Müslümanların Boş Bırakmadığı 10 Kutsal Mekan

Dünya Müslümanlarının boş bırakmadığı ve ekonomik olarak uygun durumda olanların mutlaka ziyaret ettiği inanç merkezlerini sizler için derledik. Aslına bakarsanız her ne kadar Dünya genelinde çok sayıda inanç merkezi olduğunu biliyoruz ama biz en sık kullanılan ve gidilen mekanları yazmak istedik.

Mekke – Medine / Suudi Arabistan

Peygamberimiz zamanında bu yana her yıl Kurban bayramında hac farizası yerine getirmek isteye 15 milyon kadar Müslüman, Mekke şehrine gelip Kabe etrafını tavaf etmektedirler.

Mekke – Medine – Suudi Arabistan

Sultan Ahmed Camii

Her yıl Dünyanın hemen her şehrinden gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiği kutsal bir camidir. Osmanlı devleti döneminde Ayasofya ile rekabetin sonucu olarak yapılmış bir camidir. Sadece her yıl 3 milyon civarında yabacının ziyaret ettiği bilinmekle birlikte, Dünya’da en çok ziyaret edilen 20.mekandır.

Sultan Ahmed Camii

Kudüs

Hz. Davud’un şehri olarak bilinen kutsal şehir Kudüs, İsrail’e her yıl gelen turistlerin sırf %90’ı sadece Kudüs’ü görmek için gelmektedirler. ç dine mensup insanların yaşadığı ilginç bir şehirdir.

Kudüs

Şanlıurfa – Balıklıgöl ve makam-ı İbrahim

Hz. İbrahim (as), Hz. Eyub (as) ve Hz Şuayb’ın (as) gölü olarak bilinmektedir. Şanlıurfa bildiğiniz gibi peygamberler şehridir.

Şanlıurfa – Balıklıgöl ve makam-ı İbrahim

Hz. Mevlana türbe ve müzesi -Konya

8.asırda yazdığı İslam eserleriyle günümüzün en çok takip edilen İslam Alimlerinden birisi olan Hz. Mevlana’nın türbesinin de içinde yer aldığı müze, yerli ve yabancı ziyaretçileri ile çok sık uğranılan mekanlardan birisidir.

Hz. Mevlana türbe ve müzesi -Konya

Hacı Bektaş – Nevşehir

Peri bacalarıyla Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Nevşehir’de yer alan Hacı Bektaş Veli türbesi, Müslümanların sıklıkla uğradığı kutsal mekanlardan birisidir.

Hacı Bektaş – Nevşehir

İmam Hüseyin Türbesi

Irak’ın Kerbela şehrinde yer alan türbeyi, Özellikle İran’da yaşayan Şii Müslüman halk ziyaret etmektedir.

İmam Hüseyin Türbesi

Medine

Peygamberimizin vefat ettiği bu kutsal şehir Medine, her yıl Suudi Arabistan’a gelen her ziyaretçinin mutlaka uğradığı kutsal bir şehirdir.

Medine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here