu mesela. Otostop çekip para kazandığı bile oldu. ? Biz çift olarak seyahat masraflarımızı da kendimiz çalıştığımız için kendimiz karşılıyoruz. Daha çok tercihlerimiz kamp yapmak oluyor. Bu kışın biraz daha zor olduğu için bizde evcil hayvan kabul eden oteller araştırıp Yukiyi de hesaba katarak kışın fiyat düşüklüğünden yararlanıyoruz. ?

Doğru Yoldayız

 1. Neden gezdiğiniz yerleri yazıp insanların okumasını istiyorsunuz? Sizce bu neyi değiştirir?

Cevap: Biz herkesin seyahat özgürlüğü olduğuna inanan bir çiftiz. Herkesin bu hakkını özgürce ve uygun fiyatlarla kullanması taraftarıyız. Biz bunu deneyimleyerek yaşıyor ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bu durumu da yaşadıkça deneyimleyen birinden dinlemeleri için insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince herkesin dünyayı tanıması ve bir ülkeden başka bir ülkeye gitmenin çokta zor bir şey olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Çevremizde ki çoğu insan başlarda nasıl yapıyorsunuz bunu sorusu ile geldi bize ama şimdi onlarda fırsatını buldukça farklı ülkeler görmek için seyahat ediyorlar. Yani bunu görmek bizi mutlu ediyor. Demek ki doğru yoldayız diyoruz. ?

Cesur Gezgin - Miljacka-Nehri
Cesur Gezgin – Miljacka-Nehri
 1. Bir çift olarak özellikle sevdiğiniz bir şehir ya da ülke var mı? Sizi takip eden çiftlere özellikle bunu yapın ve buraya gidin dediğiniz neler var?

Cevap: Eğer çift olarak gidin diyeceksek Fransa’ya gitmelerini söyleyebiliriz çiftlerin. Romantik bir şehri hangi çift sevmez ki ? Paris’te yapılması gereken şeyde Paris’i yaşamaktır bizce, çünkü sokaklarını gezmek bile ayrı bir zevk veriyor bize.

Cesur Gezgin Paris
 1. Sizce “eş” ile birlikte gezmenin avantajları ve dez avantajları nelerdir?

Cevap: Aslına bakarsanız bunun cevabını ben yazdığım bir yazıda uzun uzun vermiştim. ?  Tek mi Çift mi Gezmeliyim? Yazımı okuyabilirler merak edenler. Oldukça avantajı aynı zamanda da dezavantajı olabiliyor. Eş ile birlikte gezmenin benim için en azından bir dez avantaj oluşturduğunu düşünmediğim için söyleyebilirim ki sevdiğiniz ve anlaştığınız biri ile gezmek bence vazgeçilmez bir durum. 🙂

Gezginimizin bahsettiği yazı : Tek ve Çift Seyahat Etmenin Avantajları ve Dezavantajları

 1. Seyahatlerinizde maliyet konusunda çok hassassınız. Maliyet konusunda detay verip, ayrıntısıyla tek tek yazmanız, okuyucularınızın dikkatini çekmektedir. Maliyet konusunun sizin için gerçekten anlamı nedir? Ekonomik bir seyahatin hem sizin hem de sizin yazılarınızı okuyup geziye çıkan okuyucularınıza gerçekten faydası olacağını düşünüyor musunuz?

Cevap: Evet tabi ki düşünüyoruz. Maliyet herkesin ilk önce düşündüğü şeydir her zaman. Harcayacağı parayı hesaplamak herkesin yapması gereken bir durum zaten bizce. Bizim amacımız en düşük maliyet ile de seyahat edilebilirliği göstermek. Maliyeti bu konuda elbette önemsiyoruz. Eğer yazılarımızı okuyarak seyahate çıkan insanlar varsa da bizce seyahatlerinden oldukça memnun kalmışlardır. ?

Sponsorlu Gezip, İş Bıraktım Demek Saçma

 1. Pek çok gezginin aksine, sitenizde ‘geleceğimizi düşünmemiz gerekir ve çalışmaya elbette devam ediyoruz’ fikrini savunuyorsunuz!! Fakat günümüz seyahat mottosunda pek çok gezgin çalışmayı bırakın, kapitalizmin çarkına girmeyin türünden lafları sıklıkla tekrarlıyorlar. Buket-Serdar çiftinde bunun aksini görüyoruz. Çift olarak ‘Çalışmayın, gezin’ söyleminin aksine, ‘Çalışın, gezin’ gibi bir tutumu var. Neden bu şekilde düşünüyorsunuz? Bu kadar çok gezgin yanılıyor mu sizce?

Cevap: İlk önce çalışmayı bırakın kapitalizmin çarkına girmeyin türünden laflar edenlerin çoğunun dürüst olduğunu düşünmüyoruz. Bu tarz gezginlerde reklam ve sponsorlarla geziyorlar. Yani onlarda kapitalizmin bir parçasılar aslında. Arka planda mobil olarak işlerini devam ettiren bir çok gezgin var. İşlerini yanlarındaki bir laptoptan yürütüp kapitalizmin parçası olmadan gezin demek çok mantıksız. Gezmek için işinizi bırakmanız gerekmiyor. Böyle bir algı bizce yanlış. Hafta sonlarında gezebilirsiniz. Tatil günlerinde gezebilirsiniz ki Türkiye tatil konusunda oldukça bonkör ? Bizler geleceğimizi düşünerek seyahat eden kişileriz ve bundan mutluluk duyuyoruz.

