Nazımiye

Nazımiye ilçesi Tunceli ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. İlçemiz Şehir merkezi ile arası yaklaşık 36 km’dir.  Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Tunceli İlçeleri-Nazımiye

Eski adı Kızılkilise halk arasında Kısle olarak bilinir. İlçemizin nüfusu 2015 yıllı itibari ile 3249 dur.

İlçemizin tarihi hakkında pek bilgi sahibi değiliz fakat milattan sonra 500- 600 yıllarında Bizans egemenliğinde kaldığını söyleyebiliriz. Onu takip eden Selçuklular, Akkoyunlular, Osmanlılar gelir.

Nazımiye Tarihi kronolojisi

1876:  Bu tarihte Nazımiye ilçesinin kuruluşudur.

1879: Bu tarihte  Tunceli Vilayeti oluşuyor

1916:  Bu tarihte il ve ilçelerinde ayaklanmalar başlıyor. Burayı Rusya işgal ediyor.

1922:  Tunceli kısa süreli Dersim adıyla il oluyor.

1936:  Tunceli il oluyor. Nazımiye ilçesi de buraya bağlanıyor.

1937:  Tunceli ili kısa süreli Elazığ ilinden yönetilmesi

1947: Tunceli ili resmen kuruluyor. Artık burada yönetilmeye başlanıyor.

Nazımiye-Tunceli

Nazımiye Gezi Rehberi

Dereova Şelalesi: Bu şelale ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Dereova Köyün sınırlarında bulunur. Gelin Pınarı olarak da bilinir. 20 metre yükseklikte akan suyun verdiği serinliği insanı adeta büyülemektedir. Burada yaz ve kış mevsiminde harika manzara meydana gelmektedir. Kış mevsiminde şelale suyun donması ile Ortaya sarkıt ve dikitler meydana gelir. Yaz mevsiminde ise o suyun serinliği ve etrafındaki ormanla birlikte yeşilliğin oluşturmuş olduğu manzarayı düşünebiliyor musunuz. Yaz mevsiminde burada yürüyüş ve piknik yapmak için bulunmaz bir yerdir. Fakat buraya giden yolların kötü olmasından dolayı pek ziyaretçi çekemiyor. Bu küçük cenneti görmeye mutlaka gelin.

Dereova Şelalesi

Harik Kaplıcaları: Bu kaplıca ilçe merkezine bağlı Aşağı Doluca Köyün yakınında bulunur. Bu kaplıcaya her yıl yaklaşık 10000 üzeri ziyaretçi gelir. Birçok hastalığa şifa olan bu kaplıca 45 yataklı konaklama yeri de mevcuttur. Fakat son zamanlarda bölgede meydana gelen bir heyelan sonucu Kaplıcayı resmen yuttu.

Harik Kaplıcaları

Bezik Ormanları: Bu ormanlar ilimizin ve ilçemizin en sığ korunmuş ormanlarıdır. Burada birçok ağaç türü bulunur. İlçenin Oksijen deposu olarak bilinir.

Bezik Ormanları
Bezik Ormanları

Düzgün Baba ziyareti: Bu ziyaret halk tarafında kutsal bir yer sayılmaktadır. Düzgün Baba çok büyük bir veli olarak bilinir. Bunun hakkında çeşitli rivayetler mevcuttur. Bu ad altında bir de kaya bulunur. Düzgün Babayı ziyaret etmek halkın geleneklerinde var. Ayrıca Bunun  haricinde gôle hızır kureş baba başta olmak üzere onlarca ziyaret yeri de vardır.

Düzgün Baba ziyareti

Bu ilçemizde meşhur yöresel yemekleri var bu ilçemize gelirseniz bu yemekleri de tatmalısınız. Yemeklerin isimlerini sizin öğrendik. Sizinle paylaşalım:

Şiri kut, Zerfet,

Zerefet: Un, tuz su, tereyağı, sarımsaklı taze çökelek ya da yoğurt ile pişirilen özel zamanlar ve önemli misafirlere sunulan bölgenin yöresel yemeklerindendir.

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp Yöresel yemeklerini tatmalısınız. Burada doğal güzellikleri gezmelisiniz. Ayrıca bu ilçemizde birçok devlet adamı yetiştirmesi yönü ile önemlidir.

Nazımiye

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz