Muş'da Gezilecek Yerler

Muş 406.501 toplam nüfusu ile Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. Muş ilimize bağlı 6 ilçe bulunur. Muş ilimiz tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bilinir. Özellikle Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Meydan Savaşı ilimizin Malazgirt ilçesinde bulunuyor. İlimizde görülecek çok sayıda yer bulunur. Bu ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 güzel yeri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Arak Manastırı (Kilisesi)

Muş merkezine 12 km uzaklıkta Arak (Kepenek) Köyü de bulunur. Arak kelimesi Farsça da anlamı şarap demektir. Yapının 250 metre uzağında bir çan kulesi bulunur. Yapı kim tarafında ve ne zaman yapıldığı konusunda bir net bilgi yok. Fakat mimari yapısı Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Yapı günümüzde harap olmuş durumdadır.

Geleneksel Muş Evleri

Bu kentin her karış toprağı şüphesiz tarih kokmaktadır. Buralardan gezerken tarihi izleri görmemiz mümkündür. bu kent Malazgirt Savaşında (1071) Türklere Anadolu kapısını kesin açıldığı bir yerdir. Bu savaştan sonra Muş kentimiz ile birlikte Anadolu Türkleşmeye başlamıştır. Kentimizin Türkleşmesiyle birlikte bunu hayatlarına da yansıtmışlardır. Yaşam tarzları ve ihtiyaçlarında doğan hayat tarzları konaklamalarına da yansımıştır. Bunlar geleneksel evlerdir. Evleri tipik Türk evleri olup bölgede bulunan evlerle paralellik gösterilmektedir. Bu evler genelde iki katlı olup alt kat daha çok banyo, tuvalet, mutfak gibi ihtiyaçların karşılandığı, üst kat ise büyük bir salon ve bu salon etrafında toplanan odalardan oluşmaktadır. Burada bulunan salon çok önemli bir görevi bulunmaktadır. bölge insanları misafirperverlikleriyle bilinir. Bu yüzden çok misafir gidip gelinir. Ayrıca taziye ve düğünler için bu salon büyük olması gerekir. bu bölgenin bir diğer özeliği ise aileleri çok kalabalık olması ve bu kalabalık ailelerle aynı evde yaşamalarıdır. bu yüzden salon sohbet mekanları da olmaktadır. Bu evlerde bir önemli mekan ise mutfaktır. Burada ocak bulunur. Yapılan yemekler bir makara sistemiyle üst katta taşınmaktadır. Bu evlerin geniş bir avlusu bulunmaktadır. bu avluda odunluk, tandır evi, ahır ve samanlık bulunmaktadır. bu evlerin yapımında genelde topraktandır. Estetik görünümü camlar Anadolu Selçukluların mimarisini taşımaktadır.

Muş Kalesi

Muş merkezinde bulunan bu kale görülmeye değerdir. Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Kale Moğol ve Ermeni istilalarına uğrayıp tahrip edilmiştir. Hz. Ömer Döneminde Müslümanların eline geçen kale günümüzde yapılan park sayesinde birçok kişinin ziyaret yeri olmuştur.

Murat Köprüsü

Muş ilimizin Varto ilçesinde bulunur.  Bu köprü Selçuklu mimarisi olup ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. İnşasında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Birçok onarımla günümüze de ulaşılmıştır. Bu harika mimari tarzda yapılan köprüyü mutlaka ziyaret edin.

Muş Ulu Cami

Muş kent merkezinde bulunur. Caminin avlusunda yatan Şeyh Muhammed-i Mağribib tarafında inşa edilmiştir. Cami 14. yüzyılın ikinci yarısında tarihlenen cami moloz taştan yapılmıştır. Cami birçok kez onarımdan geçmişse de günümüzde ibadete açıktır. İlimize yolunuz düşerse bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin.

Yıldız Han

Muş kent merkezinde bulunan Yukarı çarşıda bulunur.  1307 yıllında  Miralay Seyfi Bey tarafında inşa edilen bu yapı iki katlıdır. Birinci Katında emanethaneler, kuyumcular, manifaturacılar, bakırcılar ve gümüşçüler çalışırdı. Üst kat ise otel olarak çalışırdı. Her iki katta toplam 52 dükkan bulunurdu. Fakat 1916 yıllında Rus İşgali sırasında tahrip edilmiştir.

Hamurpet (Akdoğan) Gölü

Varto İlçenin kuzeyinde bulunan Hamurpet dağlarının eteğinde kurulmuş bu muhteşem göl ilçeyi renklendirmektedir. bu göl 2149 rakımlı 21 metre derinliğindedir. Yıl boyunca pek suyu değişmeyen gölün kaynak suları ve kar erimelerinde meydana gelen sulardan beslenir. Burada sazan balığı bulunur. Ayrıca birçok kuş türüne de şahit olabilirsiniz.

Malazgirt Kalesi

Muş il merkezine yaklaşık olarak 137 km uzaklıkta bulunur. Bu kale Urartular döneminde kalmadır. Bu kale birçok medeniyeti misafir etmiştir. Yapımında Horasan harcı ve siyah taşlar kullanılmıştır. Bu kale eski ismi Berber kalesi olarak bilinir. Malazgirt meydan savaşından sonra bu ismi almıştır. 1750 metre surları ile Diyarbakır surlarına benzerlik göstermektedir. Bu kale birçok savaş ve afetten etkilenmiştir. Fakat günümüzde belediyenin çalışmaları ile mesire alanı ve park yeri açılmıştır. Muhteşem bir yapıya dönüşmüştür. Bu kale yöre halkı ve dışarıdan gelen insanların uğrak yeri olmuştur.  Burada yapılan park Avrupa da yapılan en güzel parktır.

9-Zafer Anıtı
Zafer Anıtı
Bu anıt Malazgirt Ovasında yapılmıştır.  1985-1989 yılları arasında Kültür Turizm bakanlığı tarafında inşa edilmiştir.  bu anıttın yüksekliği yaklaşık 42 metredir. Bu anıt sütunlarda oluşur. Burada bulunan sütunlar  Anadolu kapısını temsil eder, boşluklar ise Türklerin Anadolu’ya geçişini simgeler .  1997 yıllında restore edilen anıt her 26 ağustos tarihinde burada zafer yıl dönemi kutlanır. Sizinde o tarihte buraya gelme şansınız varsa mutlaka gelmelisiniz. Gerçekten o duyguyu tatmalısınız.
Varto Kayalıdere Ören Yeri

Muş ilimize 40 km, Varto ilçesine ise 20 km uzaklıkta bulunur.Köy daha çok batısında bulunan Urartu Kalesi Urartu Kaya Mezarları ile bilinir. Kale II.Sarduri (M.Ö.764-735) döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Tarih kokan bu kale ve taş mezarlara yolunuzu mutlaka düşürün. Zahmetinize değecektir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here