Cesur Gezgin - Buket ve Cİhan
Cesur Gezgin – Buket ve Cİhan
 1. Sofya’da yaşıyorsunuz. Bize bir Türk’ün Bulgaristan’da yaşaması hakkında neler söyleyeceksiniz? Neden böyle bir kararınız var?

Cevap: Bir Türk her yerde yaşayabilir ki, zaten de yaşıyor. Bulgaristan’da yaşıyor olmamız bizim tercihimizdi. Serdar burada okudu ve amacı okuldan sonra Türkiye’ye geri dönmekti ama buraya alışınca geri dönmek istemedi. Ben de yanına gidip gelirken kaldığım süre boyunca yaşanılabilir bir yer olduğunun farkında vardım ve burada yaşama fikrine sıcak baktım. Sonra kamp yaptığımız bir tatil de elimize kağıt kalem alıp Bulgaristan’da mı Türkiye’de mi yaşarsak maddi manevi en iyi hayatı yaşarız dedik ve Bulgaristan’ı seçtik. Hayat kolay, basit yaşanabilir bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Sofya’nın konumu Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkelerinin hepsine oldukça yakın. Bu da gezilerimizde bize bir avantaj sağlıyor.

Cesur Gezgin Röportajı
Cesur Gezgin Röportajı
 1. Gezi hedefiniz nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezelim gibi bir hedefiniz var mı?

Cevap: 119 ülke gezmeliyiz 250 şehir görmeliyiz gibi bir hedefimiz yok. Bizim amacımız bir minibüs alarak onu kendimiz yaşanabilir hale getirmek. Bu minibüs ile de dünyayı gezmek istiyoruz. Gittiğimiz yerlerden ne zaman sıkılırsak o zaman ayrılmayı düşünüyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya başladık zaten.

Anlatmayı Tercih Ediyoruz

 1. Gezi yazarlarının en büyük sıkıntılarından birisi, özellikle sosyal medya paylaşımlarında bazı okuyucuların aşırı derece eleştirel yorumları olmaktadır. Siz bir çift olarak sizi çok rahatsız eden okuyucu yorumları ile karşılaştınız mı hiç ? Karşılaştı iseniz nasıl bir tepkiniz oldu?

Cevap: Evet karşılaştık. Yazılarımızın birinde site üzerine oldukça ırkçı bir yorum gelmişti. Fakat bunu daha anlaşılır bir dille izah etmeyi tercih edip insanlara tam olarak yazılarımızı ne amaçla yazdığımızı açıklamayı uygun bulduk ve cevapladık. Sorulardan kaçamazsınız. Her zaman sevdiğiniz ve bildiğiniz yerden gelmezler. O yüzden de hepsini olabildiğince açıklayarak atlamadan insanlara anlatmayı tercih ediyoruz.

Çeşitliliği Destekliyoruz

 1. Türkiye’de sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte gezgin platformlarında hatırı sayılır bir yükseliş oldu. Bazı gezginlere göre bu durum beraberinde kalitesizliği veya sürekli reklam paylaşma durumlarını beraberinde getirdi. Sizce gezgin sayısının artması ne ifade ediyor?

Cevap: Biz yine bu şekilde düşünmüyoruz. ? İnsanlar beğenmediği gezginleri takip etmek zorunda değiller. Bizim gözlemlerimize göre bir çok alanda gezgin var. Örnek verecek olursak; Engelli insanlar için gezi rehberi hazırlayan bir site gördük, çocuklu aileler için gezi yazıları yazanlar var, sadece bisikletle gezenler var, biz bu tarz çeşitliliği destekliyoruz ve beğeniyoruz. Çok fazla okuyucu kitlesi var herkes kendisine en yakın olanı seçebilir ve onu takip edebilir.

 1. Gezi kitaplarını okur musun? Özellikle aklında kalan bir yazar/kitap var mı?

Cevap: Elbette okuyoruz. Ben şahsım adına söylüyorum (Buket) kitap okuma alışkanlığı çok küçük yaşlarda benimsemiş biri olarak her zaman fırsatını buldukça kitap okurum. En son okuduğum gezi kitabı ve gerçekten harika bulduğum kitapta İnto The Wild Yabana Doğru. Yazarı: Jon Krakauer.  Aynı zamanda filmini de yaptılar. İzlenebilir ve okunabilir bence tavsiye edebilirim. ? Bir de The Secret Life of Walter Mitty izleyin ve okuyun diyebilirim. Yazarı: James Thurber. Bizi etkileyen kitaplar ve filmler bunlar. 🙂

Site: Cesur Gezgin

Facebook Adresi: Cesur Gezgin

Twitter Adresi : Cesur Gezgin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz