Neşet Ertaş Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
Neşet Ertaş Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Neşet Ertaş Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap vermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım kafanızda oluşan sorulara cevap bulursunuz.

Neşet Ertaş Kimdir?

Neşet Ertaş, 1938 yıllında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı olan Abdallar (Kırtıllar) köyünde 5 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya gelir.

Çocukluğunda 8 sene boyunca Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri ve Yozgat bölgelerini gezdi. Bu nedenle okul okumadı.

Göz at ;

  1. Çiçekdağı Gezilecek Yerler
  2. Çiçekdağı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Neşet Ertaş Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
  4. Kırşehir Gezilecek Yerler
  5. Kırşehir’de Gezilecek 10 yer
  6. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Kırşehir Gece Hayatı
  8. Kırşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Kırşehir Otelleri ve Kırşehir Otel Fiyatları
  10. Kırşehir Vadi Paintball Oyun Alanı, Nerede, Nasıl Gidilir?

Babası saz ustası Muharrem Ertaş ile birlikte düğünlere gider önce köçelikten başlar. 1957 senesinde İstanbul’da “Neden garip garip ötersin bülbül” türküsü plak olunca popüler olur.

Bunun üzerine birçok türkü ile Halk Müziğine isimini altın harflerle yazdırır. “Garip” mahlasını kullanan Neşet Ertaş çok sayıda albüm çıkarmıştır.

Bozkırın sesi, bozkırın tezenesi olarak bilinen büyük üstat, UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilmiştir. TBMM tarafından üstün hizmet ödülüyle taltif edilmiş, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ünvanı verilmiştir. 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de gördüğü tedavi bir hastanede hayatını kaybeder. Neşet Ertaş; Kısaca Neşet Ertaş diye yazılır, ”Neşe, dert, aşk” diye okunuyor.

Neşet Ertaş Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Neşet Ertaş,  26 Eylül 2012 tarihinde Kırşehir’in Boztepe ilçesine bağlı Bağbaşı Mahallesindeki Bağbaşı Mezarlığında defnedilmiştir. Aynı zamanda  babası Muharrem Ertaş’ın mezarı da burada bulunmaktadır.Yakın tarihte çocukları tarafında babaları için aynı yerde bir anıt mezar inşa edilmiştir.

Buraya ulaşmak için Kırşehir kent merkezinden Bağbaşı mahallesine giden servislerle mezara ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